Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Hunger Games - PO PŘEČTENÍ JEDINÉ KAPITOLY BUDETE HLADOVĚT PO DALŠÍ ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Hunger Games - PO PŘEČTENÍ JEDINÉ KAPITOLY BUDETE HLADOVĚT PO DALŠÍ, Suzanne Collinsová

Collins Suzanne: Hunger Games - Aréna smrti

Dvanáct dívek a dvanáct chlapců. Vítězství znamená věčnou slávu a bohatství. Porážka znamená smrt. Nejdrsnější reality show světa začíná!

Ocitáme se v Panemu, zemi, která povstala z popela bývalé Severní Ameriky. Panem se skládá z dvanácti chudých krajů obklopujících bohatý Kapitol. Ty se před čtyřiasedmdesáti lety proti Kapitolu vzbouřily, v důsledku čehož byl z povrchu zemského vymazán Třináctý kraj a začaly se pořádat Hladové hry. Ve všech krajích jsou každý rok vylosovány dvě děti mezi dvanácti a osmnácti lety, jedna dívka a jeden chlapec. Pak jsou všichni nedobrovolně posláni do arény bojovat mezi sebou na život a na smrt. Vítěz může být pouze jeden.

„Šťastné Hladové hry! Ať vás stále doprovází štěstěna!“ (Aréna smrti, str. 23)

Šestnáctiletá Katniss Everdeenová žije se svou matkou a mladší sestrou Prim ve Dvanáctém kraji. Její otec zemřel při výbuchu v uhelném dole. Každý den chodí s kamarádem Hurikánem lovit do lesa, který její domovinu obklopuje. Což je mimochodem zakázané, ale Katniss se potřebuje postarat o svou matku a sestru. Žije ve věčném strachu, že ji někdo přistihne při lovu, ale hlavně tu jsou Hladové hry, které jsou všichni donuceni sledovat v přímém přenosu v televizi. Pak se stane nemyslitelné – Prim je vylosována jako splátkyně ve hrách. Katniss ví, že její dvanáctiletá, soucitná sestřička, která by neublížila ani mouše, ve hře nemá nejmenší šanci, a proto se přihlašuje dobrovolně místo ní. Z jejího kraje je vylosován ještě Peeta Mellark, kterého Katniss zná ze školy a který jim dal chleba, když po smrti Katnissina otce málem vyhladověly k smrti. Katniss odjíždí do Kapitolu. Její zápas o život začíná…

„Katniss, je to jenom lov. A ty jsi nejlepší lovec, jakého znám.“ (Aréna smrti, str. 41)

GAMES
Hunger Games patří do dystopického žánru. Ten se zabývá společnostmi budoucnosti. Při čtení knih, které se do dystopického žánru řadí, můžeme očekávat vyspělou technologii, která umožňuje téměř cokoliv. Děsivé absolutistické režimy, které diktují jeden jediný způsob života. A v důsledku toho i nějakou tu skupinku lidí, která proti onomu systému brojí. Většinou to bývají knihy ideální pro ty, jež preferují akci nad romancí. A Hunger Games jsou (konkrétně pro mládež) dystopie číslo jedna. Po jejich úspěchu se začaly knížky tohoto žánru množit rychlostí blesku. V našich vodách je taková young adult dystopie sice zatím v plenkách, ale už se začíná blýskat na lepší časy – příští rok bychom se měli dočkat hned několika nových sérií. Do té doby může čtenář dychtící okusit dystopii pro dospívající zkusit například Ošklivé od Scotta Westerfelda nebo Inkarceron Catherine Fisherové. Pro dospělé je tu pak Přechod, který napsal Justin Cronin.

„Jiskra zažehla požár! A jestli shoříme my, vy shoříte s námi!“ (Síla vzdoru, str. 92)

Autorka série Hunger Games, Suzanne Collinsová, se narodila se roku 1962 v Connec­ticutu. Spisovatelskou kariéru započala roku 1991 jako scénáristka seriálů pro děti a později začala psát i knihy. Debutovala knihou Gregor the Overlander, prvním dílem pětidílné série Underland Chronicles. Při psaní této série pro mladší děti se autorka nechala inspirovat Alenkou v říši divů. Později, už jako zkušenější spisovatelka, Collinsová náhodně přepínala mezi televizními programy. Na jedné televizní stanici vysílali reality show a na další zase běžely zprávy z války. V tu chvíli dostala nápad napsat knihu Hunger Games. Spisovatelka také podotýká, že její inspirací byl starověký mýtus o Théseovi, ve kterém byli Athéňané nuceni každý rok posílat na Krétu mladé dívky a chlapce, kteří pak byli obětováni Minotaurovi v labyrintu. „Kréta posílala velice jasnou správu: ‚Zahrávejte si s námi a my uděláme něco horšího, než že vás zabijeme. Zabijeme vaše děti.‘“ vysvětluje Collinsová.

Série Hunger Games:

Collins Suzanne: Hunger Games - Síla vzdoru
Suzanne Collinsová momentálně žije v Connecticutu se svým manželem, dvěma dětmi a dvěma adoptovanými divokými kočkami. Ohlas na sérii by se dal téměř přirovnat k úspěchu, který sklidila J. K. Rowlingová za Harryho Pottera. Jenom prvního dílu se prodalo více než milion kopií v šestadvaceti různých jazycích. Série vyhrála několik ocenění a na seznamu New York Times Bestsellerů se držela nepřetržitě přes sto týdnů.

Úspěchy knižní série začaly být tak znatelné, že se příběh o statečné Katniss dokonce dočkal filmového zpracování. Práva zakoupilo studio Lionsgate Entertainment. Natáčení s rozpočtem 75 milionů amerických dolarů začalo v květnu 2011 a skončilo v první polovině září. Scénář pro film napsala sama Collinsová, režie se chopil Gary Ross (režíroval například film Městečko Pleasantville z roku 1998). V hlavní roli Katniss se objeví Jennifer Lawrence, která nedávno zazářila v roli Mystique ve filmu X-Men: První třída. Splátce Peetu Mellarka si ve filmu zahraje Josh Hutcherson (Most do země Terabithia, Upírův pomocník, Cesta do středu země) a Katnissina kamaráda Hurikána ztvární Liam Hemsworth (Poslední píseň). Dále se ve filmu objeví i zpěvák Lenny Kravitz v roli Katnissina vizážisty Cinny. V USA spatří film světlo světa už 23. března 2012. Datum české premiéry není prozatím známo.

Ani Hunger Games však nesklidily pouze ovace. Série byla kritizována pro svou přílišnou brutalitu a mnoho rodičů protestovalo proti tomu, aby jejich děti četly o tom, jak se jiné děti zabíjejí mezi sebou. Ale žádný strach; Suzanne Collinsová sice píše příběh velice živě a poutavě, ale v knize nejsou popisovány přílišné brutální detaily. Pro mladého čtenáře je tak nepochybně lepší přečíst si Hunger Games než hrát hodiny surové počítačové hry.

Styl psaní je vskutku jedinečný, přítomný čas dodává knihám spád a poutavost. Každý čtenář starší čtrnácti let bude uchvácen a nedokáže sérii odložit, dokud se nedostane ke konci.

7. října 2011, Anežka Dudková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Hunger Games 1 - Aréna smrti

Hunger Games 1 - Aréna smrti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč

Hunger Games 2 - Vražedná pomsta

Hunger Games 2 - Vražedná pomsta
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč

Hunger Games 3 - Síla vzdoru

Hunger Games 3 - Síla vzdoru
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč