Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

G. R. R. Martin se otočil zády k ledu a ohni, aby nabídl Oheň a krev, George R. R. Martin: Oheň a krev

C72E3BF4-16B0-4F34-8AA3-E32E44B82270

Aktuálně snad nejpropíranější autor fantasy byl i v tuzemsku poctěn dalším vydáním prequelu ke své nejslavnější sérii, kterou však stále ještě nedokončil.

Vydat znovu Martinovu kroniku počátku vlády rodu Targaryenů nad Západozemím se nakladatelství Argo rozhodně nezdráhalo zejména proto, že seriál na motivy knihy sklízí velmi pozitivní ohlasy. Jakkoli zarytí fanoušci ságy Písně ledu a ohně velmi neradí vidí jakékoli nové počiny protřelého spisovatele, Oheň a krev jsou nejen zdařilou knihou, ale přináší i svěží vítr do žánru, který je lehce potřísněn kyselým citrónem schematičnosti.

Pochopitelně skalní fanoušci vládnou velkou mocí, obzvláště na internetových diskuzních fórech a sociálních sítích. Jejich hněv nad Martinovou neochotou dokončit slíbenou xy-logii, která se dočkala jen rozpačitého seriálového zakončení, vrhá blesky a hromy opovržení na vše, co v jejich očích slovutného spisovatele zdržuje od dokončení jeho velkolepého díla. Samozřejmě, rozumnější by bylo si přiznat, že vzhledem k věku a povaze autora už dílo dokončit rozhodně v literární podobě nehodlá. Snad nejen kvůli zeleňoučkým dolarům však na svět Hry o trůny nezanevřel a Oheň a krev není jeho posledním sequelovým počinem na toto konto.

Rychlost, s jakou se ujali seriáloví tvůrci námětu, nehovoří o odtrženosti autora od komerčního potenciálu díla, ale fanoušci můžou být rádi, že veleúspěšný spisovatel stále nějakou motivaci k tvorbě najde a že dílo za něco stojí. Oheň a krev je velmi zajímavým čtivem a zásadní příčinou je právě prolínání role beletristického spisovatele s rolí scénáristy, která proplouvá celou Martinovou kariérou. Při čtení knihy se dá nalézt opravdu velmi výrazně patrná příprava námětu pro zpracování na zářící obrazovky. Kniha nabízí u řady začleněných příběhů alternativní konce nebo dokonce zůstávají zcela nedořečené. Seriáloví tvůrci si pak můžou v předloze vybrat, případně si ji sami dotvořit, aniž by se museli obávat střetu s toxickými fanoušky, kteří jakoukoli odchylku od předlohy hlasitě odmítají.

K pobavení je i skutečnost, že v řadě případů nabízí „kronika“ konzervativní pojetí té či oné události a prostřednictvím jiných „pramenů“ pak kniha představí jejich divočejší, a především oplzlejší podobu. Kdo si knihu přečte dnes, například navnaděn televizní obrazovkou, pobaví ho, že tvůrci seriálu Rod draka se konzervativním pojetím událostí příliš nezdržovali a vyzobávali knihou nabízené divoké historky, které třeba ještě trochu opepřili.

Uvedený motiv umožnilo rozvinout využití experimentu s pojetím knihy jakožto domnělého historického díla, která je vyprávěním dějin Západozemi s centrálním zřetelem k prvnímu století a půl vlády rodu Targaryenů. Ačkoli by neotřelý styl vyprávění mohl budit nedůvěru, bylo by chybou nechat se odradit! Čte se velmi příjemně a přináší něco navíc, do jinak poměrně známé dějové zápletky. Uvedenou historie totiž Martin rámcově představil už v předchozím díle a velmi efektivně ji propagovali také fanoušci mezi sebou ve své zvědavosti po detailech ze světa Písně ledu a ohně.

Jakkoli se knížka může zdát jako přívěsek, nebo podřadný sequel, opravdu se ji nevyplatí přehlédnout. G. R. R. Martin už má kvantitativně nejplodnější období za sebou, ale vybroušenost jeho spisovatelského vypravěčství s časem rozhodně neztrácí. Fanoušci by měli své remcání nad nedokončeností původní ságy na chvíli odložit a užít si knihu napsanou nejen čtivě, ale také za použití lehkých odstínů originality. Jde totiž o hodnotný počin sám o sobě. Zde nechť zpozorní i těch pár posledních, co ještě s Martinem neměli nic do činění, a je zbytečné si ho kazit nešvary minulosti.

  • George R. R. Martin: Oheň a krev
  • Překlad: Petr Kotrle, Michala Marková, Richard Podaný
  • Argo, 2023
  • 672 stran, 688 Kč (v e-shopu Fantasye již za 619 Kč)
23. července 2023, Radim Červenka

Oheň a krev (brožované)

Oheň a krev (brožované)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 688 Kč 619 Kč