Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Ferda, Podfa a Švanda Kůstkovi posedmé a naposledy ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Ferda, Podfa a Švanda Kůstkovi posedmé a naposledy, Jeff Smith: Koruna z rohů (Kůstek 7)

Smith Jeff: Kůstek 7 - Koruna z rohů

Všechno dobré musí jednou skončit a tohle pravidlo se nevyhýbá ani komiksovým sériím. A tak po čtyřech letech od vydání prvního dílu u nás vychází i poslední, sedmý díl dobrodružství bratranců z Kůstkova. Každý konec s sebou přináší spoustu otázek i obav a u díla tak velkolepého, jako je to Jeffa Smithe, se obojí ještě násobí. Nejeden čtenář Kůstka se jistě sám sebe v duchu zeptal, jestli se příběh vlastně už dávno nevymknul autorovi z rukou a jestli ho vůbec dokáže ukočírovat až do zdárného konce. Teď má každý možnost odpovědět si sám.

Koruna z rohů začíná poněkud depresivně, i když to bude dost možná jen čtenářovým uvědoměním, že právě čte poslední stránky své oblíbené ságy. Každopádně Atheia se nachází v obklopení armády krysáků a pavanů v čele se Šípkou, zatímco Ferda a Trnka leží zmlácení v šatlavě a nablízku není nikdo, kdo by jim pomohl. Uzurpátor Tarsil stále pevně věří, že má bezpečí města pod kontrolou a bohužel se mu už nedostane příležitosti k tomu, aby svůj názor přehodnotil.

Krom armády před branami je tu samozřejmě stále také hrozba přízračných kruhů, které se okolo města stahují a nedovolují ho nikomu opustit. A zapomenout se nesmí ani na Locustu, který se touží znovu osvobodit s pomocí Šípky a už po dobu několika dílů porušit veškerou rovnováhu. Trnka se tak rozhodne pro radikální řešení a pokusí se najít korunu z rohů, prastarý artefakt, který jim místo spásy může přinést i zkázu. Mimo toho dojde i na pár retrospektivních pasáží, vysvětlujících poslední zbytky minulosti, které snad čtenářům mohly zůstat nejasné.

Z prvních stránek knihy doslova dýchá zoufalství a neodbytná blízkost finálního střetu. A to dokonce tak moc, že se zpočátku i Švanda s Podfou stáhnou do ústraní, aby dali prostor hutné atmosféře. Epika celé situace usadí čtenáře pevně do křesla a donutí ho zadržovat dech v každý kritický moment. To ale ani v nejmenším neznamená, že by z knihy vymizela veškerá legrace. Bez ní by si Kůstka dokázal představit jen málokdo.

Jeff Smith v pěti bodech

  1. Narodil se v McKees Rocks v Pennsylvánii, ale vyrůstal ve městě Columbus v Ohiu.
  2. Když mu bylo deset, začal pracovat na komiksech s postavou Kůstka.
  3. V roce 1991 založil vlastní společnost, Cartoon Books, aby mohl svého Kůstka vydat.
  4. Mezi lety 1991 a 2004 vydal celkem padesát pět dílů tohoto epického příběhu, které byly později sebrány i v podobě devíti knih (u nás vyšly v sedmi knihách).
  5. Smithův Kůstek vyhrál desetkrát Eisner Award, jedenáctkrát Harvey Award a podle magazínu Time patři mezi sto nejlepších knih století.

Charaktery byly vždycky silnou stránkou Jeffa Smithe a ani poslední díl série v tomto ohledu nezaostává. Občas sice napětí bitvy mírně naruší jejich zdánlivá nesmrtelnost, ale nejedná se o nic, co by se nedalo prominout. Vrcholem charakterizace je pak samotná Šípka, jejíž výrazy a repliky nenechají nikoho na pochybách o tom, že je skrz naskrz šílená. Na několika stránkách se dokonce objeví i některé postavy z předchozích dílů, aby si odehrály ve finále ságy své malé cameo.

Během svého soužití s Kůstkem Jeff Smith vypiloval svou kresbu skoro k dokonalosti. Koruna z rohů tak žádnými výtvarnými neduhy netrpí. Jádrem dílu je bitva a Smithovi se podařilo vychytat tu správnou míru detailů pro bojové scény, které jsou proto živé a působivé, aniž by zároveň budily přeplácaný či megalomanský dojem. A o výrazech, které zasazuje postavám, snad už ani není třeba mluvit, protože každý fanoušek už dávno ví, jak jsou excelentní.

A jestli se tedy konec povedl? Odpověď zní ano. Koruna z rohů je přesně takový závěr, jaký si Kůstci zasloužili. Dramatický, legrační, důstojný i dojemný a ve všech těchto ohledech grandiózní. A každý, kdo se pročetl napříč všemi sedmi Kůstky, může s čistým svědomím prohlásit, že tenhle komiks si všechna ta ocenění a superlativy skutečně zaslouží. Snad se nyní nakladatelství Crew dostane k vydání spin-offů nebo dalších věcí z pera Jeffa Smithe. Jinak totiž fanouškům nezbyde, než si znovu přečíst všech sedm dílů pěkně od začátku.

  • Jeff Smith: Koruna z rohů (Kůstek 7)
  • Crew, 2014
  • překlad: Michael Bronec
  • 220 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantaye již za 296 Kč)
6. února 2015, Jan Holan

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kůstek 7 - Koruna z rohů

Kůstek 7 - Koruna z rohů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč