Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Komediant a Rorschach: Nejšílenější z vigilantů ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 24.10. bude v brněnském Arrakisu otevřeno do 14:00. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Komediant a Rorschach: Nejšílenější z vigilantů, Brian Azzarello: Před strážci - Komediant/Rorschach

Azzarello Brian: Před Strážci: Komediant / Rorschach

O tom, že Strážci, kultovní grafický román z pera Alana Moorea, oslovili široké publikum, netřeba mluvit. Díky tomu ostatně vznikl i trochu kontroverzní nápad „svézt“ se na jeho úspěchu a napsat prequelový seriál, který oblíbeným postavám dodává trochu toho historického pozadí. Tentokrát prst minulosti ukázal na Komedianta a Rorschacha.

Napravit dojem po nemasné neslané předchozí knize, věnované Minutemanům a Hedvábnému přízraku, měl oblíbený scénárista Brian Azzarello, který i u nás bodoval svou sérii 100 nábojů či příběhy Johna Constantina v Hellblazerovi. Nutno dodat, že ne zrovna úspěšně.

A přitom to měla být sázka na jistotu. Azzarello totiž do svých scénáristických osidel dostal postavy, které po jeho talentu na vyobrazení psychologických extrémů charakterů přímo volaly. Totiž ti nejšílenější a nejujetější ze slavné skupiny vigilantů – pánové Komediant a Rorschach. Jenomže Azzarello nedostál své pověsti a v příbězích i charakterech se neprokousal ani zdaleka tak hluboko, jak by bylo záhodno.

V Komediantově příběhu představuje přátelství Edwarda Blakea s rodinou Kennedyových, čímž se z něj stává jakýsi pozorovatel tragického osudu Johna a Roberta. Někdy méně, jindy více zúčastněný. Tato politicky-konspirační linie je protkávána scénami z války ve Vietnamu, v níž Komediant zanechal nesmazatelnou, krví zalitou stopu. V obou liniích však Azzarello jen tak klouže po povrchu – válečné šílenství zobrazuje jen občasnou brutalitou, která však čtenáře nechává zcela chladným. Očekávané finále pak jen lehce napravuje výsledný dojem.

Brian Azzarello v pěti bodech

  1. Narodil se 11. Srpna 1962 v americkém Clevelandu.
  2. Jeho první prací pro DC Comics byl příběh Ares, který se objevil ve Weird War Tales vol. 2 v červnu roku 1997.
  3. Proslavil se temnou kriminální sérií 100 nábojů, jež začala vycházet od srpna roku 1999 pod hlavičkou nakladatelství Vertigo.
  4. Poté, co mu DC svěřilo příběhy Supermana i Batmana, prohlásil, že „dostal klíče k oběma fárům v garáži – Maserati i Ferrari.“
  5. Dnes žije v Chicagu se svou manželkou Jill Thompsonovou, která je komiksovou scénáristkou i ilustrátorkou.

O trochu lépe si ovšem vedl v příběhu věnovaném Rorschachovi, noční můře newyorských kriminálníků, kurev a feťáků, brutálnímu čistícímu prostředku na zašlou špínu velkoměsta. Všehoschopný zrzek se tradičně zcela sám postaví proti početnému gangu a ve válce s jeho členy prozkoumá samotné hranice svých možností, zatímco po městě řádí tajemný a brutální vrah mladých žen.

Rorschach disponuje silnějším scénářem než Komediant, v němž Azzerello poctivě dodržuje deníkovou formu známou ze Strážců, stejně jako Rorschachův temně poetický způsob vyjadřování, zároveň nastiňuje i netušené rozměry hrdinovy osobnosti. Fanouškovské oko jistě potěší scéna, v niž se maskovaný strážce potká s jinou kultovní postavou New Yorku konce šedesátých let – Travisem Bicklem z filmu Taxikář režiséra Martina Scorseseho.

Příběh se může pochlubit i povedenou kresbou Lee Bermeja, které se dá vytknout snad jen málo výrazná atmosféra a hra se stíny. Díky ní by se totiž mohl Rorschachův příběh směle řadit mezi poctivé „noirovky“, takhle však zůstává jen mezi obyčejnějšími temnými kriminálkami.

Ve výsledku tak Před strážci: Komediant/Rorschach neurazí ani nepotěší, na rozdíl od svého předchůdce se však může k odkazu Mooreova veledíla, které definovalo superhrdinský žánr a médium komiksu, alespoň přihlásit.

11. května 2014, Maxim Ronovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Před Strážci: Komediant / Rorschach

Před Strážci: Komediant / Rorschach
499 Kč 449 Kč