Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Hlad je převlečená žízeň aneb Karikův návrat na vrchol, Jozef Karika: Hlad / Žízeň

big_hlad-zizen-HPS-497482

Jozef Karika patří mezi etablované autory české a slovenské scény. Každý jeho titul provázel silný buzz a očekávání fanoušků jsou tedy nemalá. Bohužel kvalita jeho tvorby je stejně vrtkavá jako některá závěrečná rozuzlení jeho románů. Experimentální Hlad/Žízeň je unikátem, který zdatně sekunduje Trhlině a vrací Kariku zpět na vrchol.

Otázkou zůstává, zda pomyslný vrchol někdy opustil. Každý jeho titul se po vydání zařadil mezi bestsellery a diskutabilní závěry zajistily pozornost široké čtenářské obce. Jediným negativem, které časem omrzí, je šablonovitost. Osvědčená vypravěčská formulka s folklórním bubákem, meta hrátkami a pozvolným vykládáním karet na stůl patří mezi jeho oblíbené propriety. Smršť to dokázala relativně ukočírovat, ale příhodně pojmenovaná Propast uvrhla autora do hluboké kvalitativní hlubiny. Naštěstí nadcházející metaexperiment předčil veškerá očekávání.

Hlad/Žízeň jsou dva sborníky povídek, které se umně proplétají a vytváří komplexní příběh hrůzy, jenž vznikal nevědomky přes třicet let. Při kontrole šuplíku s nápady totiž došel Jozef Karika k šokujícímu odhalení tolik podobnému postavám z jeho románů. Jednotlivé povídky, které vznikaly nezávisle na sobě v průběhu dekád, spojuje nenápadná červená nit, která se táhne v prostoru i čase.

Jozef Karika v pěti bodech

  1. Úspěšný slovenský autor a publicista díky románu Trhlina v roce 2017 spustil lavinu zájmu po záhadném mizení lidí v okolí hory Tribeč.
  2. Karikova tvorba se dělí do dvou skupin. Horory odehrávající se převážně v horských oblastech a historické thrillery.
  3. Meta román Trhlina pomyslně navazuje na Strach. Hlavní postava formou rozhovoru popisuje příběh, která se podobá osudům postav románu Strach.
  4. Jozef Karika na svém oficiálním webu popisuje autorský proces kontrastu mezi psaním Smrště a Propasti.
  5. Doposud posledním vydaným titulem je Hlad/Žízeň. Nakladatelství Argo letos chystá nové vydání románu Černá hra a jeho pokračování Černý rok.

Při postupném namotávání červené nitě se v knize zjevují klasické Karikovy trademarky. Postava z folklóru, tajemný kufr, starodávná maska ze staré juty, vrah ve žluté větrovce nebo vlak uvíznutý v horách během sněhové bouře, to všechno působí povědomě. Příběhy tak mapují děsivou historii vrchu Čebrať a Ružomberoku v rozpětí sto let. Jenže co když je čas jenom konstrukt a vše, co se kolem nás odehrává, je pouhým epilogem k něčemu většímu?

Hlad/Žízeň je bez přehánění nejambicióznější Karikův počin, který se na rozdíl od posledních novel v závěru nerozpadne. Čím více se čtenář probírá vrstvami příběhu, tím komplexnější a sevřenější vyprávění vzniká. Dle autora je možné začít libovolnou částí knihy, ale pro pochopení posloupností doporučuje otevřít Hlad jako první.

Titulní povídka není nic pro slabší povahy. Autor do čtenáře od první stránky hrne dávku nejistoty, paranoie a strachu, který se s každou další povídkou stupňuje. Absolutním vrcholem díla je metazáležitost Teufelsloch, o níž se bez rizika prozrazení děje nedá zhola nic napsat. Karikova imaginace utržená ze řetězu rozjede neuvěřitelné inferno, které zaklapne v závěrečné Žízni.

Od legendární Trhliny uplynulo šest let a Hlad/Žízeň tento hororový kruh pomyslně uzavírá. Ve finále se ukazuje, že – obdobně jako Stephen King – není nic děsivějšího než obyčejný smrtelník zahnaný do kouta. Jednoduše, jde o návrat na vrchol, pod nímž ale stále číhá hladová hlubina. Podaří-li se Karikovi udržet na hraně, ukáže až další počin.

  • Jozef Karika: Hlad / Žízeň
  • Argo, 2022
  • Překlad: Jiří Popiolek
  • 352 stran, 448 Kč (v e-shopu Fantasye již za 403 Kč)
22. prosince 2023, Ladislav Svatoš

Hlad/ Žízeň

Hlad/ Žízeň
Vložit do pytle na zboží  Koupit 448 Kč 403 Kč