Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Geralt a Liška, bajka ze světa Zaklínače ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Geralt a Liška, bajka ze světa Zaklínače, Paul Tobin, Joe Querio: Liščí děti (Zaklínač 2)

Tobin Paul & Querio Joe: Zaklínač - Liščí děti

Specifická podoba komiksového Zaklínače se v česku patrně uchytila, a tak nám Crew po roce přináší další díl. Tentokrát nejde o fungl nový příběh, ale zpracování jedné historky ze Sapkowského posledního románu Bouřková sezóna. Otázkou zůstává, jak to jde všechno dohromady.

Na jednu stranu je samozřejmě škoda, že se čtenáři v Liščích dětech nedočkají nového příběhu, ale na druhé straně tento přístup umožňuje ještě lepší srovnání vyprávěcího stylu Andrzeje Sapkowského a dua Querin a Tobio. Celé je to okořeněno ještě tím, že jde o přímo archetypální příběh zaklínače, který musí řešit věčné dilema mezi svým posláním bránit lidi před nestvůrami a svým morálním kodexem. Není to vždy jednoduché rozhodování, když vezmete v potaz, že pravdu nemusí mít vždy člověk.

Tentokrát se Geralt potřebuje přeplavit přes řeku a bohužel se nachází bez finančních prostředků – takže mu nezbývá než slíbit, že bude po cestě ochraňovat kupeckou loď Prorok Lebioda. To ale ještě netuší, že z kupčíků se vyklube tlupa násilnických renegátů, jejichž úkolem je vzít Vixeně její dceru. Vixeny se totiž nemohou normáně rozmnožovat, a tak musí spoléhat na víceméně nedobrovolnou adopci malých dětí – podobně jako zaklínači. A to není jediná věc, kterou má Vixena s Geraltem společnou, přesto se ocitají na opačných stranách.

Celá situace se navíc velmi rychle komplikuje. Prorok Lebioda se záhy stává obětí nemilosrdného pronásledování Liščí čarodějnice, která na posádku sype jednu iluzi za druhou a jíž se tak daří posádku postupně likvidovat. V cestě jí stojí jenom Geralt, ale ten přijde záhy o své meče a zanedlouho poté i o jistotu, na čí straně je spravedlnost.

Ačkoli Sapkowski příběh komponoval jako jednu kapitolu delší knihy, úplně bez problému funguje jako samostatná povídka. Co víc, nejspíš ještě lépe, protože není sevřený ostatními událostmi knihy. Navíc Hon na lišku skvěle navazuje na první komiks Skleněný dům. Samozřejmě ne dějově, ale atmosférou, stylem vyprávění a do jisté míry i závěrečnou pointou. Skoro jako by šlo o další příběh z pera komiksových autorů, ne o adaptaci Sapkowského předlohy.

Dokonce bych řekl, že vyhrocený důraz na napětí a hororovou atmosféru Honu na lišku svědčí více než více než Sapkowského přízemně realitický styl. Velký podíl na tom má samozřejmě grafická podoba komiksu, Joe Querio se opravdu vyřádil a docela na sebe strhává pozornost. To samozřejmě je způsobeno i tím, že pro Geraltovy fanoušky nepůjde o příběh nový – a tak si zcela logicky více vychutná neokoukaný obrazový materiál.

A jaké je tedy závěrečné poučení bajky o Geraltovi a Lišce? Stejné jako vždy – lidi dokáží být větší bestie, než ty nejhroznější potvory. Že jste to věděli? Tak já vám přidám ještě jedno navíc – nezírejte zbytečně do počítače a upalujte do nejbližšího obchodu s komiksy. Hon na lišku prostě musíte mít.

  • Paul Tobin, Joe Querio: Liščí děti (Zaklínač 2)
  • Crew 2016
  • Obálka: Julián Totino Tedesco
  • Překlad: Martin D. Antonín
  • 136 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
15. dubna 2016, Jan Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Zaklínač - Liščí děti

Zaklínač - Liščí děti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč