Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Dračí zloději od Jany Rečkové se vracejí, aby se s lidmi přátelili ještě o něco víc, Jana Rečková: Dračí zloději (Dračí série 2)

Rečková Jana: Dračí zloději

Světu, v němž žijí vznešení draci cestující do naší reality a zpět, hrozí záhuba. Dračí zloději totiž unášejí lidi i s půdou do svého světa a nerovnováha, jíž tím způsobují, může zapříčinit konec jich obou. Legendární bílí draci se hodlají vypořádat se změkčilými bratry z měst, přáteli lékaře Nicolase. Jeho švagr Finiskar se zase vydává na cestu do neznáma, při níž najde více, než vůbec čekal.

Volné pokračování netradiční fantasy knihy Dračí mor přivádí čtenáře zpět do světa, ve kterém žijí draci vedle svých lidských služebníků i standartů, kteří jsou sice dračími potomky, ale nemohou se proměnit do tříhlavé podoby létajících velikánů. Tento konec postihl také mnoho nakažených chřipkomorem, jehož epidemie decimovala dračí řady a další z přeživších naopak ztratili schopnost proměňovat se z dračího do svého lidského těla.

Naštěstí unesený medik a hlavní hrdina Nicolas dokázal nákazu zkrotit a ještě při svém snažení získat svobodu, lásku i manželku, přátelství i respekt. Dračí zloději vyprávějí příběhy postav z předchozí knihy s názvem Dračí mor – vrací se Dor/Nicolas, který se přiženil do dračího rodu, jeho těhotná žena Ania, již dračí mor navždy uvěznil v lidském těle, i švagr Dor/Finiskar, dračí hejsek truchlící po zavražděné milé a k tomu spousta nových postav, skvěle doplňujících a rozvíjejících bohatý děj.

Draci bojují s draky pro dobro obyčejných lidí

Budoucí tatínek Nicolas prakticky vede městskou nemocnici, ve které zavádí mnohá vylepšení z lidského světa, do města přilétá jeden z nejstarších draků přinášející nečekané, ale hlavně nebezpečné zprávy o legendárních severských bratrancích a vypadá to, že konfrontace přátelských městských okřídlenců s drsnými kolegy nastane co nevidět. Finiskar s kamarádem Osemem se ve stejné době vydává na cestu až tam, kde v daleké poušti vyrůstá první železnice. Na oba čeká mnoho nebezpečných dobrodružství, krušných rozhodnutí i nečekaných přátel, to vše, aby v cíli objevili něco naprosto převratného.

Poetická kniha se stejně čarovnými ilustracemi

Dračí mor i Dračí zloději se sobě navzájem dost blíží nejen svou náladou, ale hlavně krásnými ilustracemi Janiny Strnadové, které skutečně mají smysl a podobají se kouzelným knihám z cyklu o čaroději Kedrigernovi, a skvostným obálkám Zdeňky Bouškové. Ani pokračování dračích příběhů není ani v nejmenším brutální přehlídkou vyrvaných vnitřností, proto si milovníci násilí a krvavých detailů musí nechat zajít chuť. Přesto však vyprávění není nudné a příznivci soubojů, dramatických zvratů i nebezpečí si přijdou na své.

Jana Rečková v pěti bodech

  • narodila se v roce 1956 v Kladně jako Jana Zahrádková, vystudovala medicínu a stala se neuroložkou, kteréžto zaměstnání vykonává ve Fakultní nemocnici Na Bulovce
  • s pravidelným psaním začala ve třiatřiceti letech pod svým vyvdaným jménem Rečková a pseudonymy Joanna Railly či Joanne Reily; zabývá se i překlady knih z angličtiny
  • za sebou má bohatou literární dráhu zaměřenou na povídky (více než padesát v časopisech: nejprve Mlok a SF&F Workshop, později v Pevnosti, Ikarii, Fantázii, Nemesis i antologiích)
  • její povídky i novely se mnohokrát dočkaly ocenění: Mlok – Cena Karla Čapka, Ikaros, O nejlepší fantasy
  • na svém kontě má i mnoho románů: Svět nezrozených drahokamů, Král je malý, Syndrom malé mořské víly, 24 a ? hodiny denně, Dřímota, Údolí žalozpěvu, Věčný čas zubů a další

Vyprávění Jany Rečkové se spíše podobá dobrodružným příběhům námořníka Sindibáda nebo Odyssea, kteří cestovali po zemi, po moři i ve vzduchu. Fin s přáteli samozřejmě tento výčet namíří spíše ke vzdušným stezkám, aby společně nacházeli dávno skrytá tajemství, zaplétali se do intrik vzdálených klanů, čelili bouřím a nepřátelské magii, stejně jako úskalím přátelských pitek a příliš vřelých objetí.

Chybí válka, nikoli boj

Spíše než vyprávění prošpikované bojovými či válečnými scénami představují Dračí zloději spíše poutavý, zábavný a dobrodružný cestopis protkaný setkáními mnoha skvělých charakterů, jimž čtenáři rádi drží palce. Špatňáci se v knize příliš nevyskytují a když už, mají ke svému chování stejně nějaké důvody. Dech beroucí souboje se odehrávají jen ve chvílích, kdy se potýkají liberálové z měst snažící se osvobodit lidi z otroctví, aby žili jako jim rovní, a radikálové ze severu, kteří si takové vztahy vysvětlují jako zbabělost.

Jana Rečková je mnohostranná autorka, jež se nebojí literárních experimentů a ať se věnuje žánru klasické nebo ozvláštněné fantasy, hororovému thrilleru nebo sci-fi, vždy se jedná o vzrušující zážitek. Kniha by se s dostatkem dobré vůle dala číst i samostatně, ale čtenáři by byli patrně zmatení a mnoho souvislostí by jim unikalo.

Dračí zloději představují již druhou autorčinu knihu, jež vychází z povídky Hic sunt dracones zařazené do antologie Legendy: Draci a jež zavádí čtenáře do světa šupinatých fantastických monster, která jsou ve své podstatě lidmi, jen mají o nějakou tu hlavu více a dokáží létat. Pokračování navíc opravňuje milovníky tohoto autorčina světa doufat v další díly, jež zatím pouhé dvě knihy změní v plnohodnotnou sérii. Předpoklad je o to jistější, když se přihlédne k vyznění samotného závěru.

  • Jana Rečková: Dračí zloději (Dračí série 2)
  • Straky na vrbě, 2012
  • obálka: Janina Strnadová
  • 328 stran, 235 Kč (v e-shopu Fantasye již za 212 Kč)
24. prosince 2012, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Dračí zloději

Dračí zloději
Vložit do pytle na zboží  Koupit 235 Kč 212 Kč