Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Drood, Dan Simmons

Simmons Dan: Drood

V polovině roku 1865 vlak, v němž cestuje známý spisovatel Charles Dickens, vykolejí a částečně se zřítí do propasti. Dickens jakoby zázrakem přežije. Při zachraňování zraněných se však ocitne tváří v tvář podivné děsivé bytosti jménem Drood, která jej začne nenávratně stahovat do temnoty a zásadním způsobem změní i jeho charakter. Jenže – existuje vůbec Drood? A po čem ve skutečnosti pátrá soukromý detektiv Field, jenž je tajemnou bytostí posedlý a zdánlivě ví o každém kroku hlavních hrdinů…?

Simmons v Droodovi vytvořil opět velice rozsáhlý, mnohovrstevnatý román, který se prostému označení horor (steampunk, městská fantasy) vzpírá. Vypravěčem je zde Dickensův současník a přítel, rovněž spisovatel Wilkie Collins, který proslul jako autor tzv. senzačních románů (Měsíční kámen, Žena v bílém). Formou proto Drood odpovídá daleko víc právě tomuto žánru než klasickému dickensovskému viktoriánskému románu. Šílenství, vraždy, opium, špína, kanály a podzemní chodby, hypnóza, nečekané dějové zvraty, nesmělý náznak detektivní zápletky, to vše zde čtenář najde v hojné míře, zaobalené do cukrové polevy jazykově vytříbeného, mohutného toku realistického románu devatenáctého století s tunami tehdejších reálií a přesně odpozorovaných lidských charakterů. Zjednodušeně řečeno – Collinsovo tělo v Dickensově oblečení.

K tomu je zde opět umně zamlžená hranice reality (skutečný Dickensův život) a fikce (Drood, jeho původ a existence), která povyšuje i nejfantasknější věci do uvěřitelné roviny. Vzhledem k tomu, že spoustu děje Collins pouze zprostředkovává přes druhé osoby, není si čtenář nikdy jistý, jestli se jedná o skutečnost, či o dickensovskou fabulaci (nebo halucinaci na opiu závislého Collinse).

Kapitolou samou o sobě jsou interpretace některých Dickensových románů (Ponurý dům, Náš vzájemný přítel a samozřejmě nedokončená Záhada Edwina Drooda, jejíž nerozluštěná detektivní zápletka láká autory již sto čtyřicet let), které znovu odhalují Simmonsovu posedlost literaturou (stačí vzpomenout na podobné pasáže v jinak žánrově zcela odlišném Ílionu).

Simmons napsal román především pro fajnšmekry, milovníky literatury, té z devatenáctého století obzvlášť. Své si v něm ale najdou i ti čtenáři hororů, kteří budou ochotni překousnout občasnou (žánrově však přesnou) rozvleklost a autorovo zjevné opojení textem samotným i dobou, o níž píše.

Jedinou opravdovou kaňkou na titulu zůstává doslova odbytá (či snad dokonce neexistující) redakční práce. Kniha je tak plná zbytečných gramatických, typografických chyb a překlepů, což významně znehodnocuje jinak vydařený překlad Adama Růžka.

  • Dan Simmons: Drood
  • vydala: Plejáda publishing, Plzeň 2009
  • přeložil: Adam Růžek
  • obálka: Martin Zhouf
  • 512 stran / 399 Kč

Recenze je (až na poslední přidaný odstavec) převzata z magazínu Pevnost 1/2010.

15. února 2010, Jiří Popiolek

Diskuze k článku

Ad Drood
waylander - 16. 02. 2010 09:30

Tak Drooda pravě čtu a je to opravdu skvěle napsaný. Celá recenze to plně vystihuje a bohužel jsou pravdou i poslední věty. I když nejsem fajnšmekr a milovník literatury devatenáctého století tak je to paráda číst. Už mně to i donutilo vyhledat si nějaké informace o té či oné osobě a taky v njebližší době asi zkusím přečíst Wilkie Collinse. Simmons je hold mistr...a doufám, že jeho nový román Black Hills u nás vyjde a to s lepší redakční prací a možná i překladem (ale tím překlad Drooda neodsuzuji, jen jsou tam některé věci, u kterých člověk neví jestli to špatně přeložený či redakce selhala apod.)

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).