Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Flashforward, Robert J. Sawyer

flashforward

Podle této knihy byl rovněž natočen nepříliš úspěšný (ovšem divácky výborně hodnocený) seriál, který patrně skončí první sérií. Ten se však oproti předloze výrazně odchyluje a rozehrává jiné zápletky s jinými hrdiny – zůstává jen hlavní myšlenka pohledu do budoucnosti.
V knize tým vědců spouští průlomový pokus na LHC (Large Hadron Collider), což je skutečně existující zařízení – urychlovač částic o obvodu 27 km, který se nachází v podzemí na pomezí Francie a Švýcarska. Cílem pokusu má být vytvoření Higgsova bosonu – teoretické částice, jejíž existenci se dosud nepodařilo prokázat. Posud autor vychází z reality, popisované zařízení existuje i pokus o vytvoření Higgsova bosonu je skutečně v plánu.
Při pokusu se však objeví nečekaný jev – mysl každého člověka se na několik desítek sekund přesune zhruba o 20 let do budoucnosti, a každý uvidí očima svého budoucího já krátký úsek své budoucnosti.

V dalším ději se autor sleduje několik linií, které se odvíjejí od vizí několika vědců pracujících na experimentu a událostí, které se během incidentu přihodily. Autor rozehrává osudy postav a čtenáři předestírá jejich činy a úvahy související s přesunem mysli do budoucnosti a katastrofou, která nastala během několika minut, kdy bylo celé lidstvo v bezvědomí.
Jeden z vědců během vize nic neviděl, což může znamenat bezesný spánek, ale také smrt. Pokud však jiní lidé vidí váš nekrolog a dokonce vyšetřování vaší vraždy, je to záležitost hodná důkladného prozkoumání. Tolik k „akčnější“ linii příběhu, osudy ostatních postav jsou daleko méně dramatické.
S katastrofou souvisí základní problém. Je budoucnost neměnná nebo ji můžeme změnit? Odpověď bude mít pro hlavního hrdinu tentokrát životně důležitý význam. Uznejte, že je dobré vědět jestli je vaše boudoucí vražda opravdu nevyhnutelná. navíc pokud je všechno předem dáno, tak odpadá morální dilema členů experimentálního týmu nad odpovědností za množství úmrtí, které byly krátkým bezvědomím celé populace zapříčiněny.

Stálost či proměnlivost budoucnosti lze podle autora prozkoumat, ale pouze za cenu vysoké osobní oběti. To je ovšem podraz na čtenáře, protože místo vědeckého důkazu je použit „experiment“ a dále se pracuje s jednou alternativou, která byla „prokázána“. Debata o proměnlivosti či neměnnosti budoucnosti je sice v knize rozpracována, ale kdo čekal nějaký výsledek, bude zklamán.
Dalšímivýrazným prvekm příběhu jsou osobní vztahy, které dostanou osudový impuls informacemi viděnými v budoucnosti. Má cenu se oženit, pokud jste se viděli ve dvacet let vzdálené budoucnosti ve šťastném manželství s někým jiným? Seznámíte se s někým, s kým jste se viděli za dvacet let? Jak se vyrovnat s vinou za smrt milované osoby během incidentu?
Závěr v podstatě neexistuje. Dozvíme se, jak to po dvaceti letech dopadne a autor vložil dokonce i krkolomný výhled na budoucnost lidstva, ale všechno jaksi vyšumí do ztracena.
Celý román nejvíce připomíná detektivku promíchanou s červenou knihovnou. Prvky SF jsou sice hlavním motivem, ale dále se s nimi již příliš nepracuje. Kniha postrádá gradaci a je složena především z úvah a rozhovorů. Děj je roztříštěn na příběhy jednotlivých postav, které se téměř neprolínají, a přestože závěru sice osudy postav dospějí svému řešení, dojde k tomu jaksi plynule a bez vzrušení. Po originálním napínavém začátku se kniha již jen vleče a nakonec čtenáři zůstává pocit, že z tématu se dalo vytěžit mnohem více.

  • Sawyer, Robert J.: Flashforward. Orig. Flashforward.
  • Překlad: Jana Pacnerová.
  • Baronet, Praha 2010.
  • Obal Martina Kysucká.
  • 342 stran/ 239 Kč.
12. října 2010, Piter

Diskuze k článku

Ad Flashforward
Regis - 24. 10. 2010 20:41

zajímalo by mě, jak si autor recenze představuje "vědecký důkaz" :) pokud jako praktikující vědec mohu říci, něco takového neexistuje...
RE: Ad Flashforward
korek - 25. 10. 2010 18:19

Pokud si nepředstavujete pod pojmem "vědecký důkaz" nějakou nevyvratitelnou pravdu tak bych v jeho existenci neviděl žádný zásadní problém

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).