Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Komiks, který musel udělat Ondřeji Neffovi děsivou radost ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Komiks, který musel udělat Ondřeji Neffovi děsivou radost, Ondřej Neff, Michal Suchánek: Děsivé radosti

Suchanek Michal & Neff Ondřej: Děsivé radosti

Česká komiksová kultura je na vzestupu. Množí se komiksoví čtenáři a sběratelé, množí se i komiksové obchody. A naštěstí i v českých podmínkách, které mají k ideálním daleko, rostou i zajímaví komiksoví tvůrci. Michal Suchánek je rozhodně jedním z nich a tak jeho pokus o adaptaci povídek nestora české sci-fi Ondřeje Neffa vzbudil značnou pozornost.

Suchánek má dobré schopnosti kreslířské i scenáristické a evidentně má i k tomu všemu ještě pořádnou odvahu. Ne každý by se odvážil vystartovat na Ondřeje Neffa, guru české sci-fi, s tím, že by podle jeho povídek udělal komiks. Navíc si vybral starší klasické sci-fi kusy, které na první pohled nejsou typickým komiksovým materiálem – mají minimum akce a hlášek, zato obsahují výraznou myšlenku vrcholící v pointě.

Jenže tam Suchánkova drzost nekončí. Na Neffův návrh, že se bude podílet na scénáři k povídce, řekl: „Děkuji pěkně, ale ne, to zvládnu sám.“ Jen to považte, odmítnout spolupráci člověka, který psal scénáře pro Káju Saudka – patrně největší českou komiksovou legendu. Nejdůležitější na tom všem ale je, že si Michal Suchánek věřil oprávněně a přivedl na svět opravdu povedené dílo.

Tím samozřejmě nechci snižovat zásluhy Ondřeje Neffa, protože samotný námět a myšlenka povídky je samozřejmě základ, kolem kterého se všechno točí, přesto ale její ztvárnění hraje velkou roli, obzvláště v komiksovém médiu. Zvlášť když obě hlavní povídky nabízí široké možnosti co do vizuálu. V Jitře pro strašnou radost najde Suchánkova fantazie uplatnění zejména v rámci vymyšlení různých kombinací sexuálních kombinací mezi lidmi a mimozemšťany, protože právě o to v povídce jde – zakázané mezidruhové pohlavní vztahy. Výborný, vypointovaný příběh ve futuristických kulisách je takovým malým českým Transmetropoli­tanem.

Prostřední příběh vypráví o výpravě technologických mrchžroutů, kteří narazí na větší kořist, než by si asi přáli. I když povídce není v zásadě co vytknout, nedá se ani říct, že by v čtenáři něco na delší dobu zanechala. A tak nelze než souhlasit s Neffem, že jde o takový doplněk sbírky.

Opravdu vybroušeným klenotem je ale závěrečná povídka Konec dobrý, všechno dobré. Z neuvěřitelně silného námětu vám bude ještě dlouho běhat mráz po zádech. Jde o sci-fi ne pouze s myšlenkou a pointou, ale rovnou s posláním. O sci-fi, která naplno využívá svého potenciálu k tomu, aby s pomocí vize budoucnosti poukázala na nešvary současnosti. Její průběh je perfektně vystavěný, dialogy postupně krok po kroku směřují k nemilosrdné pointě. A hlavně příběh točící se kolem honby za fotografickou senzací za pomoci cestování v čase je pro komiks jako stvořený. Suchánek to moc dobře ví a nenechává potenciálu námětu vůbec nic dlužen. Tak vzniklo dílo, které je v komiksové podobě snad ještě silnější než původní povídka.

Děsivé radosti jsou dalším důkazem toho, že komiks je médium neomezených možností, a pokud jsou tyto možnosti naplno využity, dokáže poskytnout nevšední zážitek. Nezáleží přitom na žánru, protože dobrý komiksový tvůrce si dokáže poradit s čímkoli. A je dobře, že v česku takové tvůrce máme.

  • Ondřej Neff, Michal Suchánek: Děsivé radosti
  • Crew, 2015
  • 124 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)
6. března 2016, Jan Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Děsivé radosti

Děsivé radosti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 260 Kč