Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Hon na Bledého snílka pokračuje ve Vidořádu, Samantha Shannonová: Vidořád (Kostičas 2)

Shannonová Samantha: Kostičas 2 - Vidořád

Vydání druhého dílu ze sedmidílné série Kostičas, která nese název Vidořád, čeští čtenáři dlouho netrpělivě očekávali. Samantha Shannonová, někdy přezdívaná coby „nová Rowlingová“, si v zahraničí rychle vydobyla titul opěvované a talentované spisovatelky. Vytvořila svět, ve kterém proti sobě stojí dvě dávné rasy, jasnovidci a obyčejní lidé… zní to zajímavě. Jak to dopadlo doopravdy?

Paige Mahoneyová, kočena Bílého vazače a součást gangu Sedm ciferníků, se stala nejhledanější osobou v Londýně. Po útěku z Prvního Šeolu se spolu s dalšími uprchlíky stává terčem moci, kterou v rukách drží Scion řízený Refájci v čele s Nashirou Sargasovou. Většina z nich se na strašlivé události Kostičasu snaží zapomenout, Paige ale moc dobře ví, jaká tajemství Refájci skrývají doopravdy.

Bledému snílkovi tak nezbývá nic jiného, než na oko spolupracovat se svým vidopánem Jaxonem Hallem, aby získala svobodu, kterou potřebuje pro plánování dalších kroků. Hlavní cíl je jasný – odhalit pravdu o Refájcích a najít Strážce, kterého Paige od útěku ještě nespatřila. Dokáže se mladá Krajinochodkyně postavit systému a vlastním přátelům, aby udělala to, co je pro společnost nejlepší?

Ve víru slangu

První díl této sedmidílné série, Kostičas, nasadil poměrně dost vysokou laťku a získal si tisíce fanoušků po celém světě. Druhý díl Vidořád to měl mnohem lehčí. Největším plusem je bezesporu propracovaný svět, který autorka vytvořila. V podstatě jde o paralelní realitu, kde se dějiny koncem devatenáctého století začaly odvíjet trochu jinak. Do našeho světa se dostaly dvě pradávné rasy a jasnovidnost. Samantha Shannon rozeznává sedm druhů jasnovidnosti, některé z nich již popsala v prvním díle.

K tomu se váže další plus v podobě slovníčku pojmů na konci knihy a mapy znázorňující všech sedm řádů jasnovidnosti a jejich členění, což je skvělá pomůcka pro všechny, kteří něco zapomněli. Celá série je totiž psána s velkou dávkou neologismů a slangových výrazů – slovníček tedy přijde vhod. K tomu se váže i nádherné grafické zpracování, s kterým si nakladatelství Host poradilo vskutku bravurně.

Historie versus fantasy

Velkou nevýhodou prvního dílu bylo to, že autorka čtenáře hodila do svého světa v podstatě po hlavě a nic moc nevysvětlila. Záchranným kruhem tak byl jen slovníček pojmů, který ale zdaleka nevysvětlil vše, co se v knize odehrávalo. Vidořád má v tomhle velkou výhodu – čtenáři už o světě mnohé vědí, a tak se mohou spíše zaměřit na samotný děj než na budování světa. Což ale neznamená, že na něj autorka úplně zapomněla. Čtenáři mají možnost dovědět se mnoho dalšího o historii světa, ve kterém se kniha odehrává. Už od samého začátku je příběh napínavý a pokračuje v tomto tempu až do samotného, vskutku šokujícího konce.

Samantha Shannonová v pěti bodech

  1. Narodila se v roce 1991 v Západním Londýně.
  2. Vystudovala anglický jazyk a literaturu na Oxfordu.
  3. Svůj první román Aurora napsala již v patnácti letech, ale jejím prvním publikovaným dílem je právě první díl série Kostičas.
  4. Na ten se již před vydáním prodala filmová práva a kniha byla zatím přeložena do pětadvaceti jazyků.
  5. Momentálně spisovatelka pracuje na dalších částech této sedmidílné série. Třetí díl s názvem The Song Rising vyjde v originále v listopadu 2016.

Dalším z faktorů, které autorka hodně rozvíjí, jsou postavy. Od prvního dílu si Paige prošla peklem a neustále bojuje s vlastní povahou a city, které chová ke Strážci. Romantická linka je tu ale hodně potlačena, a celý příběh jen decentně doplňuje. Autorka pracuje s poměrně širokou škálou hrdinů, což ale neznamená, že by některého z nich ignorovala na úkor ostatních.

Celá série bývá zařazována mezi dystopie, což je zčásti i pravda. Zaujme ale především milovníky historické fantasy, kteří rádi prozkoumávají spletité a rozvinuté fikční světy a mají radši akci než romantiku. Samantha Shannonová nasadila vysokou laťku. Je otázkou, zda ji dokáže udržet i v dalších plánovaných dílech, zatím se však zdá, že ano.

  • Samantha Shannonová: Vidořád (Kostičas 2)
  • Host, 2015
  • překlad: Lenka Kapsová
  • obálka: Andrej Nechaj
  • 520 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
10. ledna 2016, Kateřina Kopišťová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kostičas 2 - Vidořád

Kostičas 2 - Vidořád
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč