Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Běžná otevírací doba, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Otevírací doba 13:00 - 18:00, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Matrix Ostrava: Běžná otevírací doba, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Objednávky nadále odchází, mohou ale nabrat několikadenní zpoždění. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Gaimanova Smrt si dopřála další sólo. A bude to nejlepší čas tvého života, Neil Gaiman: Smrt – Nejlepší čas tvého života

Gaiman Neil: Smrt - Nejlepší čas tvého života

Už druhý sólový komiks zařídil scénárista a spisovatel Neil Gaiman jako pódium pro Smrt, oblíbenou postavu ze Sandmana, intelektuálního tahouna nakladatelství DC Comics.

Smrt je všudypřítomná a děsivá, když se nad tím zamyslíte. Jako osůbka, mladší sestra Pána snů, je to ale docela sympatická holka, která má ráda lidi. Ve třech krátkých příbězích se čtenáři opět setkávají s lesbickou zpěvačkou Foxglove, několika dalšími postavami ze sandmanovského univerza a také se spoustou zamyšlení filozofičtější­ho rázu.

Většina lidí si komiks představuje jako sadu akčních obrázků. Většinou jsou blízko pravdě. Jenže Neil Gaiman nikdy nezapadal do definice „většiny“ a psal si po svém, i kdyby to všechny kolem mělo přivádět do rozpaků. Se členy rodiny Věčných by byl hřích si nepohrát a nerozvinout jejich charaktery na vyšší úrovni. Čtenář nemusí být obeznámen se Sandmanem, aby si Smrt mohl přečíst, ale pravděpodobně si ji užije mnohem víc, stejně jako pokud zná předcházející Smrt: Vysoká cena za život a ze Sandmana ideálně přinejmenším Hru o tebe. Osudy postav totiž obvykle navazují tam, kde skončily naposledy, a na psacím stroji Neila Gaimana si rády vedou svůj vlastní život.

Smrt nespadá mezi ten druh komiksů, kam patří údery pěstí a svištění kulek doplněné duchaplnými citoslovci. Kresbu si vzali na starost Mark Buckingham (komisková série Mýty) a Chris Bachalo (X-Men), což jsou sice skuteční mistři v oboru, ale Nejlepší čas tvého života je především notně upovídaná. Sestává se převážně ze statických obrázků, z nichž divák často ani silnější emoce nevykoumá.

Neil Gaiman v pěti bodech

  • Je ženatý s Amandou Palmer, zpěvačkou The Dresden Dolls
  • Jeho jméno se objevuje i ve filmech a seriálech, některé (Hvězdný prach, Koralína) jsou natočené podle jeho knižní předlohy
  • Společně s Terrym Pratchettem napsal Dobrá znamení, střihl si také scénář pro jednu epizodu kultovního seriálu Doctor Who – zkrátka a dobře je všestranně nadaný.
  • Jeho Nikdykde bude brzy adaptováno jako rozhlasová hra, v níž budou účinkovat hlasy takových herců, jako je James McAvoy nebo Benedict Cumberbatch
  • Byl zvěčněn jako žluťásek v seriálu Simpsonovi

Otázky života a smrti jsou tu společně s atmosférou důležitější než snažit se emočně podsouvat nějaké směšné závěry – Neil Gaiman pracuje s aktivními čtenáři, ti pasivní si nic neodnesou a Smrt si prolistují možná tak z nudy. Příběhy jedné z Věčných totiž nevynikají zrovna zářivými barvami (je to přece jen Smrt), nebo alespoň výrazněji odhalenými slečnami, jak by očekával průměrný konzument druhořadých komiksů.

Vzhledem k tomu, že u nás některá Gaimanova díla vycházejí se značným zpožděním, čtenáři možná ne náhodou na mysli vytane nostalgie devadesátých let. Dokonce i obálku nedělal nikdo jiný, než právě Sandmanův dvorní kolážista Dave McKean.

Smrt je tu pro svůj komorní okruh fanoušků. Příznivci krvavých scén, mainstreamových superhrdinů (nebo superhrdinek) a jejich vypracovaných těl ostrouhají v tom smyslu, že se celá myšlenka skutečně odehrává na jakési hůře uchopitelné rovině, než je jednoduchá střílečková mise Zneškodni zloducha. Poznávacích znakem pro Smrt je decentní grafika, menší políčka jedno jako druhé a šachovnicový podklad, na němž se kříží sny a vzpomínky.

Něco jako Gaimanův podpis jsou prosté detaily připomínající obyčejný život, nejde o žádný velkolepý útěk z reality do neznámých světů. Na druhou stranu jsou jeho postavy nikoli výstřední, rozhodně však nezvyklé a ne vybrané z šedého průměru lidstva. Každé z nich čtenář věří jejich existenci a bere ji jako samozřejmost, protože postavy se potýkají s tak všedními problémy a pochybnostmi (na rozdíl od jiných komiksových hrdinů, kteří řeší záchranu světa).

22. března 2013, Monika Kocinová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Smrt - Nejlepší čas tvého života

Smrt - Nejlepší čas tvého života
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč