Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Otevírací doba 13:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Green Blood – japonská zelená krev ve westernovém podání, Masasumi Kakizaki: Green Blood 01: Zelená krev

Kakizaki Masasumi: Green Blood 01: Zelená krev

Nakladatelství Crew nám každý rok servíruje nejen osvědčené a oblíbené komiksy a mangy, ale přichází i s těmi novými. A často přinese i něco, co jsme na českém trhu ještě neviděli. V Japonsku najdete nejen obrovské množství žánrů a témat, ale také příběhy, které tak trochu vyčnívají z typické představy japonské mangy.

Stejně jako v klasické beletrii nebo komiksu, tak i v manze můžete najít příběh, který se odehrává v prostředí čistokrevného westernu. Je to ale hodně neobvyklá kombinace. Masasumi Kakizaki nás od prvních stran přesvědčuje, že japonský komiks a americký western dohromady rozhodně jdou. Kakizaki navíc není českým čtenářům neznámý, protože u nás debutoval one shotem hororu Skrýš. Příběh manželské dvojice a úchvatně mrazivé a atmosférické kresby rozhodně stojí za povšimnutí.

Green Blood patří mezi kratší manga série. První volume z pěti nás přivádí do New Yorku 19. století, do místa zvaném Five Points. Tohle město rozhodně ale nepatří mezi oblasti, kde by se člověk rád zdržoval. Pokud tedy neholduje té největší lidské špíně, prostituci nebo mrtvolá ležícím uprostřed ulice. Máme tu boj o nadvládu mezi dvěma gangy a policii, která za špinavé peníze přehlíží všechno, co se v ulicích prolezlých bordelem děje.

První díl je klasicky seznamovací. Představí se gangy Grave Diggers a Iron Butterflies, kteří se snaží jeden druhého dostat a naopak. Každý má ale svou páku, a tak není vůbec jasné, kdo bude sedět na tom pomyslném trůně. Pro Grave Diggers pracuje Brad Burns. Přistěhovalec z Irska se společně se svým mladším bratrem snaží přežívat den co den. Přes den je Brad Lukův líný a lehce nezodpovědný bratr, v noci na sebe ale bere podobu Smrťáka, muže ukrytého v černém s dlouhou ostrou čepelí. Luke nemá vůbec ponětí, co jeho bratr v noci dělá, stejně tak se snaží přehlížet dění okolo gangů. Realita ho ale zastihne rozhodně brzo.

Masasumi Kakizaki v pěti bodech

  1. Masasumi Kakizaki se narodil v Hokkaidu a jako mangaka je nejvíce známý jako autor série Rainbow.
  2. Rainbow se zaměřuje na šest juniorských delikventů ve věku od šestnácti do sedmnácti, kteří jsou posláni do Šounanské speciální reformní školy. Učí se zde vypořádat se zvěrstvy a nespravedlivostí, s nimiž se často setkávají.
  3. Manga se dočkala anime o 26 dílech od studia Madhouse (Zápisník smrti).
  4. Mezi další jeho tvorbu patří manga Kansen Rettou – příběh se týká nového smrtícího viru, který na krátkou dobu zlikviduje velkou část populace.
  5. V roce 2011 vytvořil dvou dílný Toujuushi (Bestialious), jenž se odehrává v římské říši za dob gladiátorů.

Samotný příběh je zatím ve svém začátku, ale dělá čest svému žánru a po přečtení vás vývoj nebo jednání některých postav vůbec nepřekvapí. Jede si po osvědčené cestě, což může na jednu stranu nudit. Nečeká nás (zatím) nic nového, druhá strana nám ale nabízí možnost věnovat se dechberoucí kresbě. Je nejen atmosférická a temná, ale nádherně z ní číší emoce – strach, zhnusení, melancholie a beznaděj. Detailní záběry na hlavní protagonisty, pohledy z očí do očí, všudy přítomná krev. Příběh svému čtenáři doslova ožívá před očima a zachycuje všechno realisticky a surově.

Green Blood, první volume, je jako úvodní díl v seriálu. Nechybí spousta dialogů, klasické představení obou stran, akce a také otevřený konec lákající na další svazek. I když se nejedná o převratné dílo, které by bylo originální, tak má své kouzlo a slibuje kvalitní podívanou. Obsahuje zatím všechny aspekty, které by dobrý a zajímavý příběh měl mít.

Do dalších dílů to chce ale určitě pořádné zvraty a více pohledů a vnitřních monologů. Mangy jsou svými vnitřními dramaty hlavních hrdinů doslova proslulé a tahají vždycky ze čtenářů jednu emoci za druhou. A v tom tkví často jejich největší kouzlo a síla. Zda se to podaří i sérii Green Blood to uvidíme až v samotném závěru.

  • Masasumi Kakizaki: Green Blood 01 – Zelená krev
  • Crew, 2020
  • Překlad: Marek Mikeš
  • Obálka: Masasumi Kakizaki
  • 204 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
21. června 2020, Tereza Vršková

Green Blood 01: Zelená krev

Green Blood 01: Zelená krev
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč