Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Je cennější čarověník, nebo lidský život? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Je cennější čarověník, nebo lidský život?, Marie Rejfová: Čarověník

Reifová Marie: Čarověník

Štěpán hledá tajemnou věc jménem čarověník. Bohužel nikdo netuší, jak je moc čarověníku silná. V lese navíc žijí tajemné postavy, o kterých doposud neměl nikdo ani zdání, ale poté, co Štěpán sebere něco, co považují za své, cítí se velmi pobouřeny. Když se do hledání po čarověníku připlétá také Jindřiška, místní dívka, která hrdinu miluje, vzniká nepředvídatelné dobrodružství.

Štěpán je kluk z velkoměsta, jednou se však rozhodl přestěhovat na venkov, a tak skončil v Jetřichovicích. Malé české vesničce, nedaleko od německých hranic. To však netušil, jaké tajemství se v jejím okolí skrývá.

Část příběhu debutující autorky Marie Rejfové se odehrává v Česko-saském Švýcarsku, což je chráněná oblast na severu naší republiky, kapitoly z našeho prostředí jsou však díky čarověníku promíchány s neznámou mystickou zemí. Poté, co se Jindřiška se Štěpánem a dalšími lidmi vydávají na průzkum do tajemné země, ocitáme se v říši plné magie, kouzel či záhadných bytostí a seznamujeme se s cizím jazykem a také starou pravdou, které se váže k obyvatelům Jetřichovic.

Čtenářům ze začátku bude vrtat hlavou, co přesně je onen tajemný čarověník, jež provází celou knihou a najdeme ho také v názvu. Jaká je jeho role a zamíchá dějem opravdu tak moc, jak si myslíme? Jde o kouzelnou a vzácnou rostlinu, která má velmi silnou moc ovládat myšlenky a smysly lidí. Zároveň hraje roli ve staré kletbě z kouzelného světa, kterou způsobilo neprávem narozené nelidské dítě.

Marie Rejfová ve třech bodech

  1. Žije ve Varnsdorfu, poblíž dějiště knihy Čarověníku, a je Češka.
  2. Je učitelkou v mateřské škole.
  3. Čarověník je její první napsaná a vydaná kniha.

Jednou z hlavních věcí, které na Čarověníku potěší, jsou hlavní protagonisté. Štěpán nepůsobí příliš idealizovaně, a tak bychom takového mladíka mohli snadno najít i v reálném životě. Je to sympatický mladík, který si jde za svým a snaží se žít z toho, co má. Na nic si nehraje, každému by rád pomohl a při nebezpečí se snaží ochránit každého. Navíc nebýt Štěpána a jeho touhy po čarověníku, nikdy by vlastně nedošlo k dobrodružství, které z hledání a poznání další země nakonec vzniklo.

Vzhledem k povaze knihy Marie Rejfová nemohla zapomenout ani na romantickou linku. Ta se začne rozvíjet mezi Štěpánem a milou a svéráznou Jindřiškou, která by každému pomohla. Jejich pouto se zpočátku zdá příliš násilně naroubované, postupem času ale začne působit přirozeněji. Nicméně v reálu by takto vztah asi nevznikl, takže dát Jindřišku se Štěpánem tak rychle dohromady může vyznít jako klišé, a proto může autorka tímto krokem čtenáře lehce odradit.

Zamilovanou ústřední dvojici pak v Čarověníku vyvažuje ještě záporačka a prudička Katka, Štěpánova bývalá přítelkyně, kvůli níž se rozhodl odstěhovat z Prahy. Katka přijela společně s nadřízeným do Jetřichovic za marketingovými účely, to však ještě netušila, jak se celá výprava zvrtne. Katčina až arogantní povaha není moc sympatická a je jen na čtenářích, jak se s ní vyrovnají.

Marie Rejfová si vymyslela zvláštní svět plný mystických bytostí, kouzel, tajuplných otázek a velmi vynalézavých postav. Je diskutabilní, nakolik byla autorčina volba typických českých jmen – v případě Jindřišky dokonce spíš zastaralé varianty – v literatuře pro dnešní náctileté na místě. S knihou však může být spokojená velká část čtenářů, a to hlavně díky rozmanitosti žánrů, neboť zde najdeme prvky fantasy, romantiky, napětí a dobrodružství. S romantikou to autorka naštěstí nijak nepřeháněla, tudíž milovník si přijde na své a ostatní naopak nemusí obracet oči v sloup. Čarověník tedy mohu jako spousta ostatních čtenářů dále doporučit jiným knihomolům.

  • Marie Rejfová: Čarověník
  • CooBoo, 2015
  • Obálka: Linda Marečková
  • 286 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
28. září 2015, Kamila Margietová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Čarověník

Čarověník
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč