Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Dokážeme vám stvořit netradiční dickovské šílenství, Philip K. Dick: Dokážeme vás stvořit

Dick Philip K.: Dokážeme vás stvořit

Luis Rosen je úspěšný podnikatel prodávající elektronické varhany. Když tento obor zahltí konkurence svými vylepšenými prototypy, zdá se, že pro Rosena a jeho společníky nastávají těžké časy. Proto přijdou s revolučním nápadem začít vyrábět androidí repliky slavných osobností americké historie.

Představa dokonalé rekonstrukce nejslavnějších bitev americké občanské války nikdy nebyla odvážnější. Takový megalomanský projekt s sebou pochopitelně nese značná rizika a obří náklady. Aby dokázali svou vizi realizovat, rozhodnou se společníci nabídnout spolupráci na výrobě realitnímu magnátovi Samu Barrowsovi, který zbohatl prodáváním pozemků na Luně.

Barrow ovšem má s projektem umělých lidí docela odlišné plány. Navrhne odkoupit výrobní kapacity spolu s know-how společnosti a zaměřit se na kolonizaci Měsíce humanoidními replikami osadníků. Ti by pak svou familiérností vzbuzovali mezi opravdovými kolonisty pocit, že extraterestriální osady jsou mnohem atraktivnější a pohodlnější, než tomu je ve skutečnosti. Tímto trikem by pak Barrows zajistil větší zájem o prodávané lunární parcely a tím pádem i nárůst svého zisku.

Uprostřed morálního dilematu ohledně prodeje společnosti bezohlednému byznysmenovi se navíc Rosen potýká s vlastními, mnohem závažnějšími problémy. Zamiloval se totiž do dcery svého společníka.

Philip K. Dick v pěti bodech

  • Narodil se roku 1928 v Chicagu.
  • Neúspěšně se pokoušel o studia humanitních oborů na univerzitě v Berkeley.
  • Ač lze jeho knihy považovat za kultovní, za svého života se často potýkal s finančními problémy a nepochopením.
  • Po většinu života bojoval se schizofrenií a závislostí na drogách, tuto skutečnost často promítal do své tvorby.
  • Nedávno vznikl na motivy jeho románu Muž z vysokého zámku stejnojmenný seriál.

Dickova představa vztahu mezi mužem a ženou je stejně problematická jako jeho vlastní zkušenosti. Není proto divu, že ani v tomto relativně neznámém díle nenalézají hlavní protagonisté platonické romance společnou řeč. Rosenova vyvolená, Pris, si stejně jako velká část jiných obyvatel prošla kvůli svým psychickým poruchám nápravným zařízením. A ač patří ke klíčovým architektům úspěšné výroby umělých osobností z historie, její vlastní schopnosti lidského chování značně zaostávají za těmi, která naprogramovala svým strojům. Sám Rosen pak v průběhu neúspěšných pokusů o získání Prisina srdce začíná podléhat pocitu, že i on trpí potížemi vyžadujícími ústavní léčbu. Pozornost románu se tak pomalu přesouvá od prodeje androidů na Měsíc k dekonstrukcím osobnosti a s tím souvisejícím filozofickým otázkám, kdo je vlastně ještě lidský a koho lze prohlásit za pouhou simulaci.

Dokážeme vás stvořit působí v tomto světle poměrně nevyváženě. Autor experimentuje s tzv. mainstreamovými prvky psaní; jedná se mimo jiné o jeho jediný publikovaný román vyprávěný kompletně v první osobě. Není obtížné pochopit, proč se mnohem více proslavil Dickův pozdější titul, Blade Runner. Ten mimochodem volně navazuje na myšlenky umělých bytostí hledajících lidské právo na existenci, které jsou načrtnuty právě v Dokážeme vás stvořit.

V tom však chybí konkrétnější dějová ucelenost. Zatímco v první polovině knihy se čtenářům nabízí bezpočet morálních a etických dilemat, druhá část se nese v duchu psychologického „plácání se“ hlavního hrdiny v neopětované lásce k emočně ploché osobnosti Pris.

Na druhou stranu by bylo chybou toto dílo zatracovat. Jistě, autor zde nedosahuje své vlastní mistrnosti ve tvorbě atraktivních zápletek protkaných paranoidními představami. Přesto jde (i vzhledem k autorovým ambicím stran tohoto románu) o důležitý dílek skládačky nutný k pochopení Dickovy percepce vlastní kreativity.

  • Philip K. Dick: Dokážeme vás stvořit
  • Argo, 2016
  • Překlad: Filip Krajník
  • Obálka: Pavel Růt
  • 290 stran, 298 Kč (v eshopu Fantasye již za 268 Kč)
28. dubna 2016, Tomáš R. Tokoš

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Dokážeme vás stvořit

Dokážeme vás stvořit
Vložit do pytle na zboží  Koupit 298 Kč 268 Kč