Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 4.7. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Když se české země mohou stát supervelmocí alternativního světa, František Novotný: Dryák

Novotný František: Dryák

V naší realitě k nim osud nebyl natolik vstřícný. Tady naopak Přemyslovci vybudovali mocný středoevropský stát, který by se s Francií mohl přetahovat o titul nejsilnější země starého kontinentu. Jenomže na moři vládnou jiní a rozhodně si nenechají vnutit argumenty o pozitivech konkurenčního prostředí.

Traduje se, že české krále chrání tajemný rytíř nebo mnich, kterého poslal samotný svatý Václav. Proto se Přemyslovcům vyhýbají katastrofy. Na Moravském poli díky tomu Přemysl Otakar II. nepadl do léčky. A Václav III. přežil svůj pobyt v Olomouci. Současný král má ale plány, které neznámého ochránce pořádně zaměstnají. Chce totiž z česko-polsko-uherského Trojkrálovství učinit opravdovou světovou velmoc. A protože nemá silné loďstvo, které by se mohlo srovnávat s Anglií či Holandskem, rozhodne se dosáhnout svého za použití jiných prostředků.

Neustále se tak poohlíží po vědomostech, které by mohly eliminovat výhody protivníků. A když se objeví možnost získat tajemný recept na výrobu řeckého ohně, neváhá ani chvíli a pověří svého nejvěrnějšího přítele, aby tuto formuli získal. Co král netuší, je skutečnost, že návod na přípravu řeckého ohně není jedinou formulí na onom dokumentu, který v Anglii střeží Edward Kelly. Správnou přípravou druhého receptu lze získat něco mnohem cennějšího – delší život.

František Novotný v pěti bodech:

  1. Narodil se roku 1944 v Brně.
  2. Vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT Brno.
  3. Živil se mimo jiné i jako profesionální námořní kapitán.
  4. V roce 1983 se zapojil do československého fandomu.
  5. Kromě fantastických povídek a románu se věnuje též literatuře faktu.

Dryák vychází ze zajímavé premisy. Jak by vypadaly české země, kdyby Přemyslovci nevymřeli? A co by se stalo, kdyby se v jejich blízkosti pohyboval člověk schopný dodávat jim potřebná know-how, která by zefektivnila správu země, obchod a zároveň napomohla rozšiřování jejich vlivu? Autorovi se povedlo velmi dobře vykreslit alternativní historii, přičemž nezměnil pouze jednu událost, ale přidal aktivní zdroj změn v podobě ochránce českých králů. Ten zasáhne vždy, když je to potřeba tak, jak je to demonstrováno v první části knihy.

Hlavním nedostatkem Dryáku je jeho nucená logičnost. Všechno na něco navazuje a všechno má nějaké dobré zdůvodnění. Nelze pouze změnit jednu událost, je třeba konstantně měnit dějiny, aby se náhodou nevracely zpátky mimo zamýšlený koncept. Jenomže když existuje osoba schopná uskutečnit takovéto změny, musí mít i nějaký protiklad, nejlépe v podobě někoho toužícího všechno zničit. Jestliže máme alternativní historii, mohli bychom mít i tu naši. Což by znamenalo, že je bezpočet světů a víc světů nutně svádí k potřebě cestovat mezi nimi. Když je třeba zdůraznit nemožnost učinit důležité změny ve výzbroji přemyslovské flotily ze den na den, nechá autor hlavního hrdinu rok v kómatu. Naštěstí se tato zkratka odehraje jen v několika slovech.

Román disponuje zajímavou premisou a je psán dostatečně poutavě a detailně na to, aby byl čtivý i bez příběhové nadstavby v podobě cestování mezi světy a v čase. Závěr navíc vypadá jako kdyby se autor narychlo rozhodl všeho nechat a – logicky a postupně – každou část příběhu náležitě ukončit. Vše se odehraje tak rychle, že jednotlivé konce protagonistů splývají. Dryák pracuje se zajímavými tématy a autorovi nelze vytknout velkou pečlivost při popisování detailů. Knize by ale paradoxně nejspíš prospělo ubrat na komplexnosti a zaměřit se na hlavní dějovou linii. Vsuvky v podobě zrození hlavního hrdiny na způsob Červeného trpaslíka, či inspirace umělců v naší realitě patří mezi ty pasáže, které pozornost spíš odklání.

  • František Novotný: Dryák
  • Argo, 2020
  • Obálka: Mikuláš Podprocký
  • 424 stran, 398 Kč (v e-shopu Fantasye již za 358 Kč)
3. února 2021, Tomáš R. Tokoš

Dryák

Dryák
Vložit do pytle na zboží  Koupit 398 Kč 358 Kč