Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Komiksový Blacksad řeší se svým revolverem a cigaretou nelehké případy, Juan Díaz Canales, Juanjo Guarnido: Blacksad

Blacksad_titulka

Čtyři příběhy jako zrozené z padesátých let minulého století, nacházející se v jednom svazku a věnující se různým tématům – závislosti na drogách, rasovým sporům, chuti pomsty, válečným zločinům… To vše Juan Díaz Canales představuje a Juanjo Guarnido vykresluje v jednotlivých albech, které popisují Blacksadovy případy.

Všichni fanoušci Blacksada slaví. Nakladatelství Crew vydalo dosud všechny zveřejněné příběhy (i ty krátké a téměř neznámé) černého pantera v jednom svazku. První tři alba „Kdesi uprostřed stínů“, „Národ ledu“, Rudá duše“ mohou znát čeští čtenáři dobře, ale nyní se seznámí i s čtvrtým albem „Peklo, mlčení“ a dalšími dvěma bonusy navíc.

Příběh nazvaný Kdesi uprostřed stínů začíná smrtí bývalé Blacksadovy klientky a milenky. Černý panter se i přes upozornění svého šéfa vydá po stopách a na vlastní pěst začne vyšetřovat chladnokrevnou vraždu. V cestě za spravedlností mu mimo jiné stojí nájemný zabiják nebo poskokové hlavy samotného zločinu. V dalším příběhu – Národ ledu – má Blacksad na starost případ rasové nenávisti a Ku-klux-klanu s vraždou v pozadí. Panter se i přes své vzezření dokáže s pomocí svého nového (i když zpočátku nechtěného) přítele lišáka se jménem Tejden prokousat k řešení. Rudá duše je svým způsobem vyprávění o předsudcích, o tom, jak je možné zmanipulovat lidskou mysl a využít její myšlení ve svůj prospěch. Blacksad se zde setkává s pozůstatky druhé světové války a nástupem komunismu. A Peklo, mlčení pojednává o jedech, závislosti na drogách a o lásce k hudbě. Pojednává i o lidské pomíjivosti, která je nezbytná, ne-li přímo nutná k tomu, abychom zůstávali lidmi.

Juan Díaz Canales a Juanjo Guarnido v pěti bodech

 • Oba dva jsou španělští umělci.
 • Guarnido se živí jako kreslíř komiksů, Canales se však zaměřuje spíše na scénáře a filmovou režii.
 • Canales se s Guarnidem náhodně seznámil v Madridu, kam byl Guarnido nucen se přestěhovat z finančních důvodů.
 • Roku 1993 byla přijata Guarnidova žádost o práci pro studio Walta Disneyho a on se tak vydal do Paříže, kde působil jako hlavní animátor pro postavu Tarzana ve stejnojmenném fil­mu.
 • Na druhou stranu Canales roku 1996 založil – s dalšími třemi umělci – společnost jménem Tridente Animation.

Když se spojí Canalesovy scénáře a Guarnidovy kresby, vznikne něco naprosto úžasného. Alegorický komiks Blacksad působí velmi silně na city skrze každý příběh, se kterým se čtenář setkává. Každé zvíře zde představuje určitou postavu, jejíž vlastnosti se odvíjí od charakteristických rysů onoho tvora. Blacksad se svým vzhledem černého pantera je sice netrpělivý, ale za to průbojný, silný a mnohdy lstivý. Jeho pomocník Tejden se chová… Prostě jako liška podšitá.

Vše pak podtrhují živé barvy, hra se stíny, dynamická barevná kresba, tak reálná, že má čtenář pocit, že zvířata ožívají. Postavy i okolní prostředí vytvořil kreslíř do nejmenších detailů, a čtenář se tak může pokochat nádhernou podívanou políčko po políčku. Kresba dává příběhu tvary a poté zpodobňuje celou atmosféru poloviny dvacátého století. Blacksad je podán velice sugestivně a i čtenář ho tak i prožívá.

Komiks se nese ve stylu noir, ve kterém nesmí chybět zádumčivý hrdina, jenž se často zhostí role vypravěče, ponurá atmosféra, detektivní zápletka a pořádná akce v podobě přestřelek či pouličních bitek. Blacksad vše splňuje na výbornou a k tomu čtenáři přidává pěknou dávku emocí navrch. U mnoha komiksů má čtenář pocit, že buď kresba převažuje nad příběhem, nebo vítězí příběh na úkor kresby. V případě Blacksada je jisté, že oba aspekty si nic nedluží a tvůrci odvedli tu nejlepší práci, jakou mohli.

 • Juan Díaz Canales, Juanjo Guarnido: Blacksad
 • Crew, 2012
 • překlad: Richard Podaný
 • obálka: Juanjo Guarnido
 • 224 stran, 549 Kč – paperback
 • 224 stran, 789 Kč – hardback
26. ledna 2013, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Blacksad váz.

Blacksad váz.
789 Kč 710 Kč