Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 15.08.-28.08. zavřeno (dovolená a inventura)
Fantasya Praha: 22.08.-28.08. zavřeno (inventura)
Děkujeme za pochopení

Gotham stráží nový Batman. Nesrazí jej tíha zodpovědnosti do kolen?, Scott Snyder, Greg Capullo: Batman – Supertíha

Snyder Scott a Capullo Greg : Batman: Supertíha (brož.)

Pravidelní čtenáři Batmana dobře vědí, že poslední šichta jejich oblíbence skončila urputným bojem bez vítěze. Batman a Joker zůstali uvězněni hluboko pod zemským povrchem, zatímco z jejich vyčerpaných těl pomalu vyprchával život. Od té doby je nikdo neviděl. Že by opravdu zemřeli? Bláznivý maniak Joker jistě nikomu chybět nebude, ale bez svého ochránce Batmana se Gotham jen tak neobejde. Potřebuje přece hrdinu, k němuž i nadále budou moci upírat zrak slabí a vykořisťovaní. Kdo z přítomných se nezalekne zodpovědnosti a přehodí si přes ramena černou kápi?

Adeptů na roli Batmana by se v komiksovém univerzu nakladatelství DC našlo hned několik (koneckonců pár členům Batmanovy netopýří rodinky se této výsady už v minulosti dostalo, srov. mj. komiks Batman a Robin: Batman znovuzrozený). Jelikož však odpověď stojí šedá na černém na obálce nového booku Supertíha, nemá smysl chodit dlouho kolem horké hlavně. Tím, kdo od nezvěstného Bruce Waynea přebírá masku hrdiny, není nikdo jiný než komisař Jim Gordon. Jak notorický kuřák zvládne tíhu okamžiku? A jak jeho počínání vyhodnotí městská garnitura, která nástup tohoto oficiálně schváleného a policií podporovaného Batmana sama iniciovala?

Být Batman, či nebýt?

Každého komiksového fandu nejspíš okamžitě napadne, že navléci Jima Gordona do vylepšeného netopýřího mundúru se jeví jako dost bláznivý, ne-li vyloženě špatný nápad. Naštěstí si toho byl scenárista Scott Snyder dobře vědom a do Gordonova odmítavého, skepsí nasáklého přístupu tak svým způsobem vepsal právě i nedůvěru a rozčarování čtenářů. Jinými slovy: Gordonovo zdráhání a pochyby („Počkatpočkat­počkat. Že chcete, abych byl kdo?“) předjímají tytéž čtenářovy myšlenky, což novému komiksu propůjčuje dojem větší promyšlenosti. Celý koncept díky tomu nepůsobí tak naivně a prvoplánově, jak by se nejspíš ze samotného velkolepého oznámení mohlo zdát.

Přesto přese všechno nic nenasvědčuje tomu, že by Gordonovo nejspíše pouze epizodické působení v netopýřím kostýmu mělo v historii světového komiksu zanechat výraznější stopu. Zadání zní jasně: překlenout období, než se na scéně opět objeví původní majitel kostýmu či alespoň vhodnější nástupce.

Scott Snyder a Greg Capullo v pěti bodech

 1. Scott Snyder je americký spisovatel a komiksový scenárista. Tvůrčí psaní vyučuje i na univerzitě.
 2. Vyzkoušel si Batmana, Supermana, Bažináče či krátce marvelovského Iron-Mana.
 3. Českému fanouškovi se představil komiksem Americký upír, na němž spolupracoval se Stephenem Kingem, a zcela si jej získal batmanovskou legendou o Sovím tribunálu.
 4. Greg Capullo je zkušený kreslíř, který dělal u Marvelu na méně známé sérii Quasar či x-menovském spin-offu X-Force, ale zkusil si i práci na animovaném filmu.
 5. Radost si udělal vlastní minisérií The Creech, v níž se výsledek laboratorního pokusu stává lovcem a lovnou zvěří zároveň.

A k tomuto účelu není třeba vymýšlet složité dějové kejkle. Stačí novému Batmanovi do cesty postavit neznámého a nevyzpytatelného protivníka. Mr. Bloom, jehož semínka propůjčují řadovým kriminálníčkům superhrdinské schopnosti, je v Gothamu nováčkem, postavou zahalenou tajemstvím. A zatímco se Jim Gordon alias Batman, vyzbrojený nejnovějšími technickými vymoženostmi a houfem pochybností o sobě samém, pouští do pátrání po tajemném dealerovi, v téže chudinské části města se souběžně jiný muž pokouší začít nový život.

Quo vadis, Batmane?

Těžko říct, zda si tuto neodbytnou otázku čtenář položí ještě před otevřením knihy, během četby či teprve po nalistování poslední stránky, unikne jí ale nejspíš jen stěží: Čím se komiks Supertíha vlastně snaží být a čím skutečně je? Sondou do roztěkané duše Jima Gordona, který se ocitá v pozici, ve které doposud nebyl? Pokusem zakreslit nové hranice batmanovské postavy? Nebo snad restartem celé série? Podle toho, s jak vysokými očekáváními tuzemský čtenář ke knize přistoupí, se bude formovat i jeho celkové hodnocení. Neboť co si budeme povídat, Batman bez Bruce Waynea je jako Superman bez Clarka Kenta, případně Harry Potter bez odvážného obrýleného teenagera. Takové drobnosti si jednoznačně všimnete.

Nejspíše i proto nejde v Supertíze primárně o postavy Jima Gordona a Bruce Waynea, jakkoliv Gordon díky své nové roli a patáliemi s ní spojenými tvoří přirozený magnet příběhu, nýbrž alespoň zčásti o zodpovězení otázky, kdo nebo co je Batman a jaký má jeho mýtus (a jeho smrt) pro město význam. Tato otázka se postupně zhmotňuje na pozadí obvyklého kriminálního vyšetřování, kterému chybí silnější moment překvapení i pevnější koncepce. Tu rozbíjí i poněkud nadbytečný flashback. Navíc to všechno uzavírá cliffhanger, a tak zůstávají recenzentovy pocity po dočtení nového Batmana spíše rozpačité. Scott Snyder i kreslíř Greg Capullo už mnohokrát dokázali, že umí, tenhle konkrétní komiks ale mohl dopadnout mnohem lépe.

 • Scott Snyder, Greg Capullo: Batman – Supertíha
 • Crew, 2017
 • Překlad: Darek Šmíd
 • Obálka: Greg Capullo, Danny Miki
 • 160 stran, 399 Kč brožovaná, 599 Kč pevná vazba (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč a 539 Kč)
16. ledna 2018, Jakub Ehrenberger

Batman: Supertíha (brož.)

Batman: Supertíha (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč

Batman: Supertíha (váz.)

Batman: Supertíha (váz.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 599 Kč 539 Kč