Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do 16..12. (PPL) nebo 19.12. (Česká pošta), aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko zpoždění.

Když to s fantastikou myslíte vážně, Antonín K. K. Kudláč: Anatomie pocitu úžasu

kudlac-anatomie-pocitu-uzasu

Byť by byl název „Anatomie pocitu úžasu“ skvělým titulem pro science fiction román či povídku, kniha, která před nedávnem vyšla pod hlavičkou nakladatelství Host, je přeci jen někde dočista jinde. A to přestože v ní o žánr jde především.

Jméno autora knihy vám už přeci jen napoví více – Antonín K. K. Kudláč je v rámci české fantastiky znám nejen jako editor několika sborníků a antologií, ale také jako jeden z mála elementů, kteří se žánrem u nás zabývají nejen coby „hobíci“, ale nahlížejí na něj i vědeckýma a analytickýma očima. V tomhle směru pak v Česku Kudláč patří mezi nejrenomovanější kapacity.

Poslední neznámou vám přitom odpoví podtitul knihy – Česká populární fantastika 1990–2012 v kulturním, sociálním a literárním kontextu. Jasně, bude se zkoumat náš fandom a stav fantastické subkultury v tuzemských končinách, a to pohledem sociologie.

Anatomie pocitu úžasu je rozdělena do tří částí. Ta první, Fantastika a populární kultura, představuje historii a současnost žánru u nás. Jeho nejdůležitější jména, jeho směry a důležité tituly. Antropologie fandomu pak popisuje historii toho, jak se u nás fanouškovská základna vlastně budovala. Třetí část je pak vyhrazena pro případovou studii o tuzemských společnostech tolkienistů, omezující se především na dva hlavní spolky.

Kudláčova práce se navíc soustředí pouze na literaturu. Film či komiks (ne, že by jich u nás v posledních dekádách tolik vzniklo) nebo snad internetová publicistická média u nás se do ní tak nevešla.

Kniha je rozšířenou dizertační prací, z čehož se dá usuzovat, že se v ní potkáte s maximálně odtažitým vědeckým přístupem – a to přestože je její autor více než zapálený a zapojený fan. Suchá data a analýzy, rozhodně v ní nečekejte drby nebo snad „historky ze zákulisí“. V tomto směru je v podstatě více určena pro sociologické nadšence mimo kruh fanoušků, než pro fanoušky samotné – těm trochu zkušenějším totiž nemá mnoho co říct.

  • Antonín K. K. Kudláč: Anatomie pocitu úžasu – Česká populární fantastika 1990 – 2012 v kulturním, sociálním a literárním kontextu
  • Host, 2016
  • 224 stran, 269 Kč
25. října 2016, Josef Horký

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).