Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Evropa se ponořila do tmy. Začíná závod s časem, Marc Elsberg: Blackout

Elsberg Marc: Blackout

Téměř každý to někdy zažil. Sedíte večer u televize a náhle vše potemní, po čemž následuje pátrání po svíčkách, a když máte štěstí, za chvíli už zase všechno spolehlivě běží. Byla to vlastně docela legrace. Co kdyby ale nešlo jen o krátkou událost, avšak o dlouhodobý a hlavně totální výpadek elektrického proudu? Na tuhle otázku se víceméně úspěšně pokouší odpovědět thriller z pera Marca Elsberga.

Evropa se ponořila do tmy. Na celém kontinentu postupně kolabuje elektrická síť a začíná zběsilé pátrání po příčině, které ztěžuje nejen absence hlavního energetického zdroje, ale i neúprosný čas, kdy každý den znamená obrovské škody na infrastruktuře a ztráty na lidských životech. Při čtení Blackoutu si člověk bolestivě uvědomuje, co všechno je na elektřině závislé. Některé věci jsou poměrně zřejmé, jiná zjištění vyvolávají nutkavou potřebu si vybrat hotovost a do sklepa uschovat zásoby jídla a vody.

Z tohoto hlediska funguje Elsbergův román na výbornou. Autor si zjevně dal nemalé množství práce a důkladně prostudoval všemožné krátkodobé i dlouhodobé důsledky podobné krize, stejně jako provázanost evropské elektrické sítě. Aby však thriller představoval i něco více než jen faktografickou příručku, bylo třeba dopady výpadku obohatit o dějovou linku a o postavy, které v této události figurují.

Čtenáři se tak seznamují s bývalým hackerem a programátorem Pierem Manzanem, který věří, že má potřebné informace k odhalení příčiny celého kolapsu. K Pierovi se postupně přidávají další více či méně významné postavy, jež mu ulehčují či komplikují jeho soukromé vyšetřování. Názory Itala s rozporuplnou minulostí však vládní složky přijímají se značnou skepsí až podezřením, a tak hlavní hrdina valnou část románu běhá tam a zase zpátky a doufá, že ho konečně někdo vyslechne.

Marc Elsberg v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1967 ve Vídni.
  2. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou se zaměřením na průmyslový design.
  3. Vystřídal řadu zaměstnání od strategického konzultanta, přes kreativního ředitele v reklamním průmyslu či sloupkaře pro deník Der Standard.
  4. Do světa literatury pronikl s románem Blackout. Poté následovaly neméně úspěšné thrillery jako Zero (2014) a Helix (2016).
  5. Je ženatý a se svojí manželkou žije ve Vídni. Miluje čtení, kino, divadlo a jógu.

Kabinety jednotlivých zemí mezitím čelí postupně narůstající krizi a na rozdíl od Itala nedokáží ani s obrovskými týmy plnými odborníků celou záhadu objasnit. Manzano tak v podstatě má za úkol zachránit celou Evropu a spasit tápající vládní vrstvy. Místy to působí až jako poněkud nucená snaha udělat z hlavní postavy nenahraditelný prvek celého příběhu, jelikož programátorovo know-how není popravdě zas tak jedinečné, že by jím nemohl disponovat ještě někdo další. Obzvlášť, když tomu jednotlivé státy věnují obrovské množství prostředků i úsilí.

Obecně je vidět, že Elsbergovo hlavní síla tkví ve schopnosti vylíčit podrobně a mrazivě celou krizi, zatímco práce s postavami poněkud pokulhává. Žádný z hlavních protagonistů nedostává ani dostatek prostoru, ani hlubší osobní historii, díky kterým by si čtenář k nim vytvořil pevnou vazbu. V zásadě tak nejvíce dojemné a napínavé momenty zastanou zcela anonymní postavy jako lidé v nemocnicích, kde postupně přestávají fungovat náhradní generátory. Podobně nedomyšleně a poněkud překombinovaně působí i hlavní činitelé celé krize, ač lze u autora ocenit, že nesáhl po stereotypních padouších, které by člověk v podobném případě očekával.

Všehovšudy však představuje Elsbergův román zajímavý a napínavý thriller, jehož největší devízou je detailní popis katastrofy, která by se vcelku reálně mohla stát kdekoli a kdykoli. Kniha tak vtáhne čtenáře do děje a nutí je každou chvíli přemýšlet nad tím, jak by se při podobné krizi zachovali. Jen je škoda, že průvodce celým dějem nepředstavují o něco sympatičtější a charismatičtější hrdinové, s nimiž by bylo možné příběh prožívat o to víc, a dodali by tak jinak zajímavému námětu přidanou hodnotu. I přesto ale stojí Blackout za přečtení, přinejmenším pro jeho mrazivé a aktuální téma.

  • Marc Elsberg: Blackout
  • Omega, 2017
  • Překlad: Matouš Hájek
  • 376 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
8. července, Adéla Košařová

Blackout

Blackout
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč