Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Havraní déšť sebou přináší povedený závěr kvalitní série, Ed McDonald: Havraní déšť (Znamení havrana 03)

McDonald Ed: Znamení havrana 03: Havraní déšť

Moc Bezejmenných, bohů chránících lidstvo, slábne, zemi sužují rudé deště, po jejichž zásahu vám hrozí nejen nachlazení, ale hlavně šílenství a Hlubocí králové se chystají ke svému poslednímu, finálnímu útoku. Ten má definitivně zničit poslední stopy odporu a nastolit naprostý chaos. Naštěstí je tu ale stále Ryhalt Galharrow a jeho přátelé, aby se pokusili sebrat zbytky sil, a něco s tím udělat. A na autorovi, aby tuhle ve skrze povedenou sérii uzavřel s grácií.

Ryhalt Galharrow se změnil. Stále jde o toho inteligentního, občas trochu mrzutého, ale jinak milujícího a věrného muže, který však dostál jistých fyzických změn. Přesunul totiž své trvalé bydliště do Strádání, jež se pomalu ale jistě stává jeho součástí. Což mu mimo jiné propůjčuje velmi zajímavé schopnosti. Společnost mu na tomto jinak osamělém místě dělají duchové jeho zemřelých přátel, čímž autor nenásilně vrátil některé oblíbené charaktery zpět do děje.

Ed McDonald v pěti bodech

 1. Původem Američan, který procestoval kus světa, než zakotvil v Londýně.
 2. Kromě psaní se živí jako univerzitní profesor.
 3. Mezi jeho koníčky patří šermování s meči a rapíry.
 4. Černé křídlo, první díl plánované trilogie, bylo přeloženo do řady jazyků.
 5. Momentálně chystá novou fantasy knihu s názvem Daughter of Redwinter, která by měla vyjít v originále v roce 2022.

Tato dovolená, dá-li se pobyt na tak nehostinném místě nazvat, nakonec skončí, a Ryhalt se chtě nechtě ještě jednou musí zapojit do hlavního dění. Tentokrát na něj čeká finální bitva s Hlubokými králi, jakýsi chabý pokus tuhle nesmrtelnou, rostoucí sílu nějak zastavit. Na cestu se s ním vydávají poslední zbytky kapitánů Černého křídla a přeživší přátelé. Celý závěrečný díl se tak nese hlavně v přípravách a následné realizaci konečné bitvy. Ed McDonald zde šikovně graduje napětí a postupně utahuje zbývající volné konce vedlejších dějových linek.

Havraní déšť tak nabízí přesně to, na co jsou fanoušci série Znamení Havrana zvyklí. Propracované a ztotožnitelné postavy, které často pronášejí skutečně hluboká poselství, všudypřítomný krutý svět, za nějž ale stojí bojovat, a hlavně promyšlený a dojemný příběh. Samotný závěr pak přináší uspokojivé hořkosladké zakončení, které odhaluje nebo spíše definitivně potvrzuje primární motivaci hlavního hrdiny. Jde o motivaci na jednu stranu pro epické fantasy ne zcela obvyklou, avšak vlastně mnohem ztotožnitelnější a uvěřitelnější než velké morální cíle.

Série Znamení Havrana

 1. Černé křídlo (Znamení havrana 01)
 2. Havraní pláč (Znamení havrana 02)
 3. Havraní déšť (Znamení havrana 03)

Havraní déšť představuje povedené zakončení povedené fantasy trilogie, která nabízí originální příspěvek do tohoto žánru literatury. Hlavní hrdina celého díla je všechno jen ne typický, ale zároveň jde o velmi prokreslenou a uvěřitelnou postavu, s níž není vůbec složité se ztotožnit. A ačkoli McDonaldův svět rozhodně nepatří mezi ty, do kterých by se chtěl čtenář jednou podívat, vytváří kulisu dodávající tu správnou dávku napětí a evokuje neustálou potřebu pokořit každou další překážku. K tomu přidejte zajímavou romantickou linku a máte před sebou kvalitní dílo, které rozhodně stojí za přečtení. Tak na co čekáte…

 • Ed McDonald: Havraní déšť (Znamení havrana 03)
 • Talpress, 2019
 • Překlad: Ondřej Duha
 • Obálka: Tibor Paštrnák
 • 432 stran, 389 Kč (v e-shopu Fantasye již za 350 Kč)
24. září 2021, Adéla Košařová

Znamení havrana 03: Havraní déšť

Znamení havrana 03: Havraní déšť
Vložit do pytle na zboží  Koupit 389 Kč 350 Kč