Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Harry Potter a relikvie smrti, Joanne K. Rowlingová

Rowlingová Joanne K.: Harry Potter a relikvie smrti

Na poslední knihu J. K Rowlingové se čekalo poměrně dlouho. Již dříve se avizovalo, že by Harry Potter a relikvie smrti měl být díl úplně poslední (i když, kdo ví…) a s blížícím se datem vydání se stupňovala i celosvětová potterovská mánie. Na internetu bylo k nalezení několik „zaručeně pravdivých“ teorií, a po vyjití originálu dokonce i pár fanouškovských překladů do češtiny. 1. února 2008 bylo to magické datum, kdy byla oficiálně v prodeji česká verze sedmého pokračování a my, co jsme si nepořizovali anglický originál, jsme se tak konečně mohli na vlastní oči přesvědčit, jak příběh kouzelníka Harryho a jeho přátel vlastně dopadne.

Fenomén Harryho Pottera se rozšířil snad do všech odvětví zábavního průmyslu. Začalo to knihami a dnes se nálepkou Harry Potter honosí vše od filmových adaptací po hrníčky s logem mladého kouzelníka, oblečení a nepřeberné množství hraček a jiného „dobře se prodávajícího“ zboží. A to vše se pořád stupňuje i přesto, že se tvůrkyni tohoto fenoménu J. K. Rowlingové přes veškerou snahu vnést do původně relativně jednoduchého příběhu dobra se zlem trochu víc hloubky, nepodařilo udržet kvalitu úvodních tří dílů a pokračování mají kvalitativně sestupnou tendenci. Myslím si, že není třeba chodit kolem horké kaše, a proto to napíšu přímo. Každý, kdo četl zatím všechny knihy Harry Pottera, mi asi dá za pravdu, že od čtvrtého dílu už to jaksi není ono. Ano, čtivost a nezaměnitelný autorčin styl zůstaly, ale vše začalo tak nějak bobtnat. Hlavně tedy v pátém a šestém díle by místy člověk i usnul z toho, jak se každá titěrnost a pro příběh naprostá nedůležitost rozebírá na třech stránkách. Logicky jsem se proto obával, že se podobného konceptu, čili tlustá kniha = mnoho vycpávek, bude držet i poslední, sedmý díl příběhu Harryho Pottera.

Hned zkraje mě ale překvapil počet stran. Byl totiž nižší než v pátém pokračování. Přiznám se, že jsem počítal, že poslední díl bude nejtlustší, protože paní Rowlingová měla spoustu otázek k zodpovězení. Nebyl. V pořádku, takže o to bude kniha čtivější, napínavější a bude i bez hluchých míst, pomyslel jsem si. Rovněž nebyla.

Relikvie smrti splňuje přesně to, co jsme od posledního dílu čekali. Na většinu otázek opravdu dostaneme odpovědi, zjistíme, že ty, které jsme pokládali za 100% správňáky, zas tak správňáčtí nejsou a s největšími padouchy to je taky možná úplně jinak. Po vzoru módy minulých dílů opět někdo z Harryho přátel zemře a zjistíme, kdo se s kým spáruje. Pak už zbývá jen vyřešit pár dilemat a s hlavními hrdiny pomalu, rozvlekle dojít do závěrečného souboje s „Vy víte kým“. A zde je hlavní problém. Harry Potter 7 vás ničím nepřekvapí. Ano, pár těch povinných překvapení tam být musí, ale jsou to všechno autorkou vykonstruovaná, rádoby skrytá tajemství a prohřešky z minulosti, takže to čtenáře spíš znechutí, než překvapí.

Kam se poděla ona lehkost a vtip, jaké měly první a druhý díl, jsme se ptali již u čtyřky. S každým pokračováním jako by bylo pro Rowlingovou psaní těžší a těžší. Snažila se příběh větvit, tahat na povrch minulost, a hlavně neustále něco řešit. Opravdu jsem autorku proklínal za ty desítky stránek, kde se pátralo, jestli byl Brumbál v mládí opravdu takový dobrák od kosti, jak ho znají naši hrdinové. Myslím, že pro kontinuitu příběhu toto zjištění nejen že nemá pražádný význam, ale mnohé čtenáře upřímně nudí. Začátek sice měl svižné tempo, ale střed knihy se pak dlouho nesl v loudavém poklidu místy podobném klasickým anglickým detektivkám. A na konci zničehonic přišel skok, jsme ve finále, velký souboj, happyend (toto doufám už nikdo dnes nebude brát jako spoiler), a k tomu navíc pár stránek, nad kterými by čtenář předcházející dílů měl uronit slzičku (něco jako „já jsem to věděl, že se tihle dva dají dohromady!“). Hotovo. Myslím, že mít Rowlingová kvalitního redaktora textu, vrátil by jí Relikvii smrti k přepracování. I když to by asi v současné pozici Rowlingová nebyla schopná akceptovat.

Napsat o Relikvii smrti, že je odfláknutá, je nesmysl, i když se tak kniha v porovnání s ostatními díly série jeví. Je ovšem zjevné, že by se příště Rowlingová neměla pouštět do nějaké větší ságy, protože minimálně u posledních dvou dílů se autorsky velmi trápila. Osobně si ze šestého dílu pamatuji jen onu finální dramatickou scénu s Brumbálem a myslím, že mou pamětí to nebude.

Poslední bod, který bych rád zmínil, je cena, za kterou se kniha v ČR prodává. Nevidím do Albatrosu a neznám jejich cenové kalkulace a náklady na výrobu knih, ale buď si chtějí nehorázně namastit kapsy, nebo je autorská odměna J. K. Rowlingové neuvěřitelně vysoká. Nemám dostatek informací (různá vyjádření majitele Albatrosu, pana Krejčího, na netu o tom, jak chtěli udělat knihu co nejlevnější, nelze mnohdy brát vážně), takže toto téma nehodlám více rozebírat, faktem ovšem zůstává, že cena 549 Kč je za knihu bez ilustrací jednoduše příliš.

Harry Potter a relikvie smrti je určena především početné fanouškovské základně a lidem, které získala hravost a čtivost minulých dílů. Tímto posledním dílem se loučíme s hlavními hrdiny a celá sága (nejspíš) končí. To, že kniha nedosahuje kvalit předcházejících dílů, spousta lidí autorce odpustí, jelikož sladké omámení z toho, že už je konec a jak krásně to skončilo, je velmi silné a potrvá ještě dlouho po zavření knihy. Zkuste si ale na obsah knihy vzpomenout třeba za měsíc. Myslím, že to bude podobné jako u šestky.

  • Joanne K. Rowlingová: Harry Potter a relikvie smrti
  • vydal: Albatros, Praha 2008
  • přeložil: Pavel Medek
  • obálka: Mary GrandPré
  • 632 stran / 549 Kč
18. března 2008, Robin Červeňák

Diskuze k článku

Ad Harry Potter a relikvie smrti
Lokken - 19. 03. 2008 00:27

No,možná jsem příliš konzumním čtenářem,nebo mám pro Harryho příběh slabost,ale nijak zvlášť znepokojen nejsem.Ano,kniha obsahuje množství odpovědí na vedlejší otázky a rozuzlení.Ano,jedná se o trochu jiný styl knihy než první tři díly. Nicméně je třeba si uvědomit,že se jedná o důsledek vývoje postav a jejich nutného dospívání,a tím pádem se primárním čtenářem stává poněkud jiná věková skupina.Uznávám,nejedná se o můj nejoblíbenější díl,nicméně téměř úplně naplnil mé očekávání.Snad jen přehršle úmrtí známých vedlejších postav je to,co mě poněkud nudilo.Méně znamená někdy více! Mým největším znepokojením zůstává obava,zda se skutečně jednám o díl poslední.Snad autorka přemůže svůj eventuelní hlad po dalších honorářích.Nezbývá,než se nechat překvapit!
Nesouhlasím
wiwi - 19. 03. 2008 23:46

Nepovažuju se za žádného velkého fanouška Harryho, o čemž svědčí i to, že jsem si v pohodě počkala na přečtení sedmičky až doteď a nešílela o prázdninách nad diskutabilním fanouškovským překladem, ale přesto si stojím za tím, že tento díl je nejpovedenější z celé série. Je čtivý, akční, dostatečně temný. Sice s happyendem, ale vkusným. Jo a velmi důležité P.S: Pardon, ale kdybych si tohle četla ještě před HP, za vyzrazení konce bych tě posílala do horoucích pekel. Vím, že i dnes jsou mezi námi tací, kteří na internetu zavírají oči a v tramvajích zakrývají uši, aby nic neslyšeli.
cena??
Petr - 25. 03. 2008 08:48

No pravda cena je poplatná popularitě, ale čekám až se objeví v našich milých šuprmarketech a bude za polovinu :-) A nebo pak v levných knihách. Nicméně Albatrosu se není moc co divit, prostě se za tu cenu prodává tak co nenasadit co to jen jde :-(
RE: cena??
Lokken - 26. 03. 2008 01:38

No,k té ceně: tenhle díl jsem si koupil v den kdy vyšel v Británii v nějáké akci za 5liber(náhoda!Jdu do Summerfieldu na nákup a hele,něco na čtení,hm tak že by novej harry...?).Ale i tam byla cena jinak 17,90!Takže to není možná jen otázka albatrosu ale nastavení ceny povšechně!
RE: cena??
raina - 21. 04. 2008 14:01

> No pravda cena je poplatná popularitě, ale čekám až se objeví v našich > milých šuprmarketech a bude za polovinu :-) A nebo pak v levných > knihách. Nicméně Albatrosu se není moc co divit, prostě se za tu cenu > prodává tak co nenasadit co to jen jde :-( Ty jsi viděl Harryho někde v Levných knihách? Poraď kde:-D Ne že bych ho doma neměla komplet, ale to že by se Harry měl objevit ve výprodeji Levných knih je pro mě absurdní představa:-DDD a chci to vidět na vlastní zrak. Jinak co se ceny týče tak v hypermarketech se po opadnutí davového šílenství price pohybuje mezi 350-500,- což se vzhledem k tomu, že kniha je v pevné vazbě, má kvalitní překlad a kvalitní papír dá unést. (Rozhodně oproti některým fantasy ságam, jejichž ceny se pohybují od 250,- a jsou v paperbacku na recyklovaném papíře.)
...
adushaak - 16. 10. 2008 11:11

HP 7 byla podle mě totálně nejpovedenější knížka..nejenom HP, ale vůbec co sem kdy četla..usínala sem s tím, že sem se ráno těšila až budu pokračovat ve čtení a vlastně sem nedělala vůbec nic jinýho, než jen četla..prostě úžasná knížka..i když sem litovala, že sem si přečetla tu posledni kapitolu..ta byla opravdu..mimo..no nic..jen dodatek k vaší diskuzi..
veliké zklamání
Denisa - 13. 03. 2011 20:14

Je to už pár let co jsem poprvé přečetla první dva díly Harryho Pottera. Byla jsem tím příběhem unešená. A když se objevil Vězeň z Azkabanu, nemohla jsem se přímo dočkat dalších Vánoc. Ale bohužel musím souhlasit s autorem recenze - moje sbírka Harryho Pottera skončila 5. dílem. Bylo to tou dobou, kdy se z Pottera stala mánie. Filmy mě naprosto znechutily a měla jsem menší podezření, že Rowlingová začíná podléhat tlaku Warner Bros. Knihy byly tlustší, rádoby akční (to nejdůležitější ve filmech, že), a řekněme si to upřímně - zbytek byl jen jakási nemastná neslaná omáčka. Nyní je mi 23, detaily se mi z hlavy vytratily a tak jsem si řekla, že je na čase přečíst si těch sedm dílů znovu. První 4 díly jsem přelouskla raz dva, dokoupila jsem zbylé dva díly (přeci jen mi bylo líto nemít sérii kompletní) ale v 6. i v 7. dílu jsem se přistihla jak přeskakuji pasáže - a nyní se snažím dočíst 7. díl. Pořád si říkám, že když už jsem začala, tak přeci neskončím. A tak dejme si ruku na srdce - kdo by sáhnul po Relikvii smrti aby si udělal radost o volné chvilce? Kámen mudrců a Vězeň z Azkabanu jsou kouzelné knížky, škoda, že to autorka stejným stylem nedotáhla do konce.
Nolvadex Tablets
Keldryday - 19. 06. 2017 04:55

Buy Cheap Online Prescription Viagra online pharmacy Comprar Cialis Generico En Sevilla Amoxicillin And Itching Priligy 100mg Vendita Levitra Best Discounts Rx In Canada Generic Viagra Sales Achete Viagra Generic Cialis Soft Tab Kamagra Online Usa Acheter Kamagra Voir Le Profil Cialis A Paris Buy Levitra 10mg Keflex Sunscreen
Keflex Topical Application
Keldryday - 26. 06. 2017 00:21

Eaton Amoxicillin viagra Whats The Human Dose For Amoxicillin
Keflex Topical Application
Keldryday - 26. 06. 2017 00:21

Eaton Amoxicillin viagra Whats The Human Dose For Amoxicillin
Keflex Topical Application
Keldryday - 26. 06. 2017 00:21

Eaton Amoxicillin viagra Whats The Human Dose For Amoxicillin
Keflex Topical Application
Keldryday - 26. 06. 2017 00:21

Eaton Amoxicillin viagra Whats The Human Dose For Amoxicillin
Keflex Topical Application
Keldryday - 26. 06. 2017 00:21

Eaton Amoxicillin viagra Whats The Human Dose For Amoxicillin
Keflex Topical Application
Keldryday - 26. 06. 2017 00:21

Eaton Amoxicillin viagra Whats The Human Dose For Amoxicillin
Keflex Topical Application
Keldryday - 26. 06. 2017 00:21

Eaton Amoxicillin viagra Whats The Human Dose For Amoxicillin
Keflex Topical Application
Keldryday - 26. 06. 2017 00:21

Eaton Amoxicillin viagra Whats The Human Dose For Amoxicillin
Cialis Reacciones Adversas
Keldryday - 30. 06. 2017 09:33

Hydrochlorothiazide Hypertension Renfrewshire generic cialis Viagra Generika Rezeptfrei
Cialis Reacciones Adversas
Keldryday - 30. 06. 2017 09:33

Hydrochlorothiazide Hypertension Renfrewshire generic cialis Viagra Generika Rezeptfrei
Cialis Reacciones Adversas
Keldryday - 30. 06. 2017 09:34

Hydrochlorothiazide Hypertension Renfrewshire generic cialis Viagra Generika Rezeptfrei
Cialis Reacciones Adversas
Keldryday - 30. 06. 2017 09:34

Hydrochlorothiazide Hypertension Renfrewshire generic cialis Viagra Generika Rezeptfrei
Cialis Reacciones Adversas
Keldryday - 30. 06. 2017 09:34

Hydrochlorothiazide Hypertension Renfrewshire generic cialis Viagra Generika Rezeptfrei
Cialis Reacciones Adversas
Keldryday - 30. 06. 2017 09:34

Hydrochlorothiazide Hypertension Renfrewshire generic cialis Viagra Generika Rezeptfrei
Cialis Reacciones Adversas
Keldryday - 30. 06. 2017 09:34

Hydrochlorothiazide Hypertension Renfrewshire generic cialis Viagra Generika Rezeptfrei
Cialis Reacciones Adversas
Keldryday - 30. 06. 2017 09:34

Hydrochlorothiazide Hypertension Renfrewshire generic cialis Viagra Generika Rezeptfrei
Secure Place To Buy Yasmin Online
Keldryday - 02. 07. 2017 16:48

Wikipedia Cialis cialis Overseas Generic Viagra
Secure Place To Buy Yasmin Online
Keldryday - 02. 07. 2017 16:48

Wikipedia Cialis cialis Overseas Generic Viagra
Secure Place To Buy Yasmin Online
Keldryday - 02. 07. 2017 16:48

Wikipedia Cialis cialis Overseas Generic Viagra
Secure Place To Buy Yasmin Online
Keldryday - 02. 07. 2017 16:48

Wikipedia Cialis cialis Overseas Generic Viagra
Secure Place To Buy Yasmin Online
Keldryday - 02. 07. 2017 16:48

Wikipedia Cialis cialis Overseas Generic Viagra
Secure Place To Buy Yasmin Online
Keldryday - 02. 07. 2017 16:48

Wikipedia Cialis cialis Overseas Generic Viagra
Secure Place To Buy Yasmin Online
Keldryday - 02. 07. 2017 16:48

Wikipedia Cialis cialis Overseas Generic Viagra
Secure Place To Buy Yasmin Online
Keldryday - 02. 07. 2017 16:48

Wikipedia Cialis cialis Overseas Generic Viagra
Vardenafil Generic Vs Brand
Keldryday - 08. 07. 2017 04:38

Cephalexin Can You Get At Walgreens buy cialis Cheapeast Bentyl Direct Worldwide With Free Shipping
Vardenafil Generic Vs Brand
Keldryday - 08. 07. 2017 04:38

Cephalexin Can You Get At Walgreens buy cialis Cheapeast Bentyl Direct Worldwide With Free Shipping
Vardenafil Generic Vs Brand
Keldryday - 08. 07. 2017 04:38

Cephalexin Can You Get At Walgreens buy cialis Cheapeast Bentyl Direct Worldwide With Free Shipping
Vardenafil Generic Vs Brand
Keldryday - 08. 07. 2017 04:38

Cephalexin Can You Get At Walgreens buy cialis Cheapeast Bentyl Direct Worldwide With Free Shipping
Vardenafil Generic Vs Brand
Keldryday - 08. 07. 2017 04:38

Cephalexin Can You Get At Walgreens buy cialis Cheapeast Bentyl Direct Worldwide With Free Shipping
Vardenafil Generic Vs Brand
Keldryday - 08. 07. 2017 04:38

Cephalexin Can You Get At Walgreens buy cialis Cheapeast Bentyl Direct Worldwide With Free Shipping
Vardenafil Generic Vs Brand
Keldryday - 08. 07. 2017 04:38

Cephalexin Can You Get At Walgreens buy cialis Cheapeast Bentyl Direct Worldwide With Free Shipping
Vardenafil Generic Vs Brand
Keldryday - 08. 07. 2017 04:38

Cephalexin Can You Get At Walgreens buy cialis Cheapeast Bentyl Direct Worldwide With Free Shipping
Amoxicillin Side Effects Bacteria
Chasengave - 09. 07. 2017 05:21

Healthymen viagra Levitra Generico Acquisto Farmacia
Amoxicillin Side Effects Bacteria
Chasengave - 09. 07. 2017 05:22

Healthymen viagra Levitra Generico Acquisto Farmacia
Amoxicillin Side Effects Bacteria
Chasengave - 09. 07. 2017 05:22

Healthymen viagra Levitra Generico Acquisto Farmacia
Amoxicillin Side Effects Bacteria
Chasengave - 09. 07. 2017 05:22

Healthymen viagra Levitra Generico Acquisto Farmacia
Amoxicillin Side Effects Bacteria
Chasengave - 09. 07. 2017 05:22

Healthymen viagra Levitra Generico Acquisto Farmacia
Amoxicillin Side Effects Bacteria
Chasengave - 09. 07. 2017 05:22

Healthymen viagra Levitra Generico Acquisto Farmacia
Amoxicillin Side Effects Bacteria
Chasengave - 09. 07. 2017 05:22

Healthymen viagra Levitra Generico Acquisto Farmacia
Amoxicillin Side Effects Bacteria
Chasengave - 09. 07. 2017 05:22

Healthymen viagra Levitra Generico Acquisto Farmacia
Viagra Generika Erfahrungen Apotheke
KennCheery - 09. 07. 2017 05:30

Buygenericlevitraonlineusa cialis Propecia Mendoza
Viagra Generika Erfahrungen Apotheke
KennCheery - 09. 07. 2017 05:31

Buygenericlevitraonlineusa cialis Propecia Mendoza
Viagra Generika Erfahrungen Apotheke
KennCheery - 09. 07. 2017 05:31

Buygenericlevitraonlineusa cialis Propecia Mendoza
Viagra Generika Erfahrungen Apotheke
KennCheery - 09. 07. 2017 05:31

Buygenericlevitraonlineusa cialis Propecia Mendoza
Viagra Generika Erfahrungen Apotheke
KennCheery - 09. 07. 2017 05:31

Buygenericlevitraonlineusa cialis Propecia Mendoza
Viagra Generika Erfahrungen Apotheke
KennCheery - 09. 07. 2017 05:31

Buygenericlevitraonlineusa cialis Propecia Mendoza
Viagra Generika Erfahrungen Apotheke
KennCheery - 09. 07. 2017 05:31

Buygenericlevitraonlineusa cialis Propecia Mendoza
Viagra Generika Erfahrungen Apotheke
KennCheery - 09. 07. 2017 05:31

Buygenericlevitraonlineusa cialis Propecia Mendoza
Zyprexa Without Insurance
Keldryday - 14. 07. 2017 00:16

Compra Cialis Italia buy viagra online Acquisto Cialis Viagra
Zyprexa Without Insurance
Keldryday - 14. 07. 2017 00:16

Compra Cialis Italia buy viagra online Acquisto Cialis Viagra
Zyprexa Without Insurance
Keldryday - 14. 07. 2017 00:16

Compra Cialis Italia buy viagra online Acquisto Cialis Viagra
Zyprexa Without Insurance
Keldryday - 14. 07. 2017 00:16

Compra Cialis Italia buy viagra online Acquisto Cialis Viagra
Zyprexa Without Insurance
Keldryday - 14. 07. 2017 00:16

Compra Cialis Italia buy viagra online Acquisto Cialis Viagra
Zyprexa Without Insurance
Keldryday - 14. 07. 2017 00:16

Compra Cialis Italia buy viagra online Acquisto Cialis Viagra
Zyprexa Without Insurance
Keldryday - 14. 07. 2017 00:16

Compra Cialis Italia buy viagra online Acquisto Cialis Viagra
Zyprexa Without Insurance
Keldryday - 14. 07. 2017 00:16

Compra Cialis Italia buy viagra online Acquisto Cialis Viagra
Viagra No Perscription
Chasengave - 14. 07. 2017 20:56

Donde Se Puede Comprar Viagra cialis Progesterone In Australia
Viagra No Perscription
Chasengave - 14. 07. 2017 20:57

Donde Se Puede Comprar Viagra cialis Progesterone In Australia
Viagra No Perscription
Chasengave - 14. 07. 2017 20:57

Donde Se Puede Comprar Viagra cialis Progesterone In Australia
Viagra No Perscription
Chasengave - 14. 07. 2017 20:57

Donde Se Puede Comprar Viagra cialis Progesterone In Australia
Viagra No Perscription
Chasengave - 14. 07. 2017 20:57

Donde Se Puede Comprar Viagra cialis Progesterone In Australia
Viagra No Perscription
Chasengave - 14. 07. 2017 20:57

Donde Se Puede Comprar Viagra cialis Progesterone In Australia
Viagra No Perscription
Chasengave - 14. 07. 2017 20:57

Donde Se Puede Comprar Viagra cialis Progesterone In Australia
Viagra No Perscription
Chasengave - 14. 07. 2017 20:57

Donde Se Puede Comprar Viagra cialis Progesterone In Australia
Buy Mifepristone And Misoprostol Uk
Chasengave - 20. 07. 2017 01:48

Generic Cialis Best Price viagra Sildenafil Tab 20mg
Buy Mifepristone And Misoprostol Uk
Chasengave - 20. 07. 2017 01:48

Generic Cialis Best Price viagra Sildenafil Tab 20mg
Buy Mifepristone And Misoprostol Uk
Chasengave - 20. 07. 2017 01:48

Generic Cialis Best Price viagra Sildenafil Tab 20mg
Buy Mifepristone And Misoprostol Uk
Chasengave - 20. 07. 2017 01:48

Generic Cialis Best Price viagra Sildenafil Tab 20mg
Buy Mifepristone And Misoprostol Uk
Chasengave - 20. 07. 2017 01:48

Generic Cialis Best Price viagra Sildenafil Tab 20mg
Buy Mifepristone And Misoprostol Uk
Chasengave - 20. 07. 2017 01:48

Generic Cialis Best Price viagra Sildenafil Tab 20mg
Buy Mifepristone And Misoprostol Uk
Chasengave - 20. 07. 2017 01:48

Generic Cialis Best Price viagra Sildenafil Tab 20mg
Buy Mifepristone And Misoprostol Uk
Chasengave - 20. 07. 2017 01:48

Generic Cialis Best Price viagra Sildenafil Tab 20mg
Augmentin Or Amoxicillin Dog Uti Dosage
KennCheery - 20. 07. 2017 03:24

Discount Progesterone By Money Order Tablet cialis Vendo Cialis Levitra
Augmentin Or Amoxicillin Dog Uti Dosage
KennCheery - 20. 07. 2017 03:24

Discount Progesterone By Money Order Tablet cialis Vendo Cialis Levitra
Augmentin Or Amoxicillin Dog Uti Dosage
KennCheery - 20. 07. 2017 03:24

Discount Progesterone By Money Order Tablet cialis Vendo Cialis Levitra
Augmentin Or Amoxicillin Dog Uti Dosage
KennCheery - 20. 07. 2017 03:24

Discount Progesterone By Money Order Tablet cialis Vendo Cialis Levitra
Augmentin Or Amoxicillin Dog Uti Dosage
KennCheery - 20. 07. 2017 03:24

