Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Indiana Jones Omnibus, William Messner-Loebs, Dan Barry, Lee Marrs

kol.: Indiana Jones 1

S bičem to umí jako málokdo, zvládá mnoho cizích jazyků a na první pohled datuje nalezené artefakty. Přestože docela často naráží na různé nadpřirozené jevy, zachovává si přísně racionální uvažování. Celkem pravidelně nakopává příznivce totalitních režimů do zadku. A navíc má vizáž Harrisona Forda v nejlepších letech. No není k sežrání? Kam se na něj hrabe slavný agent Jejího Veličenstva Jakub Pouto.

Omnibusová řada se nám pěkně rozjela a tak si fanoušci mohli užít příběhy Predátorů, Vetřelců a Terminátorů, zablbnout s Maskou nebo pobýt v předaleké galaxii. A právě omnibus Star Wars tvoří ideální přechod k Indianu Jonesovi, protože i filmy pochází ze stejné dílny a zároveň sdílí i Harrisona Forda jako představitele hlavní role. A o něj se dělí i v prvních dvou příbězích omnibusu – protože jejich kreslíř opravdu snažil, aby nikdo nepochyboval, o kom je tady řeč.

Start knihy je opravdu ostrý, sotva se Indy rozkouká už se musí vypořádat s přisluhovači nacistického Německa, starou přítelkyní Sofií, která se z vážené vědkyně dala na dráhu okultního média a s tajemstvím bájné Atlantidy. Pokud jste opravdu zažraní příznivci, tak vám patrně neuniklo, že něco takového už tu bylo – a budete mít pravdu, protože I*ndiana Jones a Ztracená Atlantida* je komiksovým zpracováním příběhu hry z počátku 90. let. A tak Indy procestuje půlku světa, rozdá mnoho ran a prohodí kvanta vtipných hlášek, které zcela standardní archeologické dobrodružství proměňují v zábavnou akční jízdu par excellance. Jen absolutní neznalec německého jazyka se ubrání pousmání u nácků se jmény jako je doktor Ubermann nebo slečna Schwarzkopfová.

Bohužel nejsilnější zbraň prvního příběhu brzy dochází munice. V Bouři z orientu se jí dočkáme v dost omezené míře. Nebýt chlapce Khemala s nadáním pro mystiku, vrhání nožů a způsobování problémů asi bychom ostrouhali úplně. Na druhou stranu exotické prostředí plné kočovníků a východní budhistické mystiky taky není k zahození. Navíc nabízí místo klasického nacistického Německa jako nepřítele číslo jedna Japonsko. No velká změna to není, ale aspoň něco. Bouře sice zabírá největší část knihy, ale je to spíše ke škodě než ku prospěchu. Nemůžu se ubránit dojmu, že je taková neslaná, nemastná a rozvleklost taky neprospívá.

Indiana Jones a Zlaté paže má už na první pohled odlišný styl kresby – mnohem víc stínování působí mnohem víc pochmurně než čistá kresba předchozích příběhů. A je taky proč, protože i děj je poněkud temnější než bývá u Indyho zvykem. Samozřejmě ani tady nechybí tajemný artefakt, sličná profesorka archeologie (kdybych věděl, jak všechny archeoložky vypadají asi bych se dal na archeologii), zapomenuté civilizace a nejeden zjevný i skrytý nepřítel. Místo Němců nebo jejich japonských spojenců je to tentokrát sekta snažící se obnovit starou slávu Inků.

První dva příběhy na sebe úzce navazují, jak kresbou tak celkový laděním. Žádný div když je mají na svědomí stejní autoři. Oba jsou maximálně věrné filmové předloze, ale Ztracená Atlantida má přece jenom podstatně větší švih, hlavně díky nadhledu s jakým je servírovaná. Zlaté paže zase zkouší trochu jiného Indyho. Vážnějšího, pochmurnějšího a tajemnějšího. Pravda není to přesně to, na co jsou fanoušci zvyklí, ale není to vůbec špatné. Bouře v Orientu je obyčejná dobrodružka v exotických krajinách a jako taková je sice zábavná, ale chybí ji něco navíc – nemá vtip Atlantidy ani atmosféru Zlatých paží.

Omnibus představuje Indianu Jonese se všemi jeho přednostmi i chybami. Exotika, mystika, konspirace doplněné akcí s hláškami jsou ty dobré ingerdience. Mezi ty horší patří hlavně pokulhávající logika a řešení každého příběhu pomocí nechvalně proslulé deus ex machiny, která vyseká Indyho, když mu problémy přerostou nad hlavu. Jednou je to japonské bombardování, jindy zase zemětřesení a ve Ztracené Atlantidě dojde i na zásah nadpřirozené mocnosti. Ale to není nic nového, bylo to ve filmech, je to i v komiksu, takže není důvod se nad tím více pozastavovat.

Fanoušci si určitě nebudou stěžovat a jediná věc, na kterou by si mohli stěžovat ostatní je poměrně vysoká cena – i když v přepočtu na strany ani ta není tak hrozivá. Na druhou stranu jde přece jenom o víceméně klasické oddechové dobrodružství, takže je třeba zvážit, jestli vám to stačí. Nejde totiž o kousek, který by se vám vryl do paměti a nutil vás se k němu vracet.

  • kolektiv autorů: Indiana Jones Omnibus
  • BBart / Crew 2011
  • Překlad: Michaela Macková
  • obal: Dave Dorman
  • 352 stran / 890 Kč
7. února 2011, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).