Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Kalibánova válka je konfliktem dvou světů ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Kalibánova válka je konfliktem dvou světů, James S. A. Corey: Kalibánova válka (Expanze 2)

Corey James S. A.: Kalibánova válka

Kdo po událostech prvního dílu očekával, že se mimozemská protomolekula ladně vznese z povrchu Venuše a jednou dvakrát se prožene sluneční soustavou, bude zklamán. Druhá kniha trilogie Expanze se sice točí kolem války, ale liská populace je v tomto ohledu víceméně soběstačná.

James Holden se stále ještě nezbavil své víry v lidstvo, ale konečně se alespoň naučil tisknout spoušť. Příležitostí k tomu bude mít koneckonců dostatek. Zejména díky svému štěstí na katastrofy. Když se hned na začátku rozhodnou armády Země a Marsu, že je nuda se u Ganymedu vzájemně pozorovat, začne být v okolí této planetky pořádné horko.

Zatímco se marťanská mariňačka Bobbie vzpamatovává z útoku neznámého supervojáka (který na Ganymedu zkosil, co mu přišlo do cesty) snaží se Avasarala, sympatická babička z OSN zastavit nesmyslnou válku. A někdo mezitím unesl dceru. To je koneckonců v této sérii již pomalu běžný jev. Ovšem tentokrát jde opravdu o malou holku a namísto všehoschopného detektiva se do pátrání pouští sám otec. Ač původně vědec, není tak úplně bezbranný. Tak předně má k dispozici kapitána Holdena s posádkou…

James S. A. Corey ve čtyřech bodech

  1. Pod tímto pseudonymem se skrývá autorské duo Daniel J. Abraham a Tyler C. Franck.
  2. Abraham v současnosti pracuje jako scénárista komiksové verze Písně ledu a ohně.
  3. Tyler C. Franck je osobní asistent G. R. R. Martina.
  4. Do budoucna oba autoři chystají román z prostředí Hvězdných válek.

Čtenář tentokrát musí svoji pozornost rozdělit mezi více hlavních postav, než tomu bylo v předchozí knize. Přesto tento matematický rozdíl nijak nenarušuje plynulost děje. Ba co víc, autoři díky tomu mohou předložit vícero úhlů pohledu na aktuální konflikt. Ten je svým způsobem dokonalou ukázkou lidského způsobu přemýšlení. Protože hrozba invaze z Venuše není na pořadu dne, vrací se jednotliví hráči z obydlených částí slunečních soustavy s ještě větší vervou do toho jediného, co umí – bojovat o moc. Autoři opět rozumně šetřili na zázračných technologiích, a tak odmyslet si šmejd z vesmíru, mohla by tato kniha nést podtitul „Tragédie lidské blbosti.“ Jde vskutku o poněkud nepříjemně realistickou vizi budoucnosti.

Na druhou stranu, všechno zde funguje tak, jak má. Jednotlivé postavy mají pro své jednání naprosto pochopitelné důvody. Děj se nikam nevleče, pořád je co dělat a řešit. Autoři ale ani nikam nespěchají a nepřipravují tak čtenáře o příjemné chvíle napětí. Knize tak ovšem velmi brzy dojdou stránky. Svou roli v tom jistě hraje i výborný překlad Jany Rečkové. Čtenář si může až příliš snadno představit, jak by asi Expanzi slušelo stát se podkladem pro filmové zpracování. Minimálně závěr knihy je totiž filmový až až. A protože protomolekula během celé doby jenom opatrně zkoumá nové prostředí a zmínky o ní jsou spíše strohé, lze se o to víc těšit na závěrečnou část trilogie. Mimozemská technologie je na tahu. Kdoví, možná přiletí i její tvůrci.

  • James S. A. Corey: Kalibánova válka (Expanze 2)
  • Triton, 2014
  • překlad: Jana Rečková
  • obálka: Daniel Dociu
  • 456 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
6. dubna 2014, Tomáš Tokoš

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Expanze 2 - Kalibánova válka

Expanze 2 - Kalibánova válka
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč