Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

I v klasickém pojetí sci-fi lze přeslechnout volání do zbraně, Joshua Dalzelle: Volání do zbraně (Černá flotila 2)

Dalzelle Joshua: Černá flotila 2 - Volání do zbraně

Slovo válka přestalo před mnoha a mnoha generacemi patřit do lidského slovníku. Teď se vrací. Lidé milující uniformy najednou zjišťují, jaký byl původní účel jejich nošení. Nutno podotknout, že se jim to příliš nelíbí. A to až do té míry, že namísto hrdinného boje proti mimozemské invazi si lidé raději zopakují lekce o občanské válce.

Kapitán Jackson Wolf nepatří mezi neohrožené hrdiny. V prvé řadě proto, že pochází ze Země. To je ta špinavá díra, z níž pochází původní kolonizátoři a kterou každá správný moderní člověk náležitě opovrhuje. Potom taky proto, že v době prvního kontaktu s mimozemšťany velel bitevní lodi, která by svou práci odvedla líp v muzeu než v ozbrojeném konfliktu. Nicméně Wolfovi se přesto povedlo vyhrát první kolo, byť za cenu ztráty lodi. V tom druhém kole to tak veselé nebude.

Hrdina Wolf se sice dokáže dostat k prvnímu supermodernímu bitevníku, který vznikl jako reakce na novou hrozbu, ale pořád je to pro většinu lidstva ten špinavý zemšťák. Vlastně teď si trochu polepšil. Zejména státy bezpečně daleko od hranic konfliktu ho vidí jako toho špinavého zemšťáka, který si začal soukromou válku a zbytečně tak ohrožuje bezpečnost občanů Konfederace. Situace na frontě tomu moc nepomáhá, neboť Fágové (známka toho, že novinářům se již nechtělo psát o mimozemšťanech) se kromě pár krátkých potyček s hlídkujícími loděmi do ničeho nepouští. Vlastně to vypadá, jako by se lidem povedlo technologicky mnohem vyspělejší civilizaci dokonale zastrašit už v prvním střetnutí.

Joshua Dalzelle ve čtyřech bodech

 1. Po vystudování střední školy začal pracovat u amerického letectva jako technik.
 2. Jeho prvotinou byla trilogie Omega Force.
 3. Ve svých knihách se Dalzelle snaží o co nejrealističtější pojetí sci-fi.
 4. V současné době pracuje jako inženýr pro společnost zabývající se vesmírným výzkumem.

Pokračování Černé flotily navazuje tam, kde se prvnímu dílu tolik dařilo. Protože ruku na srdce, většina popisovaných událostí není příliš překvapivých. Mezi originální nápady nelze řadit ani postupné pronikání informací o povaze nepřítele nebo třeba jejich zdroj. Anebo skutečnost, že s tou samotou lidí ve vesmíru to nebude zase až tak horké.

Většina lidstva tu netouží bojovat, a co je horší, většina lidí pracujících v ozbrojených složkách také ne. Autor nám předkládá klasický obrázek zhýčkané společnosti, která místo svého blahobytu raději obětuje větší část sebe sama. Vzdálenějším planetám připadá nesmyslné angažovat se v něčem, co se jich netýká, a i když vojáci téměř vymřeli, lidem v uniformách a politikům se daří dobře.

Na druhou stranu, ať už je námět této série dobře známý nebo ne, autorovi se v tom všem literárním stereotypu daří něco, co dělá z Černé flotily napínavou sérii. Jednoduše by se dalo říct, že se nenechává unést vlastní fantazií. Vezměte si urputný pacifismus technicky vyspělé, po mnoha planetách rozlezlé lidské civilizace. K tomu přidejte moderní pojetí diskriminace v podobě pohrdání obyvatel staré dobré planety Z. Potom trochu vesmírných bitev s dosud stále neznámým protivníkem, který je schopen každou chybu potrestat dobře mířenou smrtící střelou. A v neposlední řadě nekonečné politické debaty Konfederace, která je blízko občanské válce. Výsledný mix nápadů se pokuste vecpat do románové trilogie.

Zkrátka a dobře, Joshua Dalzelle se soustředil na military sci-fi a ostatní prvky jsou pouhým dochucovadlem výsledného textu. A přestože podobný námět se tady již několikrát objevil (a objeví), napínavost děje spolu s krátkým rozsahem zatím z Černé flotily dělá trilogii, u níž kapitoly před čtenářem mizí rychleji než lidská populace před Fágy. Nezbývá než doufat, že závěrečný díl bude po všech stránkách stejně dobrý.

 • Joshua Dalzelle: Volání do zbraně (Černé flotila 2)
 • Fantom Print, 2016
 • Překlad: Jakub Mařík
 • Obálka: Adam Burn
 • 272 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 181 Kč)
13. ledna 2017, Tomáš R. Tokoš

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Černá flotila 2 - Volání do zbraně

Černá flotila 2 - Volání do zbraně
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 181 Kč