Discount Progesterone By Money Order Tablet cialis Vendo Cialis Levitra
Augmentin Or Amoxicillin Dog Uti Dosage
KennCheery - 20. 07. 2017 03:24

Discount Progesterone By Money Order Tablet cialis Vendo Cialis Levitra
Augmentin Or Amoxicillin Dog Uti Dosage
KennCheery - 20. 07. 2017 03:24

Discount Progesterone By Money Order Tablet cialis Vendo Cialis Levitra
Augmentin Or Amoxicillin Dog Uti Dosage
KennCheery - 20. 07. 2017 03:24

Discount Progesterone By Money Order Tablet cialis Vendo Cialis Levitra
Comprar Cialis 10 O 20 Mg
Keldryday - 21. 07. 2017 01:18

Viagra Corazon cialis Where Can I Buy Generic Cialis Online
Comprar Cialis 10 O 20 Mg
Keldryday - 21. 07. 2017 01:18

Viagra Corazon cialis Where Can I Buy Generic Cialis Online
Comprar Cialis 10 O 20 Mg
Keldryday - 21. 07. 2017 01:18

Viagra Corazon cialis Where Can I Buy Generic Cialis Online
Comprar Cialis 10 O 20 Mg
Keldryday - 21. 07. 2017 01:18

Viagra Corazon cialis Where Can I Buy Generic Cialis Online
Comprar Cialis 10 O 20 Mg
Keldryday - 21. 07. 2017 01:18

Viagra Corazon cialis Where Can I Buy Generic Cialis Online
Comprar Cialis 10 O 20 Mg
Keldryday - 21. 07. 2017 01:18

Viagra Corazon cialis Where Can I Buy Generic Cialis Online
Comprar Cialis 10 O 20 Mg
Keldryday - 21. 07. 2017 01:18

Viagra Corazon cialis Where Can I Buy Generic Cialis Online
Comprar Cialis 10 O 20 Mg
Keldryday - 21. 07. 2017 01:18

Viagra Corazon cialis Where Can I Buy Generic Cialis Online
Sale Original Propecia Haronura
Harosipt - 28. 11. 2017 10:58

Cialis Kaufen Hannover Duprost Online cialis Prix Comprime Cialis
Where Can I Buy Propecia Tablets Haronura
Harosipt - 05. 12. 2017 00:13

Discount Generic Isotretinoin Website Mastercard Store Winston viagra Azithromycin Vs Keflex For Cellulitis
Where Can I Buy Propecia Tablets Haronura
Harosipt - 05. 12. 2017 00:13

Discount Generic Isotretinoin Website Mastercard Store Winston viagra Azithromycin Vs Keflex For Cellulitis
Where Can I Buy Propecia Tablets Haronura
Harosipt - 05. 12. 2017 00:14

Discount Generic Isotretinoin Website Mastercard Store Winston viagra Azithromycin Vs Keflex For Cellulitis
Where Can I Buy Propecia Tablets Haronura
Harosipt - 05. 12. 2017 00:14

Discount Generic Isotretinoin Website Mastercard Store Winston viagra Azithromycin Vs Keflex For Cellulitis
Where Can I Buy Propecia Tablets Haronura
Harosipt - 05. 12. 2017 00:14

Discount Generic Isotretinoin Website Mastercard Store Winston viagra Azithromycin Vs Keflex For Cellulitis
Where Can I Buy Propecia Tablets Haronura
Harosipt - 05. 12. 2017 00:14

Discount Generic Isotretinoin Website Mastercard Store Winston viagra Azithromycin Vs Keflex For Cellulitis
Where Can I Buy Propecia Tablets Haronura
Harosipt - 05. 12. 2017 00:14

Discount Generic Isotretinoin Website Mastercard Store Winston viagra Azithromycin Vs Keflex For Cellulitis
Where Can I Buy Propecia Tablets Haronura
Harosipt - 05. 12. 2017 00:14

Discount Generic Isotretinoin Website Mastercard Store Winston viagra Azithromycin Vs Keflex For Cellulitis
Propecia Dutasteride Evenign
Evenign - 22. 02. 2018 00:52

Cheapest Lasix viagra cialis Generic Viagra Testimonials

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Harry Potter a relikvie smrti

Harry Potter a relikvie smrti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 549 Kč 494 Kč