Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Kulhánek vyhlíží na věčnost!, Jiří Kulhánek: Vyhlídka na věčnost

Kulhánek - Vyhlídka na věčnost

Po pěti letech se fanoušci dočkali – oblíbený český autor Jiří Kulhánek vydal svoji dlouho očekávanou novou knihu. Pod názvem Vyhlídka na věčnost vyšel román, ve kterém autor představuje nového hrdinu, který je ale čtenářům povědomý. Pan Mluvčí je totiž typický kulhánkovský hrdina.

Pan Mluvčí toho moc nenamluví, ale vyřizuje vzkazy. Je to nebezpečný zabiják ve službách organizace, která honí a zabíjí padouchy, na které je justice krátká. Narazí však na členy jiné skupiny, zabývající se stejným oborem, a je donucen odejít do výslužby. Jenže smířit se s nicneděláním pro něj není nijak lehké, a tak začne dělat stopaře a průvodce pro boháče na exotickém safari při lovu lidí. Jeho poslední zákazník má opravdu vysoké cíle – do své sbírky trofejí chce přidat hlavu samotného Pána pekel. Zabití pana L má pro zákazníka, Mluvčího i celý svět nečekané následky…

Pro skalní fanoušky Jiřího Kulhánka bylo čekání na jeho další román mučivé, zvláště proto, že původně avizované vydání knihy se o rok posunulo. O to víc člověka rozhořčí první věta knihy:* Napsáno v Praze 1. 11. 2007 až 29. 11. 2007.* Co bylo napsáno za čtyři týdny, leželo čtyři roky na stole, než to šlo do tisku. Mohu se jen dohadovat, proč autor zahájil knihu touto větou. Snad proto, aby předešel spekulacím o originalitě tématu. Děj Vyhlídky se totiž odehrává částečně v Pekle, které je strukturované tak, jak ho popsal Dante. Různé vrstvy pekla, ve kterých jsou hříšníci trháni na kusy, lisováni, drceni, krouceni a používáni jako stavební materiál na zdi, stroje, chrámy.

Jiří Kulhánek v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1967 v Brandýse nad Labem.
  2. Píše akční knihy na pomezí sci-fi a fantasy, v níž často vystupují upíři, rozervaní hlavní hrdinové a hračky pro velké kluky.
  3. Proslavil se už v polovině devadesátých let svou první knihou Vládci strachu, kterou ale odmítá nechat znovu vydat, a tak se její archivní výtisky prodávají i za tisícovky korun.
  4. Jeho nejvřeleji přijaté knihy představuje dvoudílné série Noční klub, která vypráví o české společnosti na svérázné potírání zločinu, které se zaplete s japonskými (jak jinak) upíry.
  5. Vyhlídka na věčnost vyšla na podzim roku 2011 po dlouhé pauze od roku 2006, kdy Kulhánkovi vyšla jeho asi nejslaběji přijatá kniha Stroncium.

Kdyby kniha vyšla do roka od napsání, byli by čtenáři touto myšlenkou jistě unešení. Pan Kulhánek si však svým oddalováním vydání kvůli nekončícím korekturám nechal narůst konkurenci. S myšlenkou Pekla, ve kterém smrtelníci rozpoutají jatka, totiž v roce 2009 přišel Štěpán Kopřiva v knize Asfalt. Jeho styl psaní je Kulhánkovu velmi podobný a popis Pekla (až na Dantova patra) totožný.

Kulhánek se ve Vyhlídce na věčnost nevyhýbá masovým vraždám, dělení lidského těla na drobné části ani mučení nevinných. Podařilo se mu do děje opět zapracovat lásku a sex – i když přímému popisu se, jako vždy ve svých románech, vyhnul. Jeho typický humor čtenáře provází na všech pěti stovkách stran, a román je tak velmi čtivý. Do Vyhlídky autor zapojil (i když jen okrajově) také členy Nočního klubu. Těžko říct, zda by román nebyl lepší, kdyby se tomuto propojení Kulhánek vyhnul, protože několik dějových zvratů může fanouškům nejlépe hodnocené Mistrovy knihy dost vadit.

S odhlédnutím od tohoto detailu je ale Vyhlídka na věčnost opět jedna z těch, které se dají číst pořád dokola. Může se směle zařadit mezi ostatní Kulhánkovy romány a neutrhne si ostudu.

  • Jiří Kulhánek: Vyhlídka na věčnost
  • Crew, 2011
  • obálka: Jan Doležálek
  • 535 stran, 389 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
3. listopadu 2012, Eva Babková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Vyhlídka na věčnost

Vyhlídka na věčnost
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč