Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Každý Američan chce zachránit Kennedyho, tvrdí Stephen King ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Každý Američan chce zachránit Kennedyho, tvrdí Stephen King, Stephen King: Dallas 63

King Stephen: Dallas 63

Stephen King svou neobyčejnou sugestivní mocí spřádá reálie a kulturu jiné doby do příběhu, který čtenáře pohltí eskalujícím napětím. Kniha patří k vynikajícím románům typu CO KDYBY? Kombinuje to nejlepší Kinga: sugestivní napínavé vyprávění a epickou šíři záběru.

Jmenuje se Jake Epping, je učitelem střední školy a užívá si strastí všedního života. Z jeho manželky se vyklubala nenapravitelná alkoholička, která utekla s chlápkem z protialkoholých sezení. Nenávidí a miluje opravování slohových prací studentů anglického jazyka. Na počátku vyprávění narazí na esej Harryho Dunninga, školníka Lisbonské střední, která jej brutálním obsahem dojímá k slzám. Zakrátko Jakeovi do třídy zavolá Al Templeton, vedoucí nedalekého bistra a vyzývá jej, aby se urychleně dostavil do jeho podniku. Když dorazí, zjišťuje dechberoucí pravdu: Al během pár hodin, co se neviděli, zestárnul o desítky let a k tomu ke všemu prohlašuje, že je stižen rakovinou plic.

Al Jakeovi prozrazuje tajemství své spižírny, v níž nalezl časový průchod do padesátých let minulého století. Podnikatel v této podivuhodnosti spatřuje úděl osudu a učiteli odhaluje své plány na záchranu J. F. Kennedyho. Zprvu vyděšený profesor anglického jazyka se posléze jako George Amberson vydává zpět do staré Ameriky nejen, aby změnil krutý školníkův příběh ale i dějiny celého světa.

Stephen King se o problémech a nástrahách života neskromně rozepisuje na 736 stránkách, což z výsledku činí dílo nadprůměrné vzhledem ke čtenářovu očekávání. Ani jedna stránka není bezduchá a nehoní pouhá kvanta listů, neboť i King si je velmi dobře vědom, co mohou způsobit hrátky s časem a že i manipulace s ním má svá pravidla, která se velmi nevrle staví k jakýmkoliv změnám. Americký spisovatel vidí minulost jako jakousi vyšší sílu a totožně ji vnímají i hlavní protagonisté knihy.

Stephen King v pěti bodech

  • Narodil se 21. 9. 1947 ve městečku Portland, USA.
  • Byl vychováván matkou, jeho otec jednou odešel pro cigarety a už se nevrátil.
  • První povídka mu vyšla v roce 1967 a jmenovala se „Byl jsem mladý vykradač hrobů“.
  • Do roku 2011 publikoval 49 románů.
  • Celkem se prodalo více než 350 milionů jeho knih.

Dallas 63 vykresluje padesátá léta minulého století natolik věrohodně, že si čtenář připadá, jako by se po ulicích starého Lisbonu opravdu procházel, jako by se zdravil s někdejšími obyvateli v budoucnu se teprve rozrůstajícího městečka, a dokonce i cítil svěžest vypitého džbánu zázvorového piva. Všude kolem se line smrad továren, kterým se ještě o nějakých čističkách může nechat leda zdát, u benzínových pump se prodávají směšně laciní veteráni (onehdy jen slabě ojeté automobily) se sklápěcími střechami. Obyvatelé většiny měst jsou milí, laskaví a důvěřivější a navozují pocit idyly svádějící k takřka bezstarostnému životu.

Příběh je psán uvolněnou ich-formou, čili v první osobě čísla jednotného. Stephen King vybavil hlavního protagonistu sympatickými vlastnosti a v průběhu vyprávění se jej nesnaží transformovat v supermocného klaďase. Jake Epping alias George Amberson by se dal nazvat chlápkem ze sousedství a považovat za racionálně a vtipně se angažujícího hrdinu, který se stane hrdinou právě díky nezaměnitelné osobnosti a charakterním rozhodnutím.

A co bylo dál?

Dále už čtenáři musí rozhodnout sami. Stephen King píše pro všechny cílové skupiny, pro mládež, dospělé i seniory, tvoří tuze čtivým stylem a stránky jeho knih se vytrácí pod prsty závratnou rychlostí. Zde nelze vytýkat chyby jiných spisovatelů, tady lze vytknout pouze autorovu skromnost… ano, i sedm set stran čistého textu je pro tohle téma příliš malý prostor.

  • Stephen King: Dallas 63
  • Beta, 2012
  • překlad: Linda Bartošková
  • obálka: Michal Kuba
  • 736 stran, 549 Kč (v e-shopu Fantasye již za 494 Kč)
19. ledna 2013, Jakub Gergela

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Dallas 63

Dallas 63
549 Kč 494 Kč