Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Jon Sprunk odhaluje v Synovi Stínu krvavé intriky i vražednou magii ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Jon Sprunk odhaluje v Synovi Stínu krvavé intriky i vražednou magii, Jon Sprunk: Syn Stínu (Stín 1)

john-sprunk-syn-stinu

Caim je nájemný vrah s výrazně dobrým skóre, protože má kromě lidských i pár schopností navíc. Ani ty mu však příliš nepomohou ve chvíli, kdy se stává lovnou zvěří pro městské i církevní strážce, protože na něj někdo hodil vraždu, co nespáchal. K tomu se ujal krásné Josefíny, jejíhož otce měl zabít. Mladík se tak snaží dokončit zakázku, zachránit život sobě i dívce, usvědčit vraha a ještě zachránit říši.

Další série oblíbené městské fantasy se uchází o přízeň tuzemských čtenářů a šancí uspět má dost, protože její autor Jon Sprunk vsadil na osvědčené téma zlého chlapce, kterého láska obrátí na pravou cestu. Román Syn Stínu patří do podobné kategorie jako kniha Mezi zloději od Douglase Hulicka, jež své přednosti ukázala na podzim roku 2012.

Zabiják s duší může dojít vykoupení

Caim je nájemný vrah, který má našlápnuto k tomu, aby se stal jedničkou v oboru. Obvykle dbá na svůj instinkt, přesto kývne na podezřelou zakázku, kterou odmítl jeho konkurent. A vše jde od desíti k nule. Místo svého terče najde mrtvolu a skrytí vrahové chtějí vyřídit i jeho. Zbývá mu pokusit se o záchranu holého života a své reputace, ale shodou okolností má v rukou také život mladé šlechtičny, která je přesvědčena, že zabil jejího otce. Mladík a dívka si vzájemně zachraňují život, stále více se při pátrání po skutečném vrahovi sbližují a nakonec odhalí tajemství, které změní život jim i obyvatelům celého císařství. Vrah bez skrupulí nebo hrdina bez bázně a hany?

Caim se v úvodu zdá být nekompromisním profesionálem, který kývne na vraždu kohokoli za patřičnou cenu. První dojem se začne kazit vzápětí, když odmítne zabít šlechtice, který nemá na rukou dost špíny, a dokonce zachraňuje nevinnou dívku. Obdobně se nezdá být ani zahořklým cynikem: „Myslíš, že se mi líbí, co dělám? Nežádal jsem o tenhle život.“ (str. 148) Mladík stále více působí jako citlivý bojovník se zlem, který neváhá obětovat vlastní život, což je dost působivé na chlapce, který byl v dětství obětí vražedného útoku, při němž osiřel a poté se roky protloukal na vlastní pěst.

Když se charakter hlavního hrdiny a děj knihy porovná s drsnými postavami, strhujícím tempem, množstvím prolité krve a třeskutou akcí takového Miroslava Žambocha, je anotace Syna Stínu poněkud nadsazená. I přesto se však v knize najde slušná porce akce, soubojů, napětí i nebezpečí, aby fanoušky drsnější literatury uspokojila.

Trocha magie pro Robina Hooda

Již od počátku je všem jasné, že Caim není obyčejným mladíkem – tedy pochybuje o tom jen on. Jeho nadlidské schopnosti se projevují nejen v přátelství s přízračnou dívkou Kit, ale zejména ve chvíli jeho spojení s podivnou stínovou magií. Během děje se zkraje jen naznačené skutečnosti vysvětlují a čtenáři se dozvídají nové a nové detaily o Caimově původu i magii Druhé strany. Ale stále ne tolik, aby se vysvětlily všechny záhady s tím spojené.

Právě magie, kterou Caim dokáže využívat, jej oproti podobným zlodějům zvýhodňuje a poskytuje mu velký náskok před ostatními. Přestože se sympatický zabiják stále více zamotává do svých citů i minulosti, která zdaleka není mrtvá a ovlivňuje budoucnost, má díky svému nadání větší životnost než sníh v pekle. Kupodivu i přes nebezpečné dvorské intriky, jež se kolem něj stahují jako tekuté písky a svým dílem též zpestřují obvyklý koncept.

Jon Sprunk v pěti bodech

  1. Narodil se a vyrůstal ve střední Pensylvánii jako nejstarší ze čtyř dětí.
  2. Navštěvoval Univerzitu v Lock Havenu, kde v roce 1992 promoval z anglického jazyka.
  3. Poté se dvakrát oženil, několikrát změnil zaměstnání a z vášnivého čtenáře beletrie se stal autorem. Zpočátku však nebyl úspěšný a po nepřijetí prvního fantasy románu na psaní zanevřel.
  4. Po několika letech v roce 2003 debutoval krátkou povídku Umělec, zanedlouho uzavřel smlouvu s nakladatelstvím Pyr Books.
  5. V roce 2010 mu vyšel první díl fantasy série Stín – Syn Stínu. V roce 2011 následoval Stín 2 – Vábení Stínu a v dalším roce Stín 3 – Mistr Stínu.

Syn Stínu svými aktivními kouzly přináší velký bonus a hned na prvních stránkách představuje postavy, z nichž část zůstává přes veškerá odhalení stále tajemná. Zářným příkladem je Caimova společnice Kit, která zpočátku působí jako skvělý nápad a bezva vychytávka pro mazaného lumpa. Svou nevyzpytatelností, mizením a znovuobjevováním se bez jakéhokoli řádu je ale poněkud rušivá a znepokojivá i proto, že není jasné, co ji s Caimem poutá.

Kromě tradičních i méně běžných postav a charakterů jistě mnohé čtenáře potěší také zajímavá historie a společenská hierarchie, do kterých je občas autor nechá nahlédnout. Je však třeba přiznat, že obojí John Sprunk zatím pouze naznačil a zmínil spíše okrajově. O žádnou hlubokou exkurzi se nejedná, ale stejně jako mnohý hrdina svou podstatu odhalí až v některém dalším dílu, také detaily ohledně světa Stínu se možná objeví až někdy v budoucnu.

Zatím se čtenáři mohli pobavit při poměrně tradičních Caimových dobrodružstvích a zejména čtenářky si mohly vychutnat jiskření mezi ústřední dvojicí, které je pokaždé včas hozeno do bláta špinavé reality. A snad všichni byli překvapeni neočekávaným, ale nezbytným závěrem. Nyní je otázkou, jakým směrem či jestli vůbec se zlodějská urban fantasy posune, a bude příjemné si ověřit nebo vyvrátit vlastní domněnky.

  • Jon Sprunk: Syn Stínu (Stín 1)
  • FANTOM Print, 2013
  • překlad: Kateřina Niklová
  • 256 stran, 239 Kč (v e-shopu již za 215 Kč)
5. června 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Stín 1 - Syn Stínu

Stín 1 - Syn Stínu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 239 Kč 167 Kč

Stín - komplet trilogie

Stín - komplet trilogie
Vložit do pytle na zboží  Koupit 717 Kč 405 Kč