Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Komiksový Goon je hňup, hulvát, ale i nájemná mlátička, Eric Powell: Nic než utrpení (Goon 1), Mé vražedné dětství (Goon 2)

Powell Eric: Goon 1 - Nic než utrpení

Komiks Erica Powella Goon je originální, sakumprásk autorský, počin. Najdou se v něm mafiáni jako z oka vystřižení dobám, kdy v Americe panovala prohibice. Tentokrát však nemají na starosti ani tolik šnaps jako spíš zombie a jinou havěť.

Samorost Goon je sice typickým klaďasem, ale nic mu nebrání, aby měl v živnostenském listě napsáno gangster – vymahač výpalného. Je ostrý jako břitva a ramena má širší než Sly, který posnídal náklaďák. Aby Powell titulní figuru lehce osladil, přidal k němu záškvara Frankieho s poněkud prázdnýma očima. Autor ztvárňuje postavy ve svém komiksu s poměrně černo-bílým přístupem. Záporáci jsou záporní, klaďasové kladní. I když, pravda, Goon s Frankiem jsou také drsní jak struhadlo na mrkev. Nicméně charaktery dostaly určitou jednoduchost do vínku s očividným záměrem, aby hororové kulisy komiksu naplnily lehounce pohádkovým nádechem. Nuže, ústřední dvojice se již představila, tím pádem se nabízí otázka, před jaký úkol je autor postavil. Odpověď zní: zabíjení zombíků, popřípadě jiné havěti, a že se potvoráků v komiksu najde opravdu pestrá škála.

Pokud někdo pojal podezření, že s dějovou originalitou se Powellovi pytel zrovna neroztrhl, je na správné stopě. Zápletky příběhů jsou povětšinou klasické. Padouši naštvou Goona nebo Frankieho, za což čeká každého zlouna zasloužený trest. Nuda? Ani náhodou. Jakoby Eric Powell věděl, že pro něj se komiksový žánr otevřel k naprosto jiným postupům než vytvářet komplikované zápletky plné dějových zvratů.

Za zvýšenou pozornost rozhodně stojí jeho přístup k výtvarné stránce díla. Nejen, že je Powell skvělým kreslířem, navíc šperkuje komiks střídáním stylů, které využívá ke zvýraznění určité změny ve rozvíjení děje. Například při retrospektivním vyprávění se v okýnkách postupně proměňuje vzhled vypravěče a Powell plynule přechází k lehce rozmazané kresbě tužkou.

Eric Powell v pěti bodech

  1. Američan Erich Powell se narodil 8. března 1975.
  2. Během své kariéry obešel nejvýznamnější komiksová nakladatelství Marvel, DC Comics a Dark Horse Comics.
  3. Podílel se na celé škále slavných komiksových sérií, jako jsou Star Wars, Incredible Hulk, Hellboy, The Avengers, She-Hulk nebo The Simpsons.
  4. Největší úspěchy mu přinesl Goon, kterému je scénáristou i kreslířem.
  5. Především díky Goonovi obržel několikrát Will Eisner Comic Industry Award a byl oceněn i International Horror Guild.

Ještě zajímavější jsou intermezza umístěná mezi příběhy. Bránici čtenáři polechtají ulítlé reklamy, obálky fiktivních časopisů a v druhém díle autor zaexperimentoval s fotografickým komiksem. Odvážný počin se vyplatil a podtrhl hravou komičnost tvůrcova osobitého stylu.

Powell Eric: Goon 2 - Mé vražedné dětství
Jak napovídá název druhého svazku ze dvou vydaných, Mé vražedné dětství, k počátkům a historii postav čtenáře autor přivede až poté, co si měli možnost přečíst několik Goonových příhod v prvním albu Nic než utrpení. Tento druh diachronního přístupu se vyplácí, protože palčivost několika otazníků, které se vynořily čtením prvního dílu, nabude na intenzitě a o to víc je jejich zodpovězení v druhém díle napínavější.

Obecně se dá říci, že mezi oběma kusy panuje vztah vzrůstající tendence, co se kvality týče. První díl je skutečně spíše oddychovým, zábavným čtením, v kterém se čtenář seznámí s postavami a autorovým specifickým stylem. V Mém vražedném dětství se však začíná víc tlačit na pilu, od které odlétají piliny zdařilého komiksového počinu. Nejen po dějové stránce je druhý díl mnohem hutnější.

Goon je rozhodně jeden z komiksů, který se nebojí určité bizarnosti. Pestrost výtvarných postupů, scén či ztvárnění příšerek svědčí o autorově obrovské imaginaci. Vše je kořeněno komickým, místy přímo parodickým, přístupem. Pozoruhodné je i autorovo střídání nálady komiksu, chvíli je příběh zcela vážný, ale za moment je vystřídán takřka pohádkovou lehkomyslností. Obzvláště velcí znalci americké popkultury by si neměli nechat Goona ujít, jelikož odkazy na jiné počiny je doslova napěchovaný. Na tomto místě se navíc sluší pochválit českou redakci, která opatřila tyto narážky poznámkami, jelikož – ruku na srdce – našinec by si drtivé většiny citátů, hlášek a narážek neměl šanci povšimnout. Ovšem pozornost na Goona nemusí směřovat pouze amerikanisté, ale všichni čtenáři, kteří zatouží po netradičním požitku z četby.

  • Eric Powell: Nic než utrpení (Goon 1), Mé vražedné dětství (Goon 2)
  • Comics Centrum (Martin Trojan), 2012
  • překlad: Martin Trojan, Václav Dort
  • obálka: Eric Powell
  • 144 a 136 stran, 499 a 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 a 449 Kč)
6. května 2013, Radim Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Goon 1 - Nic než utrpení

Goon 1 - Nic než utrpení
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč

Goon 2 - Mé vražedné dětství

Goon 2 - Mé vražedné dětství
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč