Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

I Sága má svůj Divoký západ, Fiona Staples a Brian K. Vaughan: Sága 8

Vaughan Brian K. a Staples Fiona: Sága 08

Komiksová Sága se pomalu ale jistě blíží do svého prvního finále před velkou pauzou. Předposlední a osmé pokračování nás přivádí opět na nová místa, řeší jiná závažná témata a snad poprvé se do žánru fantasy a sci-fi přidává i příměs westernu. A to hned od samotného úvodu.

Hned na začátku se ústřední protagonisté objevují v Potrat city, které vede soví šerif. S ohledem na Alanino pokročilé těhotenství tady ale moc nepořídí. Cesta je tak zavede na ještě podivnější místo, a to Badlands, kde by jim ale mohli konečně pomoci. Nová planeta jim zároveň poskytuje na určitou dobu i relativně bezpečné útočiště, ale protože před válkou se neschováte nikde, i tady je nutné, aby byl Marko v utajení.

Po dějové stránce se jako obvykle daleko neposuneme. Tady hrají hlavní roli dialogy, které jsou buď až mrazivě vtipné a plné černého humoru, nebo i dojemné a k zamyšlení. Osmá Sága se nese hlavně v duchu potratů, zároveň ale zachycuje hlavní hrdiny při konání naprosto obyčejných věcí, které jsou většinou z příběhů vynechávány. Marko tak třeba kope latrínu. Tyhle „obyčejné“ momenty a situace ale o to víc umocňují celý příběh a posouvají ho na úplně jinou úroveň.

Fiona Staples a Brian K. Vaughan v pěti bodech

  1. Fiona Staples je kanadská komiksová kreslířka, inkerka, lettererka a koloristka.
  2. Její práci v různých formách najdete na řadě komiksů, například North 40, T.H.U.N.D.E.R. Agents, DV8: Gods and Monsters a další.
  3. Pro Ságu dělá autorka po výtvarné stránce naprosto vše, od prvních skic až po ruční lettering, a inspiraci hledá v reálném světě – například některé interiéry na planetě Štěp jsou kreslené podle kambodžské architektury.
  4. Brian K. Vaughan je jednou z největších osobností současného komiksu a držitelem neuvěřitelného množství komiksových cen.
  5. Vaughan ale nezůstal jen u komiksu. Byla mu nabídnuta práce na jednom z nejúspěšnějších televizních seriálů, na Ztracených.

Vážnější témata nejsou Sáze nikdy cizí a s naprostou samozřejmostí dokáže na své čtenáře valit jednu hlubokou myšlenku za druhou, a to často i v naprosto nečekaných momentech, které disponují bizarností díky své kresbě. Jak už bylo ale několikrát řečeno, slova mají moc a Sága si s touhle „silou“ dokáže krásně pohrát. Kresba Fiony Staples je pak bezkonkurenční a v dokonalé symbióze s Vaughanovým scénářem.

Osmá Sága tentokrát ničím významným nevyniká a celkově nepatří mezi nejlepší díly série. I tak si ale pořád udržuje vysokou kvalitu a poutavost. Nechybí už klasické překvapivé momenty, několik emotivních výstupů nebo představení nového prostředí a postav. Sága je hodně rozmanitá a každý nový díl to dokazuje. Osmé pokračování má i lehce uzavřenou dějovou linku a připravuje si půdu pro velké finále.

  • Fiona Staples a Brian K. Vaughan: Sága 8
  • BB art, 2018
  • překlad: Richard Podaný
  • obálka: Fiona Staples
  • 152 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
16. dubna 2019, Tereza Vršková

Sága 08

Sága 08
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč