Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Keltský bijec Sláine se dostal mezi Mistrovská díla evropského komiksu, kol.: Sláine -Poklady Británie

Mills Pat a spol.: Sláine - Poklady Británie - váz.

Keltský komiksový bijec Sláine není českým čtenářům neznámý, protože častokrát okupoval stránky magazínu Crew a sklízel zasloužený úspěch. Není proto žádný div, že se nakladatel rozhodl jeho úspěchy oprášit a dopřát Sláinovi samostatnou knihu v rámci prestižní edice.

Sláine je archetypálním hrdinou sword and sorcery a ne nadarmo bývá nazýván keltským Conanem. Jeho duchovní otec nezapře svou rodnou hroudu, a tak Sláine je plný keltské mytologie, která je ve Sláinem využita do poslední kapky. Dalším výrazným prvkem, který Sláinovi vtisk Pat Mills, je jeho anarchistická povaha – celý komiks proto oslavuje přírodu nezkaženou civilizací a barbarství nezjemněné křesťanským útlocitem.

Poklady Británie přináší v jedné knize hned dva rozsáhlé příběhy, ve kterých se Sláine vydává do různých krušných chvil Británie, aby bojoval proti nepřátelům Bohyně. V prvním z nich si zahraje na znovuzrozeného Robina Hooda a podívá se hluboko do středověku, v druhém titulním příběhu pak musí pro Bohyni získat všechny bájné Poklady Británie, aby zachránil svou zem a vůbec nejslavnějšího vládce ostrovního království, Artuše Pendragona. Samozřejmě, že oba slavné příběhy se za přítomnosti Sláineho odehrávají značně odlišně – promítá se do nich více keltské mytologie a taky mnohem více násilí a krve.

Ale to neznamená, že jde o tupou vybíječku. Naopak příběhy jsou vyprávěny s bravurou a autoři dokáží velmi dobře pracovat s provařenými motivy tak, aby byl čtenář neustále překvapován. Nakladatelství Crew je třeba složit poklonu, protože oba komiksy vybralo se ukázaly jako skvělá volba. Lze v nich najít všechno, co dělá Sláina zábavným, ale zároveň i něco navíc – myšlenku, invenci a hravost, díky které rozhodně není možné váhat, zda toto dílo patří do řady Mistrovských děl.

Autoři v pěti bodech

  1. Pat Mills stojí za vznikem legendárního komiksového nakladatelství 2000 AD.
  2. Mills také byl jedním z prvních scenáristů Soudce Dredda a výrazně se podílel na podobě jeho světa.
  3. Clint Langley se kromě kreslení komiksů a komiksových obálek věnuje také ilustracím RPG her (Werewolf: The Forsaken od firmy White Wolf) a karetní hry Magic: The Gathering.
  4. Greg Staples kromě Sláina kreslil také Dredda, na kterém spolupracoval s Garthem Ennisem.
  5. Dermot Power začínal jako komiksový kreslíř (hlavně Dredd a samozřejmě Slánie), ale záhy se přesunul k filmovým koncept artům.

Vizuální stránka komiksu tento fakt ještě podporuje, a to nejenom proto, že má čtenář v jediném albu možnost shlédnout většinu nejlepších kreslířů, co se kdy na Sláinovi podíleli (jinými slovy těch nejlepších, co se na Britských ostrovech narodili). Na druhou stranu zamrzí, že Simon Bisley, který Sláinovi vtiskl jeho podobu, v této přehlídce kreslířského umu chybí, ale je pravda, že na dva příběhy se tu kreslířů už tak sešlo více než dost.

Je trochu škoda, že kvůli všemu tomu cestovaní časem a převtělování se ztrácí Sláinův vlastní příběh a charakter, což může trochu zkomplikovat cestu začínajícím čtenářům. Všechno podstatné tam ale je – násilí, nespoutaná divokost a smysl pro čest dělají ze Sláina bijce k pohledání. Žádný div, že si ho Bohyně vybrala za svého favorita. A stejně tak učiní všichni příznivci fantasy příběhů s drsnými hrdiny v hlavní roli.

  • Pat Mills, Greg Staples, Dermot Power, Clint Langley: Sláine – Poklady Británie
  • Crew 2013
  • překlad: Martin D. Antonín
  • brož.: 220 stran, 549 Kč (v e-shopu Fantasye již za 494 Kč)
  • váz.: 220 stran, 780 Kč (v e-shopu Fantasye již za 710 Kč)
22. října 2013, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Sláine - Poklady Británie - brož.

Sláine - Poklady Británie - brož.
Vložit do pytle na zboží  Koupit 549 Kč 494 Kč

Sláine - Poklady Británie - váz.

Sláine - Poklady Británie - váz.
Vložit do pytle na zboží  Koupit 789 Kč 710 Kč