Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Běžná otevírací doba, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Otevírací doba 13:00 - 18:00, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Matrix Ostrava: Běžná otevírací doba, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Objednávky nadále odchází, mohou ale nabrat několikadenní zpoždění. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Eon bojuje o své místo mezi muži v těle dívky, Alison Goodmanová: EON – Znovuzrození dračího oka

eon-new

Mladý Eon bojuje o místo učně krysího dračího oka, kdy se bude moci učit spojit svou sílu s dračí a využít ji ku prospěchu země. Nikdo ale netuší, že se ve skutečnosti jedná o dívku.

Eona, šestnáctiletá dívka, která musí chránit své tajemství a uspět mezi chlapci, se nečekaně stala zrcadlovým dračím okem. Takový lidé využívají sílu draka a zároveň seznamují své učně s jejich posláním. Na její bedra tak byla dána velká odpovědnost a noví nepřátelé, kteří stojí po boku císařova bratra, jenž sám usiluje o trůn, se stávají jedním z hlavních problémů.

Eona neměla lehký život a sotva dokázala najít obživu. V mladém věku si vážně poranila kyčel. Toto zranění jí znesnadňuje pohyb a ovlivňuje, jak se na ni lidé jako na zrcadlové dračí oko dívají. Své malé tajemství sdílí se svým mistrem a Rillou, která mu slouží. Dívka si ale většinu věcí nechává pro sebe a jako prvotní úkol si dala najít jméno svého zrcadlového draka. Při dívčině zvolení totiž drak vyžadoval své pravé jméno a Eona jej nevyslovila.

Příběh Eon je spojený se starou čínskou i japonskou kulturou, a tak se čtenář setkává s mnoha reáliemi těchto zemí. Každým rokem zaujme ve fiktivním světě vůdčí postavení jeden z dvanácti draků symbolizujících dvanáct zvířat. Draci tu zastávají nejvyšší moc, nepředstavují však fyzickou, ale hlavně duševní sílu. K jejímu ovládání se dračí učni musí naučit používat svou energii – hua.

Autorka nenechá čtenáře jen tak vydechnout a s každou stranou přibývají další a další otázky. Jako jedna z mála autorek YA knih zde nezasazuje do popředí romantiku ani podobné motivy, protože hlavní hrdinka zde řeší mnoho důležitějších věcí, a proto může příběh občas připomínat Legendu o Mulan.

Alison Goodman v pěti bodech

  1. Narodila se 18. 8. 1966 v Austrálii.
  2. Vystudovala společenské a humanitní vědy.
  3. Píše science fiction a fantasy literaturu.
  4. Její kniha Eon: Znovuzrození dračího oka získala prestižní australskou knižní cenu Aurealis za nejlepší fantasy román.
  5. Žije s manželem a jejich Jack Russel teriérem.

Za hlavní klad Znovuzrození dračího oka by se dala označit napínavost, kterou ocení chlapci i dívky. Čtenář si také všimne, jak se mění hrdinčina povaha a pohled na věc. Ani smrt, která tento příběh provází a jejíž nádech je z knihy doslova cítit, není velkým překvapením. Jediným záporem románu je český překlad. Překladatel totiž několikrát vyzradil Eonino tajemství, když ona sama mluvila v ženském rodě a jiné postavy na to nijak nereagovaly.

Eon je titul, který ocení mnoho čtenářů jakékoli věkové kategorie, alespoň pokud milují nádech čínské a japonské kultury či pořádné dobrodružství. Po přečtení kniha nutí sáhnout po dalším díle, kterým je Eona: Poslední dračí oko.

29. ledna 2014, Ester Kramná

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).