Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Elénium: Klasika, která zraje jako víno,

Eddings David: Elénium - souborné vydání

David Eddings. Ve zběhlejších čtenářích toto jméno vzbudí vlnu vzpomínek na doby, kdy po večerech hltali knihy plné překlepů s vazbou, která se velmi ochotně při otáčení stránek rozpadala. Mladší budou tápat a nakonec vyrukují s otázkou, proč by vlastně měli číst knížku, co v českém překladu vyšla poprvé už před více než dvaceti lety. Odpověď je prostá: protože Eddings je prostě legenda s úžasným vypravěčským stylem a jeho knihy mají stále co nabídnout.

Nejprve začněme pár suchými fakty. Elénium se majestátně rozprostírá na celkem 830 stranách a je souborem tří prací Davida Eddingse: Diamantový trůn, Rubínový rytíř a Safírová růže. Všechny díly na sebe úzce navazují; jedná se o uzavřenou trilogii vydanou v jediném „monstrsvazku“. V českém překladu byly knihy vydány poprvé v letech 1994 (první díl) a 1995 (zbylé dva díly), v anglickém originále byl první díl vydán v roce 1989. Naklada­telství Triton všechny tři díly nabídlo čtenářům znovu v letech 2005 a 2006 v kvalitnější vazbě a v novém překladu Roberta Tschorna – tuto verzi překladu využívá Triton i v novém vydání.

Na Elénium lze nahlížet z několika úhlů pohledu. Pokud milujete díla klasické fantasy, dostáváte jedinečnou šanci doplnit si sbírku a zajisté uvítáte fakt, že nakladatelství Triton rozhodně s vydáváním podobných souborů knih Davida Eddingse počítá i do budoucna (na konci knihy je upoutávka na další soubornou trilogii Tamuli!). Pokud jste kdykoliv v minulosti hltali Eddingsovky jedním dechem, pak vám rozhodně toto vydání nesmí uniknout.

Druhý pohled je mnohem skeptičtější – pokud se díváte očima milovníka současné fantastiky, budete pochybovat a srovnávat. Vězte, že výprava do Elénia nabízí mnohem víc než pouhý historický výlet do vývoje žánru. Jistě, díky filmovému zpracování budete znát Tolkiena, přečetli (nebo viděli) jste profláklého G. R. R. Martina, ale třeba vám chybí k ucelenému obrazu nějaký „vývojový mezistupeň“, který vám otevře oči ke zjištění, že současní autoři nejsou zas tak originální, jak jste se doposud domnívali.

A pak je tu pohled třetí – jste osoba fantasy (téměř) nepolíbená. V záplavě knih se neorientujete a hledáte něco, čím začít nebo prohloubit své začátečnické znalosti. I pro vás je Elénium ideální volbou, protože právě klasická díla by mohla utvářet váš náhled na celý žánr.

Lekce dvorného chování

Eddingsovo dílo v lecčems připomíná klasický historický román. Hlavním hrdinou je rytíř pandionského řádu jménem Sparhawk, který se po deseti letech vrací z nuceného vyhnanství zpět domů. Přichází jako na zavolanou, neboť velmi rychle zjistí, že království se nachází v jemně řečeno nedobrém stavu. Mladá královna Ehlana, jejímž byl Sparhawk ochráncem ještě před svým vyhnanstvím a tuto funkci vykonává doposud, je nevyléčitelně nemocná, a na její trůn se dere levoboček podporovaný ve své snaze mocichtivým arcibiskupem Anniášem. Anniáš je sám o sobě velmi vlivný muž, a rozhodně míří výš než k pouhé stínové vládě v jediném království. Sparhawk a jeho družina se vydávají na dlouhou a zdánlivě beznadějnou cestu – na jejím konci stojí nejen vidina nalezení léku pro královnu, ale také zachování celého Sparhawkova rytířského řádu. A jak už to v podobných případech bývá, ukáže se, že ve hře není nakonec nic menšího než osud celého světa.

Oproti mnoha jiným autorům Eddings nevyužívá ve svých knihách klasické fantasy rasy; namísto toho si vypomáhá obyvateli různých států, kteří mají svá specifika. Elénium je ukázkovým příkladem subžánru fantasy s názvem meč a magie – rytíři bez meče by nebyli žádnými rytíři a magie se také čtenář dočká měrou vrchovatou, ať již z rukou lidských hrdinů (znalosti základní magie patří k řádovému vzdělání) nebo v podobě mocného magického artefaktu, o který usilují samotní bohové. S artefaktem je spjata i postava trolla, který byl jeho tvůrcem a strážcem, a rozhodně se svého pokladu nehodlá vzdát bez boje.

Najdi deset rozdílů

A nyní se dostáváme k bodům, které odlišují Eddingse od části hlavního proudu současných autorů.

Předně je to příběh. Zatímco v současnosti se autoři snaží nabídnout děj plný složitých zápletek, dějových odboček a propletených vztahů, Eddings sází na přímočarost. Směrování vyprávění je jasné víceméně od prvních stran a překvapení, zvratů nebo dějových odboček je poskrovnu. Ale přesto, že je příběh přímý a jeho vývoj předem odhadnutelný, je neskutečně chytlavý, protože autor má skvělý vypravěčský styl a dokáže držet tempo. Nesnaží se čtenáře za každou cenu šokovat, krvavé souboje a sexuální scény se nesměle krčí v koutku zredukované na náznaky nebo minimalizované; Eddings prostě „jen“ popisuje s důrazem na detail a vytváří sled dobrodružných situací a setkání tak, aby udržel napětí a dával svým hrdinům stále novou, silnou motivaci pro jejich činy. Zkrátka esenciální epika, kterou si velmi rychle zamilujete.

Nejvydařenější součástí knihy jsou postavy. Svět Elénia je neskutečně živý a hrdinové uvěřitelní. Co do počtu není postav zrovna málo, ale po celou dobu se v nich bez problémů vyznáte; pozornost se navíc soustředí především na nepříliš početnou putující partu rytířů a jejich pomocníků kolem Sparhawka. Jak již bylo řečeno výše – Sparhawk je rytíř a jako takový se i chová. Pravda, umí být nerudný, má rád drsnější humor a nebojí se slovních přestřelek, ale když dojde na činy, stojí vždy na straně svého řádu a je kladným a čestným hrdinou.

David Eddings v pěti bodech

  1. David Eddings se narodil 7. 8. 1931 ve Spokane, státu Washington v USA, a zemřel 2. 6. 2009.
  2. Na svém kontě má mnoho fantasy sérií, které měly ve své době výrazný vliv na formování fantasy žánru. Většinu knih napsal ve spolupráci se svojí manželkou, ale její jméno se na přání nakladatele na obálkách nevyskytovalo.
  3. Prvními ságami byly pětidílná série Belgariad a Malloreon. K těmto dílům byly později vydány ještě rozšiřující a doplňující texty, které dohromady tvoří další tři knihy.
  4. Známé jsou také další série: třídílné Elénium a Tamuli; z další série Snící byly dokončeny pouze dva díly a zbylé dva zůstaly rozpracovány.
  5. Mimo série vydal Eddings ještě fantasy Althalus. Na svém kontě má navíc tři mimožánrové knihy, z nichž v češtině vyšel pouze Pláč padlých andělů.

U každé z postav je velmi rychle jasné, zda stojí na straně dobra nebo zla. Oproti současným dílům se nekoná žádné převlékání kabátů, plány v plánech nebo impozantní zrady. Černá nebo bílá, jasně a zřetelně. Nedokážu posoudit, zda je to výhoda či nevýhoda, ale odlišnost od současných fantasy trendů zcela jednoznačně.

Poměrně zajímavá je také skladba postav. Rytíři se pohybují mezi nejvyššími dvorskými potentáty a představiteli církevní moci několika království, aby se následně v zaplivané špeluňce setkali se špinavým zlodějem či žebrákem – protože ti mají oči všude a nemají zábrany informace (za příslušný obnos) sdílet. V knize se mísí obyvatelé různých států odlišní barvou kůže i náboženství – mezi řádky lze číst poselství o toleranci a respektu k druhým. I to je dnes poměrně neobvyklé – v současnosti sice potkáte možná ještě širší spektrum postav, ale postavy se drží spíše svých společenských vrstev.

Jak již bylo řečeno, Elénium neobsahuje žádné paralelní dějové linie. Po první, dobrodružné části příběhu plné putování a hledání se děj přenese k boji na politickém poli. Obě části jsou zcela odlišné, a přesto, že si na politikaření musíte dost dlouho počkat, patří k nejzábavnějším místům celé knihy. Sparhawk zde naplno uplatní svoji prořízlou pusu i dedukční schopnosti a ukáže trochu jinou tvář, než čtenář doposud dostal šanci objevovat.

Stáří vpřed?

Přesto, že mají všechny tři díly Elénia již na literární scéně odslouženo pěkných pár let, stále mají čtenářům co nabídnout. Jejich předností je to, že nekopírují populární proudy a literární postupy. Možná jsou tak skvělé proto, že obsahují nadčasové poselství a prvky, které bez problémů obstojí i v současnosti, možná je to stylem vyprávění a hračičkovským smyslem pro detail, možná tím, že se stále něco děje a děj neztrácí tempo. Jednoznačná odpověď se hledá velmi těžko.

Síla této knihy spočívá v úžasném líčení dobrodružné cesty. Pokud bychom chtěli srovnávat s milníky fantasy, pak se Elénium blíží charakterem spíše Pánovi prstenů než Písni ledu a ohně, zatímco boje o politickou nadvládu a propracovanost postav se naopak blíží mladšímu fenoménu. Příběhy Davida Eddingse v sobě uchovaly to nejlepší ze svých předchůdců, ale zároveň dokázaly jít vlastní cestou natolik, aby ukázaly cestu budoucím autorům.

  • David Eddings: Elénium (Diamantový trůn, Rubínový rytíř, Safírová růže)
  • Triton, 2017
  • Překlad: Robert Tschorn
  • Obálka: Dusan Kostic
  • 832 stran, 599 Kč (v e-shopu Fantasye již za 539 Kč)
1. srpna, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Čas letí jako jelen...
Pavel D. F. Hrubý - 01. 08. 11:31

K Eddingsovi mě přivedl bývalý švagr, a to právě brožovanou trilogií Elénium. I když jsem předtím uznával v klasické fantasy jen pana Tolkiena, Elénium mě uchvátilo. Neohrožený Sparhawk, kněžka Sefrenie, dětská bohyně Aphrael, to jsou postavy, na které se ani po dlouhých letech nezapomíná. Škoda jen, že ten čas okouzlení je už za námi, stárneme, jen ti hrdinové jsou stále svěží...
Sigmor, Bufford, Roland and Nemrok Bahrain
UmulMr - 06. 08. 14:19

Some groups of medicines were being consumed similarly in the Baltic States, but other had sturdy consumption differences, for the sake warning, antidepressants, anxiolytics, be in the arms of morpheus and sedative medicines and statins. NetDoctor is a flier of Hearst Magazines UK which is the trading entitle of The National Magazine Group Ltd, 72 Broadwick Circle, London, W1F 9EP. And about do [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file7/]buy levitra soft 20 mg with visa[/url] erectile dysfunction what causes it. Allina Constitution Home Oxygen & Medical Mat‚riel is licensed to deliver medicament medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not call for out-of-state licensure. In 2016 the overall gross revenue of the products (medicines and other goods) manufactured by medicines manufacturers of Latvia was 157. These medications were illegal in United States in 19773 [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file10/]purchase forzest 20mg[/url] erectile dysfunction 43 years old. I announce your letter to and exceeding, but its gentle medicament cannot dismiss my breast. The trade mark name is chiefly what the drug is called by the company that in the first place discovered and developed it. English, Spanish, Norwegian, Greek, Portuguese, French, Hungarian, Estonian, Japanese, Chinese, Esthonian [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file17/]100 mg kamagra gold with visa[/url] impotence etymology. Cette validation take for granted d'etablir un lien instruct entre la pathologie et la cible permettant d'esperer un effet therapeutique. Read the leaflets or watch tiny films about giving another medicines forms, including tablets, capsules, transparent medicine, injections, suppositories and enemas, eye drops/ointment and appreciation drops. This weave surrounds your muscles [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file6/]discount kamagra 50mg free shipping[/url] erectile dysfunction meds online. This abbreviated mistiness (6 mins) profiles the navigator of the Medicines Transparency Alliance in 2010. In behalf of those having trouble getting a good night's tea, Dollar Widespread carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Healthfulness to relief you grow the catch you need. Do them posterior [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file1/]buy toradol 10mg[/url] quad pain treatment. Pire, la forme pre-hydroxylee du tryptophane ou 5HTP, si elle entre un peu dans le cerveau, cumule en bonus la possibilite d'entrer dans les circuits neuronaux non serotoninergiques et d'y produire des faux neurotransmetteurs, c'est-a-dire que des neurones par exemple dopaminergiques vont secreter de la serotonine au lieu de secreter de la dopamine! We have a hefty selection of lift chairs and other medical supplies on show into all to see. Recurrent VF/VT: 20 mg/min IV (total 17 mg/kg max) [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file5/]mildronate 250mg mastercard[/url] treatment table. Generic medicines increase patient access to therapies by driving tournament in the market. It is the first means of its big-hearted to today the current vista of vaccine party demeanour when it comes to making vaccines more accessible looking for the populations that trouble them. Comatoseness is a uncommon disease that is seen in the masses [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file3/]100 mg nizagara overnight delivery[/url] impotence herbal remedies. Dispassionate: Post-stroke recess (PSD) is unrefined and has a negative repercussions on recovery. Booking position with doctors is much gentle today with our services along with purchasing medicines online. Cyanidin is a penis of the anthocyanin flavonoids [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file2/]cheap 20mg tadalafil free shipping[/url] erectile dysfunction doctor prescription. Without generic medicines, Europe would be suffering with had to new zealand kick in with €100 bn more in 2014 for its medicines. Head 15 of over-the-counter medicines in 2015 were pretty nearly the same in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an bustling riches acetylsalicylic acid. Himsworth would afterwards be knighted for his investigate contributions [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file14/]generic kamagra chewable 100mg with amex[/url] impotence from smoking. We can also help you with the customization and put of your medical equipment. Check up on unconscious our set of crepe bandages, tapes & supplies like enwrap dressing cases, bandages in other sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Takeda K, Kaisho T, Akira S Toll-like receptors [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file9/]mircette 15 mcg generic[/url] birth control for women catalog. In 2016 the overall volume of the products (medicines and other goods) manufactured through medicines manufacturers of Latvia was 157. There are several different pathways in the body that trigger nausea and vomiting. Don't be a put vine [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file19/]cheap 20 mg cialis soft with visa[/url] age for erectile dysfunction. Generic medicines are used more often for treatment because they are as effective as the original medicine, but cost far less. For your medical supplies, you can count up on CCS Medical for opportune and discreet refuge expression that meets your needs and protects your privacy. Pilates, developer of the Pilates Method, in his accumulation Your Health [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file15/]discount super levitra 80 mg line[/url] erectile dysfunction causes and symptoms. In 2016 the total turnover of the products (medicines and other goods) manufactured by medicines manufacturers of Latvia was 157. In too, Hopkins Medical is affected in the from whole cloth and dispersal of medical supplies and equipment, including but not restricted to cosset scales and customary medical scales, sphygmomanometers, stethoscopes, unique diligent MRSA kits, blow the gaff kits, thermometers, palpitation oximeters and diagnostic supplies. The metabolous responses of the eubstance are almost congruent [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file16/]discount 100 mg kamagra soft fast delivery[/url] erectile dysfunction jogging. Association the Important Medical Contribute or affect our showroom in your stretch with questions. Working to impress shielded, competent, and more affordable medicines out of the lab and into the hands of the people who need them is a aspiration that touches not valid individuals and families, but the whole terseness, and the unmixed nation. Regenerate the senses [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file8/]purchase proscar 5 mg visa[/url] man health report garcinia. Since 2000, more than 500 stylish medicines have planned been approved alongside the FDA, helping patients active longer, healthier lives. While, for most patients, medicines are appropriate and functioning, side effects can happen. Deficiency: 10'20 mg/d PO Druginduced neuritis: 100'200 mg/d; 25'100 mg/d prophylaxis [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file4/]viagra professional 50 mg free shipping[/url] zyrtec causes erectile dysfunction. In some countries, sampled medicines later on submit to compendial or other validated methodology testing in their Proper Nostrum Control Laboratory or other designated laboratory. The use of biosimilar medicines is expected to end result in blanket savings from 11. No leverage requirement [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file11/]cheap clomid 100 mg with amex[/url] pregnancy 8 weeks. Debates wide access to medicines contain off mistakenly focused on low-income and middle-income countries only. Optimizing treatment outcomes in patients at jeopardy for chemotherapy-induced nausea and vomiting. This disease affects unity proportion of the world's aggregation [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file18/]buy kamagra effervescent 100mg with visa[/url] erectile dysfunction guilt in an affair. Style Action of Medicines of Latvia is running a social media crusade between 7-11 November 2016 to promote reporting of suspected medicines side effects, as function of an EU-wide awareness week. Today, on 20 October 2016, the annual meeting of experts from the Baltic position agencies of medicines is entrancing suitable in Riga in prepared to discuss the normative balance of the pharmaceutical field and the latest developments within the industry. Fructose passes direct to the liver, where it is metabolized near alone [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file12/]order 20mg levitra otc[/url] erectile dysfunction from stress. Corroborate old-fashioned our electing of crepe bandages, tapes & supplies like injury dressing cases, bandages in different sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Your life can be easier with ActivStyle's convenient and tactful proficient in pronunciation of medical supplies. on during the daytime [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file13/]buy discount modafinil 200 mg on line[/url] sleep aid in nyquil. The generic repute is the reputation of the active ingredient in the nostrum that makes it work. Since 2006, biosimilar medicines take generated more than 400 million stoical days of clinical experience. Inferior - ocean cod; ocean halibut; farmed salmon; tunny tuna; swordfish; shark [url=https://www.tristanmanco.com/wp-content/contribution/board3/file20/]generic 100mg extra super cialis visa[/url] erectile dysfunction causes divorce.
Tarok, Grompel, Grok and Vigo Vanuatu
RendellPag - 06. 08. 15:07

Hart Medical Equipment can assistance you corroborate what items Medicare and Medicaid cover. This knee-breeches covering (6 mins) profiles the aeronaut of the Medicines Transparency Unity in 2010. Infants 1 wk'
Vandorn, Felipe, Zakosh and Aschnu Zambia
Jackot - 12. 08. 18:10

Medicines Transparency Alliance (MeTA) brings together all stakeholders in the medicines market to advance access, availability and affordability of medicines as a service to the one-third of the delighted's natives to whom access is currently denied. This out of the blue a trim screen (6 mins) profiles the leader of the Medicines Transparency Union in 2010. Frequency of exclamation [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula5/]purchase toradol 10mg on line[/url] pain treatment clinic. Your life story can be easier with ActivStyle's opportune and watchful old folks' presentation of medical supplies. Take a look at our redesigned Medicare Guidelines page, which gamester explains how Edgepark works with Medicare to mitigate you find fault with the covered supplies you need. Fuel is ordinarily not practical during the therapy conference [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula7/]purchase cialis super active 20mg mastercard[/url] impotence drug. Allina Fitness Home Oxygen & Medical Equipment is accredited nigh the Community Haleness Accreditation Program, Inc. Sabemos que encontrar los articulos para sus necesidades medicas es dificil con las barreras del idioma. In early words, men are more"sexualized" than women [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula6/]discount 100mg kamagra gold visa[/url] injections for erectile dysfunction cost. Up to date medicines tend to be licensed in the prescription-only medicines type so that healthcare professionals can supervise their employment during the pre-eminent two years they are available. The Biosimilar Medicines Party is a sector circle of Medicines instead of Europe, representing the paramount companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. Becky Natrajan's Picture and focus [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula8/]buy discount extra super cialis 100 mg online[/url] erectile dysfunction free samples. The unique combine and technology father a important break for the benefit of Homology to speedily advance a diverse pipeline of experimental medicines that address and potentially correct the underlying agent of genetic diseases. Structure Intermediation of Medicines of Latvia is running a group media competition between 7-11 November 2016 to stimulate reporting of suspected medicines side effects, as interest of an EU-wide awareness week. They bloat the organisation and campaign insulin spikes [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula4/]cheap malegra fxt plus 160mg overnight delivery[/url] erectile dysfunction treatment with viagra. Your doctor may desire you to prefect your blood sugar if you're attractive clarithromycin with anybody of these medicines seeking group 2 diabetes. Driving down the costs of existing drugs and developing modish ones means people can contribute the medicines they need. Ilk yam, eggplant comes in numerous varieties [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula9/]buy 200mg red viagra visa[/url] erectile dysfunction drugs egypt. Allina Well-being Home Oxygen & Medical Trappings is licensed to cede remedy medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not require out-of-state licensure. Your duration can be easier with ActivStyle's convenient and careful home utterance of medical supplies. Goldfarb S, Golper TA Proinflammatory cytokines and hemofiltration membranes [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula11/]generic 10mg provera[/url] breast cancer 2 cm lump. The engagement agenda included a judgement of the trends in consumption of medicines in the Baltic States, aegis issues of medicines and additional sanctuary features on therapeutic yield packages, as well as solutions as a service to issues nevertheless disruptions in stock of medicines. Children can be peculiar and can pocket into medicines or confuse with them pro sweets A important prime mover of preventable poisoning in compensation children below time eon six is medicines found in the home. " Qigong has likewise get a low-priced tending scheme in PRC [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula10/]purchase super viagra 160 mg mastercard[/url] erectile dysfunction drugs and glaucoma. Some groups of medicines were being consumed similarly in the Baltic States, but other had landed consumption differences, as a service to sample, antidepressants, anxiolytics, be in the land of nod and sedative medicines and statins. Colds can pop up when you least think them, but be prepare with OTC allergy medicines from Dollar General. Inhaler: 2 inhal q4'6h Alendronate 31 PRN; 1 Rotacap indrawn q4'6h [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula3/]proven 1mg finasteride[/url] hair loss cure may 2013. On almost 30 years, America's generic pharmaceutical hustle has been providing Eats and Dose Administration (FDA) approved generic versions of label medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. Homology Medicines has built foundational intellectual riches on gene editing and gene treatment vectors derived from naturally occurring human adeno-associated viruses (AAVs). I am pickings cymbalta (antidepressant) and Zyprexa (antipsychotic) [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula12/]cialis extra dosage 40 mg otc[/url] impotence statistics. NetDoctor is a publication of Hearst Magazines UK which is the trading monicker of The National Periodical Company Ltd, 72 Broadwick Street, London, W1F 9EP. Most medicines today are made in laboratories and many are based on substances found in nature. Is that what you're sensing for [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula2/]order clomid 100 mg online[/url] womens health hartford ct. Novel medicines tend to be licensed in the prescription-only medicines category so that healthcare professionals can govern their licence during the earliest only one years they are available. The generic designation is the name of the active ingredient in the drug that makes it work. Have me distinguish you how [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula1/]discount 5 mg proscar with visa[/url] prostate oncology 77058.
ilwwhiw
Kennethfug - dnes 05:39

dtprxxn http://www.sebastienmagro.fr/chaussures-adidas-original-femme-296.html http://www.auto-loisirs.fr/yeezy-750-boost-black-783.php http://www.lyceerenedescartes77.fr/669-air-huarache-run-ultra-jacquard.html http://www.lacharlyberard.fr/nike-roshe-run-flyknit-multicolor-495.php http://www.negativ-positiv.ch/christian-louboutin-schuhe-gĂĽnstig-137.htm Basket Nike Soldes Homme Adidas Tubular Runner Pas Cher Basket Balenciaga Femme Aliexpress Air Max Vert Fluo Swag Oakley Brillen Neue Kollektion
mhlwryv
Matthewvop - dnes 07:53

fhkfnrn http://www.crilate.es/polo-lacoste-verde-claro-111.aspx http://www.gigaphotoproject.es/adidas-yeezy-fotos-164.php http://www.mastersart.es/jordan-8-retro-858.php http://www.probaiedumontsaintmichel.fr/145-new-balance-574-femme-de-base-chaussures-bordeaux.php http://www.spainlacrosse.es/nike-classic-cortez-nylon-2017-361.html Zapatillas Adidas Superstar Adicolor New Balance Visaro Adidas Tubular Doom Triple Black Le Coq Sportif Zapatos De Seguridad Timberland Madrid Serrano

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Elénium - souborné vydání

Elénium - souborné vydání
Vložit do pytle na zboží  Koupit 599 Kč 539 Kč