Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
DRAKIE: BEZ DECHU – Malá jednohubka ze světa magických bytostí ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

DRAKIE: BEZ DECHU – Malá jednohubka ze světa magických bytostí, Sophie Jordanová: Bez dechu (Drakie 3,5)

Jordanová Sophie: Drakie 3.5 - Bez dechu

Azurka byla vždy hrdá na to, že patří k druhu, který tu je déle než lidé. Nezajímal ji svět vně kmene, byla připravena stát se dospělou drakií a zaujmout své místo. Pak se však připletla k nehodě a potkala lidského kluka. Tatea.

Zbývá poslední léto, které Azurka stráví s rodiči na dovolené, než se konečně sama vydá svou vlastní cestou za poznáním světa a splynutí s lidmi. Ale představa, že celé prázdniny stráví zavřená ve čtyřech stěnách chatky, když nedaleko je tak krásné jezero, je nesnesitelná. Koneckonců Azurka je mořská drakie a co by se mohlo stát, když si půjde jen na chvíli zaplavat…?

Ve vodě se však koupou lidé. Stvoření, jimiž ji od dětství děsili a mezi kterými se brzy bude muset naučit žít. Splynout s nimi a stát se na první pohled jednou z nich… To je pro drakie jediný způsob přežití. Jenže právě tady nastane problém, když se Azurka zapomene při sledování jednoho z lidských chlapců, jehož mokré svaly se lesknou na slunci, když do vody skáče salta a plave mocnými tempy. Pozoruje ho tak dlouho, že si nejdřív sama nevšimne tragédie, které dochází nedaleko ní. V jezeře se topí mladá dívka a Azurka se chystá porušit pravidla…

Drakie jsou magické bytosti obávající naši planetu mnohem déle než člověk. Když některá drakie zemře, většinou se vina přičítá lidem, kteří vidí jen zvířata, monstra, na která posílají lovce. Lidé se nikdy nedozvědí, že to zvíře, které chytili, může být ta holka ze supermarketu.

Je to trochu příběh Malé mořské víly, která sledovala prince na lodi, dokud ho nesmetla vlna a on se nezačal potápět do hlubin moře. Stejně jako Azurka, ani víla nedokázala nepomoci lidské bytosti, zachránila ji, pak se zamilovala do prince a… v klasické pohádce víla doplatí na své měkké srdce. Ale Bez dechu je novelka v žánru Young Adult, a tam je to většinou spíš o Disneym než o Andersenovi.

Azurka neposlechla matku, což věstilo první krok na cestě k osudovému dobrodružství, a vydala se k jezeru, kde se koupali lidé. Jeden z nich všechny tak převyšoval svými svaly, až se Azurka musela sama sebe ptát, jestli by i ji zachraňoval s takovou vervou jako dívce, kterou malá drakie vylovila z vody. Romance je na světě. A teď to chce ten příběh… anebo taky ne. Proč vlastně, když knížečka má něco málo přes sto stran a je psána písmem o velikosti slabikářů základní školy?

Sophie Jordanová v pěti bodech

  1. Vyrostla v Texasu, momentálně bydlí s manželem a dcerou v Houstonu.
  2. Sedm let učila na střední škole literaturu.
  3. V USA je známá především svými historickými romancemi.
  4. Je autorkou trilogie Drakie, která v ČR vycházela u nakladatelství CooBoo.
  5. Když zrovna nepíše, ráda vaří a vymýšlí nové recepty.

Autora píše svižně, lehce, čtivě a velmi jednoduše – ale samotný Azurčin příběh jako kniha obstát nedokáže. Je to jedno malé neškodné klišé, které neurazí, ale nijak nenadchne. Jako internetová povídka a bonus k hlavní sérii určitě není k zahození, jinak však není důvod pro její existenci. Konec jen završil tu do nebe volající hloupost, která čím dál častěji okupuje jinak slibný žánr Young Adult.

  • Sophie Jordanová: Bez dechu (Drakie 3,5)
  • CooBoo, 2014
  • překlad: Magdalena Stárková
  • obálka: Kateřina Stárková
  • 118 stran, 149 Kč (v e-shopu Fantasye již za 134 Kč)
22. září 2014, Nela Libovická

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Drakie 3.5 - Bez dechu

Drakie 3.5 - Bez dechu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 149 Kč 134 Kč