Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Gunsmith Cats: Vyšetřování ještě nikdy nebylo tak roztomilé ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Gunsmith Cats: Vyšetřování ještě nikdy nebylo tak roztomilé, Keniči Sonoda: Gunsmith Cats 1

Sonoda Keniči: Gunsmith Cats 1

Gunsmith Cats – klasika na poli akční mangy – jsou od roku 2015 k dispozici i českému čtenáři. Crew se kromě více či méně populárních manga sérií, jakými jsou například Death Note, Naruto, Bleach nebo Útok titánů, snaží vydávat i méně známé, přesto však stěžejní manga díla. Ke Crying Freemanovi se tak se stejným omnibusovým zpracováním přidávají i Gunsmith Cats.

První svazek Gunsmith Cats čtenáři představuje dvě hlavní hrdinky, Irene Rally Vincentovou a Minnie May Hopkinsovou, které pracují jako lovkyně odměn. Rally je spíše přes palné zbraně a rychlá auta a kvůli tomu také vede obchod se zbraněmi. Minnie May se naopak vyžívá ve výbušninách, což z ní prakticky dělá živou chodící bombu. Všechny problémy, do kterých se tyto dvě lovkyně dostanou, odstartuje případ drogového dealera, který se rozhodl zmizet. Hrdinky totiž netuší, kdo všechno po dealerovi Dodgeovi ještě jde.

Působivý start oldschoolové série

Pro fanoušky mangy jsou Gunsmith Cats minimálně dílo, po kterém by se měli ohlédnout, nebo nejlépe ho rovnou celé přečíst. Jsou skvělou alternativou ke Crying Freemanovi, který je oproti nim sice výrazně vyspělejší, ale postrádá zvláštní jednoduchost a směs humorné akce. Což z Gunsmith Cats dělá mnohem přístupnější čtivo, než výše vzpomenutá manga série.

Pokud se čtenář podívá na samý počátek Gunsmith Cats, zjistí, že Keniči Sonoda mangu tvořil na počátku devadesátých let, a právě to se v koncepci této již klasické série odráží. V době vzniku stále probíhala celosvětová popularizace akčních žánrů, japonskému kreslíři tedy více než dobře hrálo do karet postavit příběh na dvojici lovkyní odměn se zálibou ve zbraních, které se velmi často ocitnou ve vypjatých situacích. „Feeling“ devadesátých let je tedy v manze rozhodně znát.

Detektivní linie tu je pouze v náznacích, Sonoda více přistupuje právě k akci. Čtenář má po chvíli pocit, že se v dynamické kresbě přímo vyžívá. Gunsmith Cats tak fungují zvláště na člověka, který se nechá unést vírem přestřelek, automobilových honiček pod vedením dvou slečen, jež nejdou pro ránu daleko. Autor navíc často s chutí čtenáři vysvětluje princip fungování některých zbraní, odhaluje vášeň obou lovkyň a postupně ukazuje jejich dovednosti v daných oblastech. Sonoda například věnuje celou kapitolu pistoli CZ 75 z produkce České zbrojovky Uherský brod. Na tuto zbraň nedá Rally dopustit a díky tomu je velice pravděpodobné, že Gunsmith Cats českému čtenáři přirostou k srdci hned o něco víc.

Jednotlivé kapitoly mají epizodický charakter, avšak zároveň na sebe navazují díky hlavní dějové linii, která se odvíjí skrze celý první svazek. Japonský kreslíř pokaždé do další kapitoly zakomponuje něco nového – ať už je to prostředí, zbraň, auto či nějaká maličkost. Kromě přidávání těchto prvků příběh neustále běží kupředu.

Gunsmith Cats sice přinášejí trochu staromódní příběh, ale dokazují, že retro může být stejně dobré, jako moderní pojetí. Srší akcí, humorem, čtenáře rozhodně připoutá často využívaná dynamická kresba a po přečtení bude chtít okamžitě další díl.

  • Keniči Sonoda: Gunsmith Cats 1
  • Crew; 2015
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Keniči Sonoda
  • 458 stran, 469 Kč (v e-shopu Fantasye již za 422 Kč)
18. září 2015, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Gunsmith Cats 1

Gunsmith Cats 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 469 Kč 422 Kč