Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Jiří Pavlovský rozpoutal magicky akční a hláškami nadupanou bitku, Jiří Pavlovský: Magie pro každého (Kladivo na čaroděje 1)

Pavlovský Jiří: Kladivo na čaroděje 01 - Magie pro každého

Praha, 2012. Stačí jen trocha představivosti a na povel se z ní stane nebezpečná aréna plná nabubřelých čarodějů, mafiánských démonů a dalších pochybných (více či méně lidských) existencí. Žít se v tomto světě dá asi jen těžko, ale sledovat ho z bezpečné reality zaručeně pobaví.

Jiří Pavlovský napsal první díl plánované série Kladivo na čaroděje (podle přezdívky hlavního hrdiny Felixe Jonáše), jež se točí kolem vrtkavé moci proudící z používání magie. S tou je to totiž trošku složitější, protože řídí se neotřelými zákonitostmi a vůbec to vypadá, že v dalších dílech se o ní čtenář ještě mnoho zajímavého dozví.

Největší prostor v prvním dílu série dostávají samotné postavy. Felixe totiž nenapadlo nic lepšího, než dát dohromady nekrofila, sociopata a podle vlastní předpovědi budoucí kočičí mámu. Všechny postavy do jediné jsou drzé a pro nadávky nechodí daleko. Když už spolu vycházejí, tak spíše z donucení, ale jejich peprné rozhovory stojí za to. Prozatím každý druhý dialog zaručuje vyrovnanou slovní bitvu nabitou hláškami, kterou si kdejaký čtenář s chutí přečte dvakrát, neboť Jiří Pavlovský přikápl všem do vínku slušnou dávku sebevědomí a skepse. Postavy rády mají poslední slovo a nenechají si nic líbit, o jejich extravagantních zálibách ani nemluvě. Většina jich také nevypadá na klasické kamarády do nepohody, spíš naopak. V tomto světě platí zlaté pravidlo, že každý se nejlépe spolehne sám na sebe, protože existuje přibližně padesátiprocentní pravděpodobnost, že se něj jako na svého parťáka někdo vykašle. A také tuto možnost vždy stojí za to alespoň zvážit.

Jiří Pavlovský v pěti bodech

  • komiksový a filmový publicista a překladatel se narodil v Praze v roce 1968
  • spoluvlastní jedno z mála českých komiksových nakladatelství Crew
  • spolu se Štěpánem Kopřivou, Jiřím Kulhánkem a dalšími patří ke generaci, která od devadesátých let jitří českou fantastiku cynickými a akčními příběhy
  • přesto (nebo možná právě proto) publikuje své krátké texty spíše sporadicky
  • Kladivo na čaroděje Pavlovský nejen vymyslel, ale hodlá na ně v budoucnu i dozírat a dále do něho přispívat

Magie pro každého je věrná kořeněnému cynismu a černému humoru. Takový styl nemusí sedět každému, ale kdo nad troškou drsnějšího humoru neohrne nos, ten si přijde na své a vychutná si každou stránku. Čtením prvního dílu Kladiva na čaroděje ve veřejných dopravních prostředcích se ovšem každý na vlastní triko vystavuje nebezpečí, že se na něj při těžko potlačitelném výbuchu smíchu stočí pátravé pohledy ostatních cestujících. Ne že by to za to riziko nestálo.

Postavy a jejich rozhovory však nejsou to jediné, co knihu táhne kupředu. Pavlovský oplývá fantastickými popisovacími schopnostmi a většinou je používá k cynickému konstatování politováníhodných faktů, které pro hlavní aktéry nebývají právě nejpříznivější.

„Fajn,“ řekl pro případ, kdyby někdo zůstal naživu. „A teď… kde to sakra jsem a co se tu děje?“ Nikdo mu neodpověděl. Většina lidí měla moc práce s umíráním. (str. 23)

Sám příběh odsýpá neúnavným tempem a akční scény na sebe nenechají dlouho čekat. Děj se s přibývajícími stránkami zamotává stále neúnavněji a hlavní postavě nezbude, než řešit jeden problém za druhým. A že se jich na sebe nakupí. Za těch dvě stě stran příběhu má Felix starostí až nad hlavu.

Magie pro každého jako první díl knižního seriálu nastavila následujícím částem slušnou laťku a splnila to, co od ní lační čtenáři očekávali – nekompromisní humor a scény překypující akcí. Jiří Pavlovský do téhle útlé knížky nahustil hlášky a zvraty ve velmi příjemné dávce. Většinu postav by si domů na kafe pozval jenom blázen, ale jejich magické spory s okolím určitě ani v dalších dílech nezevšední. Druhý díl, Město mrtvých, již vyšel a nedočkaví čtenáři tak mohou velmi rychle zjistit, do čeho se Felix Jonáš zase namočí.

  • Jiří Pavlovský: Magie pro každého (Kladivo na čaroděje 1)
  • Epocha, 2012
  • obálka: Lubomír Kupčík, Lukáš Tuma
  • 200 stran, 159 Kč (v e-shopu Fantasye již za 143 Kč)
14. listopadu 2012, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kladivo na čaroděje 01 - Magie pro každého

Kladivo na čaroděje 01 - Magie pro každého
Vložit do pytle na zboží  Koupit 159 Kč 143 Kč