Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Hrdinové, Joe Abercrombie

Abercrombie Joe: Hrdinové

Tři dny, které rozhodnou o osudu celého Severu. Dvě vojska. Jeden vítěz. Nebo možná žádný vítěz, záleží na tom, jak se na celou věc díváte. Považujete privilegium, že můžete posílat své muže na smrt, za vítězství?

Joe Abercrombie je znám mezi čtenářskou obcí jako autor píšící heroickou fantasy. V Hrdinech se však rozhodl vzít vyprávění za úplně jiný konec, a i přesto, že kniha má všechny atributy heroické fantasy, postavil celý příběh do úplně jiné roviny, než tomu bylo v trilogii První zákon nebo v románu Nejlépe chutná za studena. Hrdinové totiž zachycují jedinou, rozhodující, bitvu války Severu proti Království, která trvá pouhé tři dny.

Abercrombie líčí průběh této bitvy pěkně hodinu po hodině, událost po události. Během tohoto líčení servíruje čtenářům pěknou řádku postav ze všech táborů. Pokud jste četli jeho předchozí díla, budete zhruba vědět kdo je kdo, pokud se vám však dostává Abercrombieho tvorba do rukou poprvé, budete možná místy trochu zmateni. Naštěstí kniha obsahuje přehledný „kdo je kdo“ slovníček, ve kterém naleznete všechny důležité postavy i s krátkou charakteristikou každé z nich. Množství postav je téměř nepřeberné a každý čtenář si najde svého hrdinu, kterému bude v průběhu bitvy držet palce. Autor se však se svými hrdiny příliš nemazlí, a tak se může snadno stát, že váš oblíbenec skončí v hlíně, což ovšem v průběhu válečné vřavy může překvapit jen málokoho. A i když jednotlivé postavy mnohdy nedostanou příliš prostoru, je každá z nich jedinečnou a nezaměnitelnou osobností.

Přečtěte si i ROZHOVOR S JOEM ABERCROMBIEM

Mohlo by se zdát, že celá kniha přinese pouze bezduchou řežbu dvou znesvářených stran, kde se bude krev valit proudem, a když jedné ze stran poteče do bot, objeví se oni v názvu slibovaní hrdinové s meči v rukou a za halasného válečného pokřiku zvrátí průběh celé bitvy. Hrdinové však mají slušný přesah a mimo jiné nabízí i zajímavé úvahy na téma hrdinství. Pokud máte pocit, že označení „hrdina“ si zaslouží pouze muži pobíjející nepřátele po desítkách, jste úplně vedle. Není naopak hrdinou právě ten, kdo zachrání ve válce co nejvíce životů? Není jím ten, kdo přežije i za cenu toho, že se schová ve skříni? Nebo že by byl hrdinou člověk, který nemá co ztratit a tak se vrhá mezi nepřátele s cílem nalézt svoji smrt a má prostě jen smůlu, že ji nenašel? Abercrombie si s tématem hrdinství pohrál opravdu měrou vrchovatou, a tak je téměř každá z postav svým vlastním způsobem hrdinou.

Trilogie První zákon (The First Law Trilogy)

Hrdinech v plné kráse vyniká odlišnost od předchozích autorových knih. Tam, kde se dříve autor soustřeďoval na tok děje, má nyní prostor přidat čtenáři něco navíc, takže celá kniha nakonec vyznívá spíše jako úvaha o válce a hrdinství než jako čistokrevná heroická fantasy. Kniha je zaměřena především na zákulisní boje o moc a nadvládu v jednotlivých táborech, na motivaci jednotlivých postav bojovat a spletité vztahy přátelství, nepřátelství a snahy o získání přízně mezi spojenci. Na bitevním poli proti sobě stojí armáda Království, která by měla být skvěle organizována a řízena prostřednictvím své „úchvatně fungující“ hierarchie, a smečka Seveřanů, kteří bojují za záchranu své země téměř živelně a jejich jediným pravým vůdcem je (pochybný) král Severu. Jednotlivé dílčí střety jsou využity především k vývoji dění uvnitř obou armád, což ovšem neznamená, že by boje byly úplně podružnou záležitostí; naopak, každá bitva je popsána velmi detailně a především čtivě, a každá trochu jiným způsobem.

Další knihy ze světa Prvního zákona:

I přes odlišnost přístupu k pojetí knihy však Abercrombie nedokázal zapřít svůj rukopis při práci s postavami. Většina z nich je totiž opětovně černo-bílých. Z hodných chlapců se stávají podlé vraždící bestie a cyničtí ostřílení váleční veteráni naopak dokáží projevit dostatek lidskosti a slitování. Chápu, že k tomuto vývoji postav může během válečné vřavy dojít, ale v tomto ohledu je bohužel už autor trochu předvídatelný a čtenáře znalého svých předchozích děl již příliš nepřekvapí.

Možná, že v Hrdinech dostanete něco jiného než byste očekávali: úvahy o válce a spoustu pohledů na kulisy „starosti všedního dne“ ve válečné vřavě namísto zběsilé akce, obrovské množství skvěle napsaných postav a návdavkem ještě zajímavé rozuzlení celé války. Tato kniha rozhodně není lehké čtivo na cesty, naopak může na čtenáře působit pěkně depresivně. Každopádně, je to jedna z mála knih svého druhu, u nichž si uvědomíte, že válka není skvělá, ale že během ní umírají lidé, a že hrdinou je každý, v kom chceme hrdinu najít.

  • Joe Abercrombie: Hrdinové (The Heroes)
  • Polaris, 2011
  • Překlad: Olga Machačová
  • Obálka: Laura Brett
  • 552 stran / 379 Kč
joe_abercrombie
Joe Abercrombie v pěti bodech:

1) Joe Abercrombie se narodil v anglickém Lancasteru v roce 1974.
2) Již od mládí měl Joe rád fantasy a snil o tom, že napíše úspěšnou fantasy knihu.
3) V roce 2008 byl finalistou ceny Joe W. Campbela pro nejlepšího nového spisovatele.
4) V současné době žije v Bath se svojí ženou, dvěma dcerami a synem.
5) Kromě dráhy spisovatel se také věnuje příležitostně práci editora pro televizi; edituje zejména koncerty a hudební festivaly.

16. listopadu 2011, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Hrdinové

Hrdinové
379 Kč 341 Kč