Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Komiks, který musel udělat Ondřeji Neffovi děsivou radost ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Komiks, který musel udělat Ondřeji Neffovi děsivou radost, Ondřej Neff, Michal Suchánek: Děsivé radosti

Suchanek Michal & Neff Ondřej: Děsivé radosti

Česká komiksová kultura je na vzestupu. Množí se komiksoví čtenáři a sběratelé, množí se i komiksové obchody. A naštěstí i v českých podmínkách, které mají k ideálním daleko, rostou i zajímaví komiksoví tvůrci. Michal Suchánek je rozhodně jedním z nich a tak jeho pokus o adaptaci povídek nestora české sci-fi Ondřeje Neffa vzbudil značnou pozornost.

Suchánek má dobré schopnosti kreslířské i scenáristické a evidentně má i k tomu všemu ještě pořádnou odvahu. Ne každý by se odvážil vystartovat na Ondřeje Neffa, guru české sci-fi, s tím, že by podle jeho povídek udělal komiks. Navíc si vybral starší klasické sci-fi kusy, které na první pohled nejsou typickým komiksovým materiálem – mají minimum akce a hlášek, zato obsahují výraznou myšlenku vrcholící v pointě.

Jenže tam Suchánkova drzost nekončí. Na Neffův návrh, že se bude podílet na scénáři k povídce, řekl: „Děkuji pěkně, ale ne, to zvládnu sám.“ Jen to považte, odmítnout spolupráci člověka, který psal scénáře pro Káju Saudka – patrně největší českou komiksovou legendu. Nejdůležitější na tom všem ale je, že si Michal Suchánek věřil oprávněně a přivedl na svět opravdu povedené dílo.

Tím samozřejmě nechci snižovat zásluhy Ondřeje Neffa, protože samotný námět a myšlenka povídky je samozřejmě základ, kolem kterého se všechno točí, přesto ale její ztvárnění hraje velkou roli, obzvláště v komiksovém médiu. Zvlášť když obě hlavní povídky nabízí široké možnosti co do vizuálu. V Jitře pro strašnou radost najde Suchánkova fantazie uplatnění zejména v rámci vymyšlení různých kombinací sexuálních kombinací mezi lidmi a mimozemšťany, protože právě o to v povídce jde – zakázané mezidruhové pohlavní vztahy. Výborný, vypointovaný příběh ve futuristických kulisách je takovým malým českým Transmetropoli­tanem.

Prostřední příběh vypráví o výpravě technologických mrchžroutů, kteří narazí na větší kořist, než by si asi přáli. I když povídce není v zásadě co vytknout, nedá se ani říct, že by v čtenáři něco na delší dobu zanechala. A tak nelze než souhlasit s Neffem, že jde o takový doplněk sbírky.

Opravdu vybroušeným klenotem je ale závěrečná povídka Konec dobrý, všechno dobré. Z neuvěřitelně silného námětu vám bude ještě dlouho běhat mráz po zádech. Jde o sci-fi ne pouze s myšlenkou a pointou, ale rovnou s posláním. O sci-fi, která naplno využívá svého potenciálu k tomu, aby s pomocí vize budoucnosti poukázala na nešvary současnosti. Její průběh je perfektně vystavěný, dialogy postupně krok po kroku směřují k nemilosrdné pointě. A hlavně příběh točící se kolem honby za fotografickou senzací za pomoci cestování v čase je pro komiks jako stvořený. Suchánek to moc dobře ví a nenechává potenciálu námětu vůbec nic dlužen. Tak vzniklo dílo, které je v komiksové podobě snad ještě silnější než původní povídka.

Děsivé radosti jsou dalším důkazem toho, že komiks je médium neomezených možností, a pokud jsou tyto možnosti naplno využity, dokáže poskytnout nevšední zážitek. Nezáleží přitom na žánru, protože dobrý komiksový tvůrce si dokáže poradit s čímkoli. A je dobře, že v česku takové tvůrce máme.

  • Ondřej Neff, Michal Suchánek: Děsivé radosti
  • Crew, 2015
  • 124 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)
6. března 2016, Jan Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Děsivé radosti

Děsivé radosti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 260 Kč