Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Jak mnich filozofoval s robotem nad šálkem čaje, Becky Chambersová: Žalm pro divostrojné (Mnich a robot 01)

big_zalm-pro-divostrojne-ptU-499036

Roboti nabyli vědomí. Tato věta většinou pro lidstvo nevěstí nic dobrého. Roboti na Panze se však rozhodli, že lidstvo pouze nechají na pospas sobě samému, odeberou se do divočiny a tam si půjdou vlastní cestou. Jak to asi bude vypadat, když se po staletích robot s člověkem opět setká?

Sourozenstvo Echo se rozhodlo odejít z kláštera, cestovat po kraji a provádět čajové obřady. Něco mu ale stále nedá v noci spát. Touha po blízkosti k přírodě a přirozenosti jej žene dál od civilizace do hor a hustých lesů. Jaké nástrahy tam na něj čekají? Bude mu k objevení sebe sama stačit pouze vlastní tvrdohlavost a odhodlání? A co když se mu do cesty připlete zvídavý společník?

Odpočinkové čtení

Čtenáři očekávající po přečtení anotace hard sci-fi říznutou hlubokou nábožensko-filozofickou polemiku budou zklamaní. Becky Chambersová se v knize věnované těm, kteří potřebují pauzu, nenoří hluboko do složitých témat, nežene své postavy na hranici jejich možností tváří v tvář jisté smrti ani čtenáře nezahlcuje detaily o fungování světa, který navzdory pesimistické většině vědeckofantas­tických románů z budoucnosti není zhmotněním hned několika nočních můr najednou.

Vítěz ceny Hugo a výrazný zástupce solarpunku Žalm pro divostrojné je jednoduchá a milá knížečka, kterou člověk sfoukne za dva šálky čaje a po jejímž přečtení zůstane útulný pocit sounáležitosti zachumlaný v měkoučké dece. Jemná každodennost se zde mísí s pozitivitou a harmonickým soužitím všeho se vším. Napětí nabízí pomálu, prim hrají prosté dialogy o pochopení jeden druhého, snaha o porozumění sobě samému a nalezení svého místa ve světě – to vše napsané jednoduchým hovorovým jazykem. Zkrátka ideální čtení, pokud člověk touží po něčem laskavém na oddech, nebo dokonce potřebuje zvednout náladu po náročném dni.

Pro uspěchanou dobu

Nádech novely je veskrze optimistický a vstřícný. Pomalý děj postrkuje kupředu nespokojenost hlavního hrdiny s vlastním životem. Echo má objektivně vše, co by si mohl přát – dobré rodinné vztahy i poslání, v němž vyniká. Ale hlodá v něm touha po něčem novém, neznámém a vzrušujícím. Echo nesvádí kruté bitvy s nepřítelem nebo s celým světem, ale sám se sebou, se svojí vlastní neklidnou hlavou. Hromada čtenářů se v něm v tomto aspektu jistě pozná. Ačkoli tedy Žalm pro divostrojné spadá do sci-fi, jeho základní motivy jsou tak přízemní a všední, že má šanci potěšit i, a možná právě především, ty, kteří sci-fi nečtou.

„Tvoří mě kov a čísla, tebe zase voda a geny. Ovšem oba jsme víc než jen to. A nemůžeme to definovat pouhým výčtem našich součástí. Ty nevnímáš svět jako mravenec a já zase nevnímám svět jako… co já vím. Vysavač. Používáte pořád ještě vysavače?“ (str. 87)

Naopak čtenáři, co mají svoje sci-fi rádi hořké a hutné jako černou kávu se v knize nejspíš nenajdou, protože na spoustu otázek proč a jak nedostanou odpověď a leckterá vysvětlení v knize jim mohou připadat naivní.

Becky Chambersová ve veskrze pesimistické době plné globálního oteplování, inflace, dezinformace, a pandemie vyrazila do boje s nihilismem a pesimismem a napsala knihu, která by skoro dávala naději, že všechno dobře dopadne, protože lidé mohou být lepší, odvážnější a čestnější, než jsou. Je na každém čtenáři, zda jej její milá píseň povzbudí v boji za lepšími zítřky, nebo zda už je příliš pozdě.

  • Becky Chambersová: Žalm pro divostrojné (Mnich a robot 01)
  • Host, 2022
  • obálka: Pergamen
  • 170 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
25. dubna 2023, Sabina Dudová

Mnich a robot 01 - Žalm pro divostrojné

Mnich a robot 01 - Žalm pro divostrojné
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč