Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Kolo času 3: Robert Jordan splétá příběh o dospívání Draka Znovuzrozeného ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Kolo času 3: Robert Jordan splétá příběh o dospívání Draka Znovuzrozeného, Robert Jordan: Drak Znovuzrozený (Kolo času 3)

Drak Znovuzrozený

Kolo času je velká sága epické fantasy, která klade důraz na rozmáchlý děj a detailní budování svého světa a svých postav – to už si uvědomili všichni čtenáři, kteří se do prvních dvou knih Roberta Jordana zuřivě začetli. A ve třetí si přijdou na své ještě víc než předtím, protože autor tady poprvé naplno využívá stavbu zápletky, kterou se proslavil – splétání bez hlavního hrdiny.

Mat zadul na Valerský roh, vojska Artuše Jestřábí křídlo znovu vyjela a Rand si konečně uvědomil, že je skutečně Drakem Znovuzrozeným. Ani on, ani svět na to však dosud nejsou připraveni. Společně s Moirain, Lanem a Perrinem se proto hlavní hrdina ságy přes zimu skrývá v horách, zatímco dívčí sekce putuje zpátky do Tar Valonu, aby pokračovala ve svém výcviku na Aes Sedai, a bere s sebou i Mata, kterého amyrlin definitivně vyléčí z kletby, kterou na něj uvrhla dýka ze Šadar Logotu. Aby toho nebylo málo, Rand se rozhodne, že je třeba všechny své přátele opustit. Nebyli by to ale oni, kdyby se mu nevydali v patách.

Metoda splétání osudu a opomíjení Randa

Takřka každý spisovatel má nějaký charakteristický znak, který dělá jeho styl psaní jedinečným. Ernest Hemingway měl metodu ledovce, u Roberta Jordana je to metoda splétání zdánlivě nesouvisejících dějových linek, které přetékají slovy a ignorují hlavního hrdinu. V Draku Znovuzrozeném americký spisovatel tuto metodu poprvé použil naplno poté, co si v předcházejících dvou svazcích ujasnil, jakým směrem by se vlastně Kolo času mělo ubírat. Třetí svazek do jisté míry kopíruje dějovou strukturu toho předchozího – několik samostatných skupinek zdánlivě nahodile cestuje po mapě a prožívá mnohá akční střetnutí, aby se v závěrečném finále opět střetlo.

Přesto je jeden z nejkratších svazků celé série v mnohém jiný. Jordan tu totiž Randa po nutném úvodu obratně vyšachoval ze scény, a tak se hlavní hrdina v celé knize, která je paradoxně pojmenovaná právě po něm, objeví velmi poskrovnu. Mnohem větší prostor tudíž dostávají vedlejší postavy – Perrin, Mat a Egwain. Ty táhnou všechny tři dějové linie, v nichž je hlavním tématem postupné dospívání ústředních hrdinů. Mat se konečně vrací zpátky v plné síle a uvědomuje si, že už nikdy nemůže žít doma v Dvouříčí, protože okusil svět. Podobně je na tom i Perrin, protože se dočká vlastního proroctví a dál prozkoumává dary a prokletí, které mu přináší pouto s vlky. A v pozadí nezůstává ani Egwain, která musí projít stejným iniciačním rituálem Aes Sedai, jakým prošla minule Nyneiva.

Robert Jordan v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1948 v Jižní Karolíně a zde i v roce 2007 zemřel.
  2. Jméno Robert Jordan je pseudonym, jeho pravé jméno zní James Oliver Rigney, Jr.
  3. Psal také jako Reagan O‘Neal, mimo jiné i romány o Conanovi.
  4. Právě jako Robert Jordan stvořil rozsáhlou sérii Kolo času, která se řadí k jedněm z nejslavnějších „nekonečných“ ság epické fantasy.
  5. Kolo času je dokonce tak rozsáhlé, že ho autor nestihl před svou smrtí ani uzavřít a poslední tři knihy (z nichž ta finální vyšla v USA v roce 2013) za něj dokončuje spisovatel Brandon Sanderson.

A zatímco se jednotlivé vedlejší postavy začínají zajímavě vybarvovat a uvědomovat si, co všechno ztratily, když se staly důležitými vlákny ve vzoru, který tká Kolo času, Robert Jordan neváhá prokreslovat další detaily svého světa. Objevují se nová kouzla a magické artefakty, s tím, jak se šíří Stín, se čtenáři dozvídají i víc o jeho služebnících, a opět na scénu vstupují i neokoukané národy jako tajemní a až divošští Aielové.

Kulervoucí orgasmus

Robert Jordan si vypěstoval osobitý styl, který se k psaní epické fantasy hodí a po dlouhá léta si nachází nadšené fanoušky. Ti sice přiznávají, že každá kniha má kromě nesporných pozitiv i nepopiratelná negativa, přesto si ale myslí, že to stojí za to. Zahraniční recenzent Aidan Moher tuto skutečnost charakterizoval větou: „Je to jako nudný sex, který vyvrcholí kulervoucím orgasmem.“ Stejně jako v předchozích knihách totiž akční finále představuje promyšlenou a dechberoucí záležitost, na kterou se vyplatí čekat. Ostatně kritičtí nepřející Tomášové stejně odpadli už na prvních dvou svazcích.

  • Robert Jordan: Drak Znovuzrozený (Kolo času 3)
  • Fantom Print, 2013
  • překlad: Dana Krejčová
  • obálka: Daniel Dos Santos
  • 432 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 349 Kč)
24. června 2013, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kolo času 3 - Drak Znovuzrozený

Kolo času 3 - Drak Znovuzrozený
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 349 Kč