Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Komiksová adaptace Donalda Westlakea je Sin City v bledě modrém, Darwyn Cooke, Richard Stark: Parker – Lovec

Cooke Darwyn: Parker - Lovec

Jak komiksová scéna vyzrává, rozšiřuje se její záběr a začínají se objevovat čím dál tím více žánrové komiksy. Městská fantasy, historický nebo erotický komiks nejspíše nikoho nepřekvapí, to všechno už tu bylo. Ale čistokrevná detektivka z americké drsné školy, tu aby člověk pohledal. Tedy kdyby nebylo Franka Millera a jeho slavné série Sin City.

Na první pohled by se mohlo zdát, že sáhnout po komiksové adaptaci Richarda Starka (jeden z četných pseudonymů Donalda Westlakea, jednoho z králů americké drsné školy) je sázka na jistotu, jenže převést do komiksového média drsnou školu není úplně jednoduchá věc. Žánr stojící na ich-formě a vnitřních monolozích neznamená pro komiksové tvůrce zrovna snadný úkol, protože se asi jen těžko dá vyhnout srovnání s kultovním Sin City. Na druhou stranu je ale komiks ideálním médiem na vykreslení atmosféry, zvlášť pro pochmurnou náladu noirového stylu. Stačí si omezit barvy a na vizuálu to dělá hotové zázraky. Lovec není výjimkou a podmanivé temné odstíny jsou dokonalou vizualizací vnitřního světa antihrdiny Charlieho Parkera.

Ale i vizuál má své drobné mouchy. Zejména čtenáři komplikuje život nesmyslná barevná kombinace černého písma na modrém pozadí u některých vnitřních monologů, která neuvěřitelným způsobem komplikuje jejich čtení. Použití modré barvy na osvěžení klasické černobílé kresby naopak oku spíše lahodí a čtenáři připomene, že nečte další díl Sin City. Je to elegantní způsob, jak čtenáře zaujmout a komiks ozvláštnit.

Hlavní hrdina je prakticky prototyp skoro-antihrdiny. Drsný profesionální lupič, který nemá zrovna těžké svědomí z toho, co dělá, ale na druhou stranu pořád má nějaké pevné zásady, přes které prostě nejede vlak. Na druhou těch zásad není příliš mnoho, aby si tím příliš nekomplikoval život. Každopádně ale i takový drsňák může naletět, zvlášť když v tom má prsty žena. A tak se Charliemu stane, že ho jednou parťák zradí a on skončí skoro mrtvý. Jenže skoro mrtvý u takového borce znamená jen jedno – šíleně nasraný a pomstychtivý. A přesně takového Parkera naleznete na začátku příběhu a vydrží mu to až do konce.

Jednoduše klasická cesta za pomstou v tom nejlepším duchu drsné školy. Možná vám to přijde jako stokrát omletý starý příběh a budete mít pravdu, ale ruku na srdce, děj je v tomto případě jen věšák pro atmosféru a na ní celý výtvor stojí a padá a nálada se mnohem více odvíjí od vizuální stránky než od děje. Komiks tak opětovně dokazuje, že jde o médium velice variabilní a dokáže přinést nové pohledy na klasické žánry literárního světa.

  • Darwyn Cooke, Richard Stark: Parker – Lovec
  • Crew, 2016
  • Překlad: Štěpán Kopřiva
  • Obálka: Darwyn Cooke
  • 140 stran, 479 Kč (v e-shopu Fantasye již za 431 Kč)
28. srpna 2016, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Parker - Lovec

Parker - Lovec
Vložit do pytle na zboží  Koupit 479 Kč 431 Kč