Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Když politika rozhoduje o osudech lidstva ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Když politika rozhoduje o osudech lidstva, James S. A. Corey: Abaddonova brána (Expanze 3)

Corey James S. A.: Abaddonova brána

Neznámá mimozemská civilizace se kdysi neúspěšně pokusila skrze protomolekulu přeprogramovat primitivní život na Zemi. Díky ambicím několika jedinců se tato protomolekula znovu objevila v době, kdy se lidé roztahují po Sluneční soustavě. Výsledkem je umělý prstenec, který by mohl být branou do cizích světů. Otázkou však zůstává, zda se lidé nepozabíjí ještě před prvním kontaktem s tvůrci protomolekuly.

Kolem Neptunu je najednou velmi živo. Vlády Země a Marsu se sice po těžkých ztrátách rozhodly nepokračovat ve zbytečném konfliktu, ale jejich lodě zaujaly strategické pozice u nového prstence a jedna strana nervózně pozoruje tu druhou. Je zřejmé, že musí dojít k prozkoumání tajemné anomálie zrozené z protomolekuly, nicméně všichni se bojí udělat první krok. Zároveň však nikdo nechce být pozadu, a tak i vláda Pásu pošle narychlo překopanou kolonizační loď mormonů, aby upevnila své rostoucí politické postavení ve Sluneční soustavě. Možnost setkat se s vyspělou mimozemskou civilizací působí jako magnet. Samozřejmě, že hlavně na problémy.

Po značně hektických událostech předchozích knih je z Holdena kapitán a spolumajitel soukromé vesmírné korvety. Díky své popularitě nemají on a jeho posádka o zakázky nouzi a zdá se, že jim nic nechybí. Holdenovi se sice občas zjeví mrtvý detektiv Miller, ale jeho slova nedávají moc smysl a Holden tak postupně nabývá dojmu, že jde pouze o divnou halucinaci. Tedy až do chvíle, kdy se Holdenova posádka stane terčem útoku osamělé teroristky, která touží očistit dobré jméno své rodiny.

J. S. A. Corey ve čtyřech bodech

  1. Pod tímto pseudonymem se skrývá autorské duo Daniel J. Abraham a Tyler C. Franck.
  2. Abraham v současnosti pracuje jako scénárista komiksové verze Písně ledu a ohně.
  3. Tyler C. Franck je osobní asistent G. R. R. Martina.
  4. Do budoucna oba autoři chystají román z prostředí Hvězdných válek.

Holdenova víra v dobro lidstva, tolik příznačná pro předchozí knihy, zde ustupuje trochu do pozadí. Zatímco předtím se katastrofy objevovaly zejména jako důsledek jeho snahy o prosazení spravedlnosti, tentokrát má být hlavní hrdina obětí zcela plánovanou. Zdá se, jako by ho důsledky minulých činů konečně dohonily. Ovšem ne náhodou se tak stane právě v blízkosti prstence. Holdenovi se tak dostane jedinečné příležitosti buď poznat pravý důvod existence protomolekuly, anebo být svědkem dalšího zbytečného konfliktu mezi lidmi.

Hlavní dějová linka se vine kolem tajemné mimozemské civilizace a Holdenova neúmyslného zapojení se do odkrývání jejího tajemství. Autoři však i do závěrečné části své trilogie skvěle zapracovali vedlejší postavy, jejichž osudy doplňují velmi realisticky vytvořenou vizi budoucnosti. Celá Expanze je tak příběhem postaveným na kulisách space opery, nikoli naopak.

Nejen díky tomu má čtenář neodbytný pocit, že napínavé události kolem Holdena a jeho posádky jsou pouhou epizodou v mnohem komplikovanějším příběhu. Jedním z důvodů je fakt, že Abaddonově bráně chybí jakákoli definitivní ukončenost. Spíš to vypadá, jako kdyby byly objevy spojené s protomolekulou pouze prvním krokem do zcela neznámého a fascinujícího světa. Ten už si ovšem musí čtenáři za pomoci lehkých náznaků vytvořit sami.

  • James S. A. Corey: Abaddonova brána (Expanze 3)
  • Triton, 2014
  • překlad: Jana Rečková
  • obálka: Daniel Dociu
  • 432 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
10. listopadu 2014, Tomáš Tokoš

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Expanze 3 - Abaddonova brána

Expanze 3 - Abaddonova brána
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč