Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Inferno: Dantovo Peklo ožívá na stránkách nového Brownova románu ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Fantasya Praha: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Matrix Ostrava Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Inferno: Dantovo Peklo ožívá na stránkách nového Brownova románu, Dan Brown: Inferno

Brown Dan: Inferno

Jedna z nejočekávanějších knih letošního roku konečně vyšla i v českém překladu, a tak se natěšení čtenáři mohou ponořit do nového dobrodružství se sympatickým profesorem v hlavní roli. Robert Langdon, americký profesor, spisovatel a symbolog se tak vrací na stránkách nového Brownova románu, který neohroženého profesora vysílá do italské Florencie, po stopách Dantovy Božské komedie.

Jméno amerického spisovatele Dana Browna asi netřeba moc představovat. Tento bestsellerista se proslavil především svým dílem Šifra mistra Leonarda, ve kterém se čtenáři mohli setkat s postavou profesora historie Roberta Langdona. Od doby vydání Šifry již uplynulo dost času a každá další Brownova kniha byla vyhlížena s netrpělivým očekáváním a i když byly jeho knihy občas přijímány kritikou více méně vlažně, což je i případ Inferna, všechny mají jedno společné. Staly se bestsellery a těší se neutuchajícímu zájmu čtenářů po celém světě.

Robert Langdon se probouzí v nemocnici a marně se snaží vzpomenout, jak a proč se tam dostal. Cítí každou kost v těle a neskutečnou bolest hlavy, kterou umocňují výjevy, které mu nedají spát. Obraz zmučených hříšníků a záhadná žena se stříbrnými vlasy, která opakuje: „Hledej a nalezneš.“ Nic z toho nedává smysl. Mladá lékařka Sienna Brooksová Langdonovi vysvětlí, že se do nemocnice dopotácel se střelným zraněním na hlavě a nesrozumitelnými omluvnými slovy na jazyku. Teď by měl být v pořádku, pouze následkem zranění utrpěl amnézii a díky tomu si nevzpomíná, co se poslední dva dny dělo. Ale co dělá ve Florencii a co znamenají ty záhadné děsivé výjevy v jeho hlavě?

Dan Brown opět rozehrává zapeklitou hru plnou záhad, intrik, rébusů a historie, na kterou si již fanoušci jeho knih zvykli. Opět se setkávají s několika dějovými liniemi, které se různě proplétají a navzájem doplňují aby se propletly ve strhujícím závěru. Historickou linii Brownova Inferna tentokrát obstarává dílo, které dalo předobraz dnešnímu chápání pekla, Dantova Božská komedie, potažmo její první část Peklo. Odtud také název Brownovy knihy Inferno.

Druhá linie se tentokrát nezabývá ani církví nebo vědeckými pokusy s částicemi, ale daleko prozaičtějším a skutečnějším problémem, přelidněním obyvatelstva na planetě Zemi. Dvě naprosto diametrálně odlišné věci spojuje Brown s lehkostí sobě vlastní v zajímavém mixu akce, záhad a napětí. Fanoušky knih o americkém symbologovi děj jistě nijak extrémně nepřekvapí, protože se i nadále drží zajetých kolejí předchozích dílů. Nelze říci, že je to na škodu, protože právě kvůli ději a spádu příběhu si jeho knihy získaly takovou oblibu u čtenářů.

Dan Brown v pěti bodech

  1. Americký spisovatel, narodil se v roce 1964.
  2. Vystudoval Amherst College
  3. Autor bestsellerů Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni, Ztracený symbol
  4. Než se stal spisovatelem na plný úvazek, učil angličtinu na Phillips Exeter Academy.
  5. Jeho manželka Blythe je historička umění a malířka.

Na druhou stranu se není co divit, že určité části knihy od recenzentů schytávají oprávněnou kritiku. Robert Langdon se chvílemi převtěluje do podoby superhrdiny, se kterým by si nezadal ani agent Jejího Veličenstva 007. Nehledě na občas až překombinované situace, ze kterých Langdon vyplouvá relativně bez jediného šrámu. „Méně je někdy více, pane Browne,“ slušelo by se někdy říci.

Přes veškerou kritiku, kterou si Inferno vysloužilo, se pořád jedná o knihu, kterou si zamilují miliony čtenářů po celém světě. Brownův cit pro to jak si udržet pozornost čtenářů je totiž jedinečný a díky němu je to bude nutit otáčet další a další stránky. Vítané oživení relativně vážného tématu představuje všudypřítomný sarkasmus a ironie, která je zpestřením a odlehčením hutného příběhu, který Brown ve své nejnovější knize předkládá.

  • Dan Brown: Inferno
  • Argo, 2013
  • překlad: Michala Marková, David Petrů
  • obálka: Alena Tejnická
  • 424 stran, 448 Kč (v e-shopu Fantasye již za 404 Kč)
28. října 2013, Petr Čapek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Inferno

Inferno
Vložit do pytle na zboží  Koupit 448 Kč 403 Kč