Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Otevírací doba 13:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Josef Pecinovský v šílené vytrvalostní reality show budoucnosti, Josef Pecinovský: Házím ti laso, kamaráde (audiokniha)

Hazim ti laso kamarade

Jak reagovat, když vás někdo opravdu hodně naštve a revolver je příliš fádní způsob odplaty? Co takhle se plácnout přes kapsu a zaplatit si mnohem uspokojivější pomstu? Nejenomže vašeho protivníka čeká smrt, ona se připlazí v přímém přenosu kamer, za zvuků reklam propagujících produkty vaší společnosti. Dočkáte se pomsty a ještě na tom vyděláte. Stačí hodit si lasem…

Marcel Dam je novinář na volné noze, který se znelíbil vlivnému magnátovi. Chudák ovšem netušil, že si tím vyslouží hozené laso. Tento biomechanický konstrukt je zkonstruován tak, aby se pohyboval pomalu, zato však nezastavitelně ke svému cíli. A tím je efektně usmrtit pronásledovaného. Marcelovou jedinou naději je před lasem vydržet dostatečně dlouho. Každou hodinou se totiž délka lasa zkrátí o jeden metr. Zdánlivě jednoduchý úkol však ztěžují všudypřítomní zvědavci, lačnící po nezapomenutelné podívané a nezanedbatelné finanční odměně. Televizní společnosti vyplácí za každou informaci vedoucí k pronásledovanému tučnou sumu. A ten informátor, jehož přičiněním laso dostihne svou oběť, se může těšit na jackpot. Marcelovou jedinou nadějí je proto zůstat po dobu 48 hodin na nohou, bez spánku či odpočinku. Pokud by se mu to náhodou povedlo, získá právo hodit laso zase on.

Josef Pecinovský v pěti bodech

  1. Narodil se 5. května 1946 ve Varnsdorfu.
  2. Vystudoval střední průmyslovou školu chemickou v Ostravě.
  3. V próze se zaměřuje na sci-fi a western.
  4. V současné době vychází v edici Pevnost další pokračování jeho novely Plástev jedu.
  5. Kromě beletrie je i autorem mnoha softwarových příruček.

Ač se může na první pohled zdát, že zde půjde jen o to, jestli hlavní hrdina opravdu vydrží celé dva dny bezmyšlenkovitě utíkat, případně za jak dlouho bude dostižen, není tomu tak. Josef Pecinovský zdařile kombinuje napětí s popisem svého světa budoucnosti. Potenciální oběť navíc od prvních naivních pokusů velmi rychle přejde k promyšlenější strategii, jejíž konečný cíl je pochopitelný – zbavit se lasa a obrátit jej proti vyzyvateli. Pochopitelně to však neznamená, že se mu bude dařit vyhýbat se nebezpečným situacím a že se dožije své pomsty. Poměrně rychlé tempo děje nedává posluchači téměř žádný prostor pro úvahy nad tím, co všechno se v této fiktivní budoucnosti považuje za zábavu, případně jaké to může mít dopady na společnost. Hlavní hrdina koneckonců nepatří mezi černobílé klaďase. Jeho primární motivací je vlastní přežití. A pokud by kvůli tomu měli zemřít jiní lidé, rozhodně by ho to nezastavilo.

Josef Pecinovský očividně nepatří mezi přílišné optimisty, co se týče lidské civilizace zítřka, nepůsobí jeho dílo nikterak depresivně. Lepší by možná bylo říct, že na žádné deprese nezbývá čas. Snad právě takhle by to viděli i současníci hlavního hrdiny. Házím ti laso, kamaráde se ovšem nesnaží být kritikou přílišného individualismu. Možná proto zde tak funguje spojení napínavého děje, zajímavého prostředí a místy doslova vražedného tempa. V kombinaci se sympatickým vypravěčem v podání Martina Myšičky pak jde o velice povedenou audioknihu, jež je svou délkou ideální pro poslech v autě či městské hromadné dopravě. Za předpokladu, že posluchači nezapomenou vystoupit na požadované zastávce.

  • Josef Pecinovský: Házím ti laso, kamaráde
  • Walker & Volf, 2014
  • 1 hodina 18 minut
22. února 2015, Tomáš Tokoš

Diskuze k článku

Až bude akce za 39,- Kč tak to koupím....
Aleš H. - 24. 02. 2015 09:31

Až bude akce za 39,- Kč tak to koupím.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).