Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Ghostbusters jsou pasé. Nyní nadpřirozené případy řeší detektivní kancelář Sirius! ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Matrix Ostrava: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Fantasya Praha: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Ghostbusters jsou pasé. Nyní nadpřirozené případy řeší detektivní kancelář Sirius!, Lucie Lukačovičová: Detektivní kancelář Sirius

Lukačovičová Lucie: Detektivní kancelář Sirius

Materie mezi světy oslabuje a trhá se. Realita se stává nereálnou. A lapeni mezi skutečností a snovým světem jdou detektivové z kanceláře Sirius po stopách nadpřirozených pachatelů, hledajíce mnohem více než jednouché odpovědi na otázky, které mnohdy zůstávají nevyřčeny.

Sirius je tajemný muž a vlastník detektivní kanceláře, který se nebojí najímat opravdu zvláštní lidi. A tak se v jeho žoldu postupně octnou severská runařka Margot a její milý, bohužel však prokletý, Albrecht, ranař a lamželezo Vidocq, a nakonec také pomatená španělská kráska specializující se na čtení z krve, která si nechá říkat Sangría. Tato čtveřice se však občas přetahuje o hlavní role také s trojicí bytostí ze snových světů. Společným silami bojují o záchranu životů i světa.

Lucie Lukačovičová se dostala do povědomí čtenářů především jako autorka povídek, i když má na svém kontě i dvě samostatné knihy a navíc se často objevuje i v roli spoluautorky (zejména v rámci sesterského dua Petra a Lucie Lukačovičovy). Do Detektivní kanceláře Sirius se promítlo vše, co ji zdobí.

Vzhledem k její síle v povídkách je celá kniha rozdělena na několik samostatných případů, přičemž každý z nich je vlastně uzavřeným příběhem. Mezi nimi se nachází krátká intermezza, která vždy nějakým způsobem souvisí s majitelem paranormální detektivní kanceláře. Tento autorčin přístup je pro čtenáře atraktivní, neboť děj nemá žádná hluchá místa a zbytečné vycpávky. Samotné případy jsou navzájem zcela odlišné – v jednom se pátrá po nadpřirozeném vrahovi, druhý se odehrává ve snovém světě a jiný zavede čtenáře například do cirkusu.

Skvěle poskládané mýty

Z celého díla je naprosto zřejmé, že autorka má opravdu velký přehled ve všech možných mytologiích a legendách. Zahrnuty jsou urban legends, severská i slovanská božstva, ale také netvoři pocházející ze starého Říma či Řecka. Nemůže chybět ani případ spojený s Japonskem – zdá se že, právě v japonských mýtech a legendách se Lukačovičová cítí jako doma. Důkazem toho budiž například povídka ze sborníku Temné časy či její debutový román Vládci času.

Detektivní kancelář Sirius nabízí však mnohem více než jen dobře zpracované detektivky navzájem propojené postavami. Ze začátku si to čtenář nemá šanci uvědomit, ale s každou další přibývající stranou ho kniha chytá do nenápadné pavučiny – postupně splétá vlákna vztahů mezi postavami, přidává náznaky a stopy, aby nakonec ve velkolepém finále (tedy v posledním příběhu) odpověděla na všechny otázky, a to vskutku megalomanským způsobem. V konečném zúčtování navíc naplno vystoupí z pozadí temný podtext celého díla.

Lucie Lukačovičová v pěti bodech:

  1. Narodila se v Praze v roce 1980. Vystudovala antropologii a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
  2. První povídku s názvem Do Tmy publikovala v roce 1997, od roku 1999 se objevují její povídky (psané často ve spolupráci s různými dalšími autory, zejména svojí sestrou Petrou) v různých časopisech, antologiích a povídkových sbornících.
  3. Stala se vítězkou Ceny Karla Čapka v kategorii krátká povídka v letech 2001 a 2007. Mnohokrát se umístila mezi publikovanými díly v soutěži O rukavici lorda Trollslayera (sborníky Drakobijci) a stala se lady fantasy a nositelkou meče za vítězství v soutěži O nejlepší fantasy 2007.
  4. Kromě povídkové tvorby má na svém kontě také tři samostatné knihy – Vládci času (2007), Stanice Armida (2012) a Detektivní kancelář Sirius.
  5. Mimo svoji spisovatelskou kariéru také vede kursy tvůrčího psaní a je aktivní členkou občanského sdružení Prague by Night.

Pozoruhodné je, že většinou je na scéně pouze část detektivního týmu – pouze málokdy pátrají všechny čtyři hlavní postavy spolu. Je škoda, že více prostoru nedostala pomatená asociální Sangría, která je bezesporu nejzajímavějším charakterem s největším potenciálem; ale zadní vrátka pro další, navazující příběhy naštěstí zůstávají otevřená. Každý z detektivů je něčím unikátní (a navíc velmi dobře literárně ztvárněný), což dává čtenářům možnost vybrat si hrdinu dle svého gusta a držet mu palce. Autorka dává nahlédnout do minulosti jednotlivých postav a postupně odhaluje příčiny jejich chování a také důvody, které je svedly pod křídla Detektivní kanceláře Sirius.

Lucie Lukačovičová přichází s opravdu povedeným dílem. Ukazuje, že ji zdobí dostatek imaginace i spisovatelská zručnost a místy odhalí i poetické (a mírně patetické) sklony. Ale přesto se po dočtení knihy někde v koutku duše ozývá tichý hlásek, že to šlo ještě o malý, malinkatý kousek lépe. A právě ten kousek chybí, aby Detektivní kancelář Sirius byla opravdová bomba. Takto zůstává kniha „pouze“ vysoce nadprůměrná.

  • Lucie Lukačovičová: Detektivní kancelář Sirius
  • Straky na vrbě, 2013
  • obálka: Jana Šouflová
  • 368 stran, 235 Kč (v e-shopu již za 212 Kč)
2. září 2013, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Detektivní kancelář Sirius

Detektivní kancelář Sirius
Vložit do pytle na zboží  Koupit 235 Kč 150 Kč