Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Je jedno, jak jsi daleko. Minulost tě stejně dožene ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Je jedno, jak jsi daleko. Minulost tě stejně dožene, Miroslav Žamboch: Město mrtvých I (Agent JFK 37)

Žamboch Miroslav: JFK 37 - Město mrtvých 1

Již několik dílů v řadě se John Francis Kovář zdržuje ve stejném paralelním světě, ačkoliv to nebývalo pravidlem. Nyní, když je beznadějně odříznut od možnosti mezidimenzionálního cestování, se JFK začíná smiřovat s představou, že se bude muset nuceně usadit. Je společníkem úspěšné firmy, ženy mu padají k nohám (i bez toho, aniž by je předtím musel omráčit) a hmotnou nouzí netrpí – zdá se, že může žít šťastný život. Ale stínům minulosti se schovat nedokáže.

V díle série JFK s pořadovým číslem 37 a názvem Město mrtvých I se na místo činu vrací jeden z duchovních otců série, Miroslav Žamboch. Jak sám autor uvedl, jedná se o první díl minisérie JFK a temní bohové, přestože kromě oficiálních stránek autora a jeho fan stránky se tuto skutečnost nikde oficiálně nedozvíte. Každopádně vzhledem k vývoji celé série nám, čtenářům a příznivcům celé série, svitá naděje, že si spoluautor celého univerza vyhradil právo přinést nějaký zásadní obrat či posun. Ano, jsem si vědom, že je relativně krátce po restartu, a volat po dalším radikálním vývoji je troufalé, ale po delším přešlapování na místě by alespoň malý krůček vpřed nebyl zcela od věci.

Nechme však spekulace a zbožná přání stranou a podívejme se na knihu samotnou. Žamboch je tajnůstkář, proto první díl spíš naznačuje a uvádí do děje, než aby se stalo něco skutečně podstatného. JFK se vrací domů poté, co doslova a do písmene pohořel v alternativní Austrálii (narážka na 36. díl s názvem Horká půda od Václavy Molcarové). Zjišťuje, že mezitím jeho obchodní partner rozjíždí svůj byznys ve velkém, a vrací se zpět do soukolí konkurenčního boje. Ale jak to bývá, netrvá dlouho, a JFK je opět ve víru problémů. Opět musí čelit nepřátelům, které si umí udělat VELMI rychle.

Miroslav Žamboch v pěti bodech

  1. Narodil se 13. ledna 1972 v Hranicích. Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou na ČVUT v Praze. Rád se věnuje judu a extrémním sportům.
  2. Svoji spisovatelskou kariéru zahájil v roce 1995 povídkou Zpověď válečníka. Od té doby přispívá svými povídkami do různých časopisů a antologií.
  3. Kromě povídkové tvorby má Žamboch na svém kontě velké množství knih, z nichž asi nejvýznamnější počinem jsou série o Koniášovi (pět knih a jeden kolibřík) a Baklym (dvě knihy a tři kolibříky).
  4. Kromě sérií má na svém kontě také čtrnáct dalších knih s různou tématikou (např. sci-fi Turbulentní vesmír, postapo Zakuti v oceli, dvoudílnou „poctu Kulhánkovi“ Líheň, upířinu Visio in extremis nebo pravěké Predátory) a tři kolibříky.
  5. Společně s JWP je duchovním otcem knih ze světa Johna Francise Kováře (Agenta JFK). Je autorem celkem jedenácti knih z této série.

Nikoho nepřekvapí, že nový díl JFK je solidní oddechovkou se slušnou porcí akce. Žamboch ukazuje, že umí vyprávět příběhy, jeho styl je velice čtivý, postavy uvěřitelné a akce „vymazlená“ – na daný žánr možná až nadstandardní provedení. (Abych však nehanil ostatní autory série – vysoká kvalita je u série JFK dobrým zvykem!). Seznámíme se s tajemnou ženou, která předá Kovářovi podivný vzkaz, a s mužem, který se shodou okolností jmenuje Phil Marlowe a je soukromým detektivem. Jen malá odbočka – Phil Marlowe je v „našem“ světě postava z pera Raymonda Chandlera a také je soukromý detektiv, takže tato postava vyvolává dost otazníků.

V nejlepším přestat

Jinak se v rámci prvního dílu tvůrce příliš neodvázal. Děj končí v nejlepším, tj. v momentě, kdy se nesourodá skupina dobrodruhů odhodlá k cestě do džungle, aby se vydala po stopách několika podezřelých mužů. Na druhou stranu, Žamboch rozesel stopy a navnadil čtenáře několika lákadly na další pokračování dobrodružství měrou vrchovatou.

Jak bývá zvykem, je v knize ještě bonusová povídka – tentokrát ale nebyl přizván žádný nadějný nováček, protože se Miroslav Žamboch rozhodl pro solojízdu. Jen pro doplnění, samotný první díl Města mrtvých zabírá necelých sto stran, Kněžna, jak se bonusová povídka jmenuje, pak dalších zhruba třicet. Zabrousíme do nehostinných tunder alternativního Ruska (svět zůstává stejný jako v předchozím příběhu, jen místo se mění), kde v zapadlé vesnici někdo vraždí mladé dívky. Vyšetřování se ujímá dáma, která je v místní oblasti legendou a ochránkyní slabých a utlačovaných. Překvapivý je nejen pachatel, neboť nic není tak, jak se zdá, ale vůbec celá pointa. Znalejší čtenáři dobře vědí, že Žamboch povídky umí na výbornou; v porovnání s jeho kousky mimo sérii je Kněžna solidním průměrem, v rámci série pak bez problému drží kvalitativní laťku na dlouhodobě nastavené úrovni.

Celkově je první díl minisérie JFK a temní bohové zdařilý, leč je příliš brzo vynášet nějaké soudy. Mnoho bylo naznačeno, tak uvidíme, co se z toho všeho nakonec vyklube. Ale vězte, že pokud se naznačené stane realitou, je tu potenciál obrátit celou sérii opět vzhůru nohama! Nezbývá než netrpělivě očekávat díly příští.

  • Miroslav Žamboch: Město mrtvých I (Agent JFK 37)
  • Triton, E.F., 2016
  • Obálka: Petr Vyoral
  • 136 stran, 179 Kč (v e-shopu Fantasye již za 161 Kč)
14. prosince 2016, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

JFK 37 - Město mrtvých 1

JFK 37 - Město mrtvých 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 179 Kč 161 Kč