Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Kodex Apokalypsy: Obrazy oživlé ve změti písmen, Jesús B. Vilches, Luis Royo a Romulo Royo: Kodex Apokalypsy

Royo Luis & Romulo, Vilches Jesus B.: Kodex Apokalypsy

Když mocnosti pekelné i nebeské vstoupí na náš svět, aby z něj udělaly své bojiště, můžeme mluvit o Apokalypse. A uprostřed polorozpadlého New Yorku žije v těchto nehostinných časech mezi služebníky světla i tmy svůj zdánlivě nevýznamný život mladá dívka s bílými vlasy a neobvyklým jménem Luz. Má svého Mistra, který jí učí boji s mečem, kopu knih, ze kterých společně s Mistrem čerpá mnohé znalosti, a mnoho otázek, na které hledá odpovědi.

Kodex Apokalypsy je velice specifickou knihou. Tento příběh totiž vznikl na základě grafického díla se souborným názvem Malefic Time, což jsou tři alba kreseb a skic od Luise Roya a jeho syna Romula. Ano, mluvíme o TOM Luisovi Royovi. O muži, jehož dominantními díly jsou fantasy erotické akty neboli, slovy běžného geeka, polonahé holky s proklatě velkými zbraněmi v rukách a proklatě malými kusy oblečení na sobě. Mnohá díla z Malefic Time (včetně loga série) nezapřou rukopis tohoto velikána současné fantasy malby. Rodinná autorská dvojice společně postupně stvořila sérii kreseb z apokalyptického New Yorku, Tokia a některých měst v Evropě. První skicy vznikly v roce 1993 a dokončení trvalo celých dvacet let.

Tento projekt spustil vlnu fanouškovské tvorby. Jednoho krásného dne však zaklepal na dveře otce a syna Royových další z dlouhé řady „potrhlých fanoušků“. Byl jím Jesús B. Vilches. Ačkoliv toto jméno pravděpodobně většině českých čtenářů neřekne vůbec nic, ve Španělsku je tento chlapík již pár let hvězdou spisovatelského nebe. Vilches měl vizi převést obrazy autorského dua do příběhu, který měl být pomyslným úvodem do světa Malefic Time. A jak popisuje Luis Royo v předmluvě knihy, netrvalo dlouho a Vilches oba kreslíře lapil do sítě svých slov a představ a rychle našli společnou řeč. Postupně na základě série apokalyptických obrazů začal vznikat příběh propojující jednotlivé kresby mosty slov.

Aby tedy bylo naprosto jasno: Kodex Apokalypsy je knižní syntézou textu a mnoha zdařilých obrazů, které věrně kopírují a skvěle doplňují děj knihy. Kromě přebalu knihy jsou všechny kresby vyvedeny „pouze“ černobíle – to jim však na kouzlu v žádném případě neubírá.

Za svitu Luny

Konec rozplývání se nad grafickou stránkou knihy! Kodex Apokalypsy je přece především textovou záležitostí. Příběh začíná pěkně zostra a představuje mladou dívku Luz, která se pohybuje v ulicích nelítostného New Yorku. Vídá gangy andělů za světla a pekelníků za tmy, polorozpadlé budovy a nehostinné prostředí s malými výspami civilizace, boje o potraviny a další věci, které mají v dobách Apokalypsy mnohem větší hodnotu, než si umíme představit. Vídá boj o holý život. Prostě všední obraz každodenní rutiny.

Postupně se dozvídáme, že Luz není zdaleka „nikým“, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mladá dívka, která hledá odpovědi na otázku kým je a kým by měla být. Její život je plný obtížných voleb, rozhodnutí na hraně života a smrti; a to vše musí zvládnout téměř sama, protože v této době se nedá věřit absolutně nikomu. Ono téměř však zahrnuje dvě vedlejší postavy, které Luz provází po většinu příběhu: Japonku Soum, která může Luz pomoci najít odpovědi na některé otázky ohledně jejího života, a mladíka Allena, který má jako jeden z mála lidí stále ještě přístup k internetu!

Pět faktů o projektu Malefic Time

  1. Projekt Malefic Time je dílem Luise a Romula Royových (otce a syna). Grafická tvorba zahrnuje tři alba – Apocalypse zachycující New York, 101 Katanas z Tokia a Akelarre ztvárňující Evropu.
  2. Jako úvod do celé série vznikl ve spolupráci s Jesúsem B. Vilchesem román Kodex Apokalypsy doplněný kresbami z cyklu Malefic Time.
  3. Kromě knižní adaptace cyklu vznikla i adaptace hudební – rocková skupina Avalanch se nechala inspirovat na svém albu Apocalypse.
  4. Jedna z výrazných vedlejších hrdinek, Japonka Soum, má vlastní stejnojmenný komiks zachycující dění před její cestou do New Yorku.
  5. Na motivy prvního grafického alba odehrávajícího se v New Yorku vznikla dokonce desková RPG hra s názvem Plenilunio.

Vilches v příběhu skloubil mnoho mytických a náboženských věcí. Zabrousil do starého Egypta, nebál se využít větší množství křesťanských symbolů; zkrátka si vypůjčil od všeho něco. Výsledek je bohužel rozporuplný. Příběh je poměrně jednoduchý a velmi dobře kopíruje obrazy. Naneštěstí se však postavám nepodařilo vdechnout patřičnou hloubku a uvěřitelnost, což trošku boří celkový dojem. První zhruba polovina knihy je úžasnou akční jízdou, pak však začnete nalézat logické chyby a protimluvy. Logika v chování postav se chvílemi řídí generátorem náhodných čísel a je neskutečně těžké se s kýmkoliv ztotožnit už jen proto, že je podobnému chování téměř nemožné uvěřit. Větší část příběhu se může zdát překombinovaná – závěrečné rozuzlení naštěstí zvládne tento pocit jakž takž zahladit.

Rozporuplné vyznění příběhu je však vyložené mrhání potenciálem – stačilo trošku věci zjednodušit a zapojit selský rozum a vše by bylo na jedničku. Bohužel, Jesús B. Vilches pro kupu detailů naprosto přehlédl celek, a tak některé střípky do mozaiky nepasují nebo jsou zasazeny násilně. Přitom svět je poutavý, hlavní hrdinka rozhodně není nezajímavá a autorův styl založený na poutavých popisech plných zajímavých přirovnání a dynamickém ztvárnění akce (podtržený kvalitní překladatelskou prací) má švih.

Kodex Apokalypsy je unikátní knihou. Není dokonalý, ale drobné kazy hravě převálcuje poutavý styl vyprávění, mnoho neokoukaných nápadů a postav a především vymazlená vizuální stránka celé knihy. Nechte se uhranout slovy i obrazy a objevte společně s Luz ta nejtemnější zákoutí postapokalyptického New Yorku.

  • Jesús B. Vilches, Luis Royo a Romulo Royo: Kodex Apokalypsy
  • Fantom Print, 2016
  • Překlad: Richard Skolek
  • Obálka: Luis Royo
  • 340 stran, 549 Kč (v e-shopu Fantasye již za 384 Kč)
14. února, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kodex Apokalypsy

Kodex Apokalypsy
Vložit do pytle na zboží  Koupit 549 Kč 384 Kč