Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Dobrodruh a básník řeší nejen Případ mechanického muže, Mark Hodder: Případ mechanického muže (Burton & Swinburne 2)

Hodder Mark: Případ mechanického muže

Viktoriánská Anglie, která vlastně není viktoriánskou Anglií, protože kvůli nezodpovědnému cestovateli časem královna Viktorie dávno zemřela. Impérium ve druhé polovině 19. století, na první pohled silnější než kdy dřív a disponující úžasnými vynálezy, které je postupně zevnitř trháno radikálními sociálními skupinami i absurdními vymoženostmi. Neudržitelný, nepřirozeně rychle se vyvíjející status quo, v němž králův agent Burton a jeho pomocník básník Swinburne řeší další podivný případ.

Cestovatel sir Richard Francis Burton se zatím ani nestihl vzpamatovat z událostí ohledně aféry šíleného Skákajícího Jacka, cestovatele časem, díky němuž se svět na hřbetě parou poháněných monster řítí do budoucnosti nesprávnou historickou linií, a už ho zaměstnávají někteří staří nepřátelé i mnoho nových. Zatímco londýnská smetánka žije dojemným návratem dávno ztraceného dědice významného rodu Tichborneů a Burton se svým společníkem Swinburnem plánuje vystřízlivění z alkoholem prosycené noci, objeví se na londýnském náměstí fantasticky propracovaný mechanický muž, který je navede do víru událostí, jež hrozí zničit celé Impérium.

Zatímco v prvním díle série Burton & Swinburne autora zpočátku zdrželo nezbytné představování hlavní postavy dobrodruha se zlikvidovanou pověstí, v Případu mechanického muže se vrhá rovnou do akce a nenechá své hrdiny ani vystřízlivět. Nitky několika záhad se splétají postupně. Stejně jako v prvním díle má Mark Hodder ohromný rozsah, příběh vypráví zeširoka a podkládá jej dobovými fakty, aférami a historickými osobami. Protagonistům zde mimo jiných sekundují například filosof Herbert Spencer, otec sira Arthura Conana Doylea či malý Oscar Wilde.

„Nesouhlas se třemi čtvrtinami britské veřejnosti je jedním z prvních předpokladů zdravého rozumu!“ (str. 202)

Hodderovo plastické využívání reálií působí nadmíru přesvědčivě i přesto, že Londýn zašpinil mnohem víc než samotná historie a jeho nitrem se prohání vše možné od geneticky upravených zvířat přes parou poháněné stroje až po gigantický umrtvený hmyz přetvořený v dopravní prostředky. Až medailonky osobností na konci knihy čtenáři prozradí, které z postav románu se skutečně procházely londýnskými ulicemi. Čtenář by během čtení mnohým z nich inspiraci v reálných osobnostech jistě nepřipsal.

I způsob Hodderova vyprávění ve fantastickém překladu Marka Drdy do britského prostředí perfektně zapadá – umí se vyjadřovat velmi vybraně i typizovat postavy žijící na okraji společnosti. Tato umná kombinace popisuje Hodderův Londýn ve všech jeho odstínech a vdechuje mu život.

Mark Hodder v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1962 v anglickém Southamptonu.
  2. Případ mechanického muže je druhým dílem jeho steampunkové šestidílné série Burton & Swinburne.
  3. Jeho zálibami jsou britské dějiny, ztřeštěné vynálezy, podivnosti a dobré jídlo.
  4. Dlouho žil v Londýně, roku 2008 se ale přestěhoval do španělské Valencie a začal s psaním románů.
  5. Mimo psaní zde učí angličtinu.

Hlavní postavy zrají s příběhem. Hodderovi se krásně povedlo vystihnout jejich protipólové vlastnosti a využít je pro děj. Odhodlaný inteligentní dobrodruh se schopnostmi z nejrůznějších odvětví a strach neznající groteskní básník se výborně doplňují v odlišnostech i posilují v tom, co mají paradoxně společné, byť každý z jiných důvodů. Čím lépe je čtenář zná, tím více ho umí pobavit.

Kdo se namlsal u Podivné záležitosti se Skákajícím Jackem, může s klidným svědomím směle pokračovat ve čtení Hodderových steampunkových dobrodružství. Druhý díl navazuje velmi těsně, a přestože jeho zápletka funguje samostatně, autor si neodpustil mnoho odkazů na první část a zapojil i některé její charaktery. Obě knihy působí příjemně spleteně a jako životní osudy skutečných osobností i přirozeněji. Čtenáři, co by chtěli naskočit do kolotoče událostí až nyní, mají stále příležitost, nicméně anotace slibované Cesty do Měsíčních hor mluví o jasné provázanosti s první i druhou částí Burtona & Swinburnea, vyplatí se tedy znát je od začátku změny časové linie.

  • Mark Hodder: Případ mechanického muže (Burton & Swinburne 2)
  • Triton, 2014
  • překlad: Marek Drda
  • obálka: Jon Sullivan
  • 384 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
4. června 2014, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Případ mechanického muže

Případ mechanického muže
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč