Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Jokera propustili z Arkhamu. Gotham City čeká pořádně prokrvený čardáš, Brian Azzarello, Lee Bermejo: Joker

Azzarello Brian a Bermejo Lee	: Joker

S oblibou se říká, že smích léčí. Jenže kdyby to skutečně byla pravda, byl by Joker tím nejzdravějším obyvatelem Gotham City a v roli veselého klauna rozdával dětem balónky na narozeninových oslavách. Joker se však drží zavedeného řemesla a pod taktovkou scenáristy Briana Azzarella (100 nábojů, Hellblazer) naděluje místo balónků smrt.

Už je tomu skutečně tak. Batmanova nemesis záhadným způsobem přesvědčila ošetřující lékaře o své příčetnosti a s velkou pompou se vrací mezi smetánku gothamského podsvětí. Nekorunovanému králi zločinu se však nelíbí, že jeho panství bylo v mezičase rozkradeno hrstkou hamižných přisluhovačů a rozhodne se ztrestat ty z nich, kteří si z něj uřízli největší díl. Cenou za neposlušnost je smrt.

Jonny Frost se k tomu všemu nachomýtne tak trochu omylem. Řadový kriminálník by totiž rád byl někým a tak se nabídne, že bude svému šéfovi dělat řidiče. Jenže Joker není žádná slečna Daisy, ale šílenec lačnící po chaosu. A než se Jonny rozkouká, v Gothamu už se tančí pořádně prokrvený čardáš.

Ze sedadla Jokerova řidiče

Příběh Jokerova nečekaného návratu z Arkhamovy léčebny vypráví ze svého pohledu právě Jonny Frost, což na papíře vypadá jako výborný nápad. Originální vhled do Jokerova života očima jeho řidiče? Který komiksový fanoušek by si tak vzácný insight nechal ujít?

Potíž je v tom, že žádná revoluce se v tomhle grafickém románu nekoná. Titulní hrdina řádí v ulicích jako smyslů zbavený, likviduje všechny, kteří se na něj jen křivě pousmějí, a zoufale si přeje upoutat pozornost jediné osoby, na které ve věčné válce dobra se zlem skutečně záleží – Batmana.

Brian Azzarello a Lee Bermejo v pěti bodech

  • Brian Azzarello je americký komiksový scenárista, který se proslavil zejména sérií 100 nábojů.
  • Ze supehrdinského komiksu si Azzarello vyzkoušel mj. Supermana (Pro zítřek), Batmana a nedávno také Wonder Woman.
  • Azzarello je ženatý s kolegyní z komiksové branže Jill Thompsonovou (ilustrovala např. sandmanovské Krátké životy).
  • Lee Bermejo začínal ještě jako teenager v nakladatelství WildStorm, ze samouka vyrostl v uznávaného výtvarníka.
  • Bermejo dříve spolupracoval s Azzarellem např. na komiksech Batman/Deathblow: After the Fire či Lex Luthor: Man of Steel, loňskou novinkou je pro oba komiks Before Watchmen: Rorschach.

Temného rytíře však Jokerův koncert zjevně nechává chladným. Je tu však někdo další, jemuž je krev v ulicích trnem v oku, jmenovitě Harvey Dent / Two-Face, který se překvapivě stává hlavním Jokerovým vyzyvatelem. Ustrašený nohsled Jonny Frost to všechno sleduje a po většinu času váhá mezi úpornou snahou zavděčit se a pochopitelnou touhou uprchnout daleko za kopečky.

Jako dítě na pískovišti

Přestože je Brian Azzarello jedním z nejtalentova­nějších komiksových scenáristů dneška, při psaní grafického románu Joker mu očividně došla šťáva. Vypravěči Jonnymu Frostovi chybí skutečná osobnost, a tak čtenáři dokáže nabídnout jen o málo víc než hrubé shrnutí faktů smísené se změtí strachu a obdivu. Děj samotný zase postrádá konkrétnější cíl. Jokerovi chybí podnikatelský záměr, za jehož uskutečněním by se hnal. Jako by postrach Gothamu z čiré radosti házel dětem písek do očí a s posměškem na rtech čekal, až se konečně k večeru objeví papánek Batman, pořádně mu vyhubuje a odvede jej zpátky do Arkhamovy školky.

To neznamená, že by Azzarello Jokerův potenciál vrtošivého blázna dostatečně nezdůraznil. Joker zůstává do značné míry tím tradičně pošahaným Joem, na něhož jsou fanoušci zvyklí. Azzarello jej však překvapivě posunuje mnohem blíže k nevypočitatelnému sadistickému řezníkovi, čímž jej současně vzdaluje konceptu vychytralého básníka zločinu.

Navíc málokterému komiksovému čtenáři v dnešní době vyrazí dech, když psychózou zmítaný Mr J čistě pro zábavu zavraždí anonymní důchodcovský pár nebo nacpe mrtvého chlapa do prázdného barelu. O tom, že si Joker neváží života (včetně toho vlastního) dostali čtenáři podrobné lekce už před řadou let, variace na téma tělesného násilí pak v komiksu dotáhli do ještě absurdnější podoby specialisté kalibru Gartha Ennise (Punisher, Preacher). Podobně scénář stěží oslní krátkými camey Penguina a Riddlera, jejichž objevení na scéně zcela postrádá smysl a Azzarello je do příběhu nacpal zjevně jen proto, aby se na ně v mezičase nezapomnělo.

Gotham City skryté v temnotě Arkhamu

Důvodem, proč se o knize, která v originále vyšla na podzim roku 2008 (tedy nedlouho po premiéře dnes již kultovního Temného rytíře s Heathem Ledgerem) tak hlasitě hovoří, je jednoznačně její grafická stránka. Jen kvůli ní by se vyplatilo mít doma v knihovničce i scénáristicky mnohem horší komiks než Joker.

Na svědomí ji má Lee Bermejo, který se v první řadě živí jako autor obálek, má však za sebou už i několik ilustrátorských štací. Bermejo posadil Jokera do ztemnělé, noirem šmrncnuté roviny, která psychotickému šílenci padne jako ušitá. Čtenář má téměř pocit, jako by na celý Gotham dopadla temnota zapadlých koutů Arkhamova blázince. Bermejo přitom zůstává nohama na zemi. Nepouští se do žádné abstraktní nebo naivní výtvarné interpretace Jokera, jen mírně posunuje hranice reality směrem, kterým se mu to hodí.

Brian Azzarello napsal samostatný příběh šíleného hráče s osudem, jehož zbavil nejen potížisty Batmana, ale s ním i superhrdinského patosu. Bohužel přehlédl skutečnost, že i tak maniakální postava jako Joker přesto potřebuje silný scénář, aby uspokojila moderní náročné čtenáře. Grafický román Joker tak tahá z lepšího průměru především jeho vizuální podoba a jen několik málo povedených bublin. Komiksoví fajnšmekři takovou knihu jistě dokážou ocenit, čtenáři žíznící především po dobrém scénáři by se však Jokera mohli spálit.

  • Brian Azzarello, Lee Bermejo: Joker
  • BBart, 2012
  • překlad: Petr Zenkl
  • 128 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
24. ledna 2013, Jakub Ehrenberger

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Joker

Joker
  399 Kč