Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Dračí let ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 24.10. bude v brněnském Arrakisu otevřeno do 14:00. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Dračí let, Anne McCaffreyová

McCaffreyová Anne: Drakeni z Pernu 1 - Dračí let

Jméno Anne McCaffreyové bude pravděpodobně už navždy spojeno především s Drakeny z Pernu, jejím nejrozsáhlejším a také nejúspěšnějším cyklem vydávaným v mnoha zemích celého světa. Čeští čtenáři se mohli s planetou Pern poprvé seznámit už v roce 1993, kdy u nás vyšel román Dračí let. Na ten navázalo několik dalších knih vydávaných různými vydavatelstvími (Baronet, Albert, Netopejr) s čím dál tím většími odmlkami, až cyklus téměř upadl do zapomnění.

Nakladatelství Triton si dalo za úkol tuto situaci změnit a zájem o Pern znovu oživit. V únoru 2007 tedy přichází s novým vydáním prvního dílu románové trilogie o drakenech, románem Dračí let. A není to příchod jen tak ledajaký, kniha dostala nový „kabát“ – exkluzivní vázanou podobu s černým přebalem, na kterém je vynikající ilustrace Lubomíra Kupčíka. Na první pohled to vypadá moc hezky, co se ale skrývá uvnitř?

Již zmiňovaná planeta Pern byla kdysi lidskou kolonií, která však ztratila veškerý kontakt s mateřskou planetou. Po mnoha generacích se Země stala pro usedlíky jen mlhavou legendou zastíněnou mnohem důležitějšími událostmi ohrožujícími jejich život. Každých dvě stě oběhů se totiž na dosah planety přiblíží planetka Krvavice, z níž se na Pern snášejí stříbřitá Vlákna, která okamžitě po dopadu začnou ničit veškerý život. Aby se jim lidé ubránili, vyšlechtili zvláštní formu křídlatých ještěrů (draků), kteří v součinnosti se svými jezdci nazývanými drakeni mohou Vlákna ničit. Drakeni jsou nadáni jistou formou telepatie a s draky mají velmi silné pouto.

Jednou za čas se však Krvavice nedostane natolik blízko, aby mohla Vlákna vypustit. A tak je čtyři sta oběhů zdánlivý klid. A právě to se stalo i nyní. Lidé už na hrozbu Vláken téměř zapomněli a draci i jejich jezdci jsou mnohými pokládáni za příživníky. Obzvláště mnozí páni držeb se bouří proti dávkám, kterými musí drakeny zásobovat. Drakenů samotných není mnoho a jejich společenství je v úpadku. Jen několik z nich věří znamením a tuší, že je před nimi strašlivá bitva.

Román sleduje osudy dvou hlavních postav, jejichž příběh se odehrává na pozadí nového přiblížení se Krvavice k Pernu. První z nich je mladá dívka Lessa snažící se pomstít svou vyvražděnou rodinu a zároveň získat zpět rodinný majetek. Aby dosáhla svých cílů, neváhá využít jakýchkoli prostředků. Pomocí empatických a telepatických schopností zkouší dokonce ovlivňovat i drakeny, kteří se na držbě zastavili při hledání weyreny pro budoucí dračí královnu.

Lessa má cíl téměř na dosah, když ji odhalí draken F´lar, druhá ústřední postava knihy. F´lar je Lessiným pravým opakem. Tam, kde je dívka impulzivní a svéhlavá, používá draken chladnou hlavu a rychlý intelekt. Má rád věci pod kontrolou. Zakládá si na sebeovládání, přesto ho však Lessa dokáže vyvést z míry. Tato protikladná dvojice se musí naučit spolupracovat, protože jen tak se budou moci postavit nebezpečí, které Pernu hrozí. Mají před sebou nelehký úkol, musí se pokusit změnit mnohé jak u dračích jezdců, tak i vně jejich společenství. Času zbývá jen málo a situace se stává stále hrozivější…

V první části knihy autorka vede děj spíše ve volnějším tempu a příběh působí komorněji. Soustřeďuje se tu zejména na seznámení s hlavními postavami a celkovou situací. Velkou pozornost věnuje Lesse, což jí pohodlně umožňuje záměrně zvolená poměrně nekomplikovaná přímočará struktura textu dělená do pohledů obou hlavních hrdinů. To se však mění se vzrůstajícím nebezpečím hrozby Vláken. Před dvojicí se vynořuje stále více problémů žádajících si řešení. Děj se odvíjí stále rychleji, aby gradoval ve finále. To vrcholí velmi emotivně popsanou bitvou s dopadajícími Vlákny.

V Dračím letu kráčí Anne McCaffreyová na pomezí sci-fi a fantasy, tedy do rámce odpovídajícího spíše sci-fi (kolonizovaná planeta) zasadila příběh, který má mnoho rysů obvyklých pro fantasy. Oba žánry se jí přitom podařilo velmi dobře sladit v jednolitý celek. Její text je příjemně čtivý a má onu chytlavost, která čtenáře přiměje obracet strany a číst neustále dál. Ačkoliv děj sám je v některých místech poněkud naivní a schematický, Dračí let rozhodně stojí za to si přečíst. Snad Triton nezklame a vydá pokračování brzo.

  • Anne McCaffreyová: Dračí let
  • vydal: Triton, Praha 2007
  • přeložila: Petra Klůfová
  • obálka: Lubomír Kupčík
  • 366 stran / 299 Kč
8. března 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).