Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Devět království, David Zindell

Zindell David: Eanská sága 02 - Devět království

FANTASY. Přestože se zejména v posledních letech snaží mnozí autoři přicházet s něčím novým, originálním či alespoň inovovat témata, pro většinu čtenářů je toto slovo stále spojeno s osvědčenou klasikou – tedy velkým epickým hrdinským příběhem, nejlépe něčím ve stylu J. R. R. Tolkiena. A tento typ fantasy má opravdu mezi nimi poměrně značný okruh přívrženců a fanoušků, což zase vede další spisovatele, aby se pouštěli do psaní rozsáhlých fantasy cyklů.

Jedním z takovýchto spisovatelů je i David Zindell, jehož Eanská sága je přímo ukázkovým příkladem takového čtiva. Čeští čtenáři se s tímto cyklem mohli poprvé setkat před téměř dvěma lety, kdy nakladatelství Classic vydalo první polovinu prvního dílu pod názvem Věk draků. No, a po dlouhé odmlce je tu konečně i dokončení, česky pojmenované Devět království. Tedy vzhůru, hrdinové! Nastal čas opět vsednout na koně a pokusit se zachránit další svět.

Ano, Ea stojí na pokraji Temnoty. Morjin, zvaný též Červený drak či Pán lží, je každým dnem silnější a jeho armády si mečem a ohněm podrobují okolní země. Jeho hlavním cílem však není dobýt svět, ale osvobodit uvězněného temného archanděla, jehož je oddaným služebníkem. Jedinou věcí, která ještě může zvrátit jeho snahu, je mýtický Kámen světla. Ten má schopnost probudit v každé lidské bytosti to nejlepší, co v ní je. Jenže vyvolat moc Kamene může jen Maitreya, bytost, která se narodí pouze zcela výjimečně. Vše ale nasvědčuje tomu, že jeden takový se právě v této temné době zrodil.

Mladý princ Valašu Elehad věří, že nastal čas, aby byl Kámen světa opět nalezen. Stane se proto jedním z jeho hledačů a spolu s družinou několika mužů a žen se vydává na strastiplnou pouť. A staré proroctví se začíná naplňovat. Během putování společníci postupně získávají gelstei, magické kameny moci, které jim umožňují ovládat mocné síly a dovednosti jako třeba oheň či čtení myšlenek. Ale Kámen světla, nejmocnější gelstei, jaká kdy byla stvořena, jim zatím stále uniká. Pomalu a pracně tak skládají střípky informací, jež by je nakonec měly dovést k místu, kde je skryt. Ovšem po Kameni touží i sám Morjin a ten je odhodlán využít všech prostředků, aby ho získal pro sebe.

Zindell v Eanské sáze dovedně splétá ty nejstarší a nejosvědčenější fantasy motivy i atributy, aby z nich vykoval svůj Velký příběh. Je tu svět v nebezpečí, odporný zlosyn, magický artefakt a několik hrdinů, kteří se ho snaží nalézt, přičemž neváhají obětovat ani vlastní životy. Navíc je čeká dlouhá cesta plná nástrah a překážek. V jeho vizi jako by se potkávala tolkienovská epičnost s hledáním svatého grálu. Tato formulace sice na první pohled vzbuzuje nedůvěru, ovšem Zindellovi se tyto motivy podařilo propojit naprosto organicky a funkčně, takže působí nejen přirozeně, ale zároveň dodávají knize i jakýsi patos prastaré ságy.

Putování družiny různými zeměmi pak přispívá nejen ke zvýšení věrohodnosti celého světa, ale v dalším plánu je i jakousi imaginární cestou do nitra každého z hrdinů, která jim umožňuje mnohem důkladněji poznat sebe sama, sáhnout si až na dno vlastních sil a pokusit se překonat své nejhorší obavy a strachy. To vše za neustálých nástrah Morjina a jeho oddaných stoupenců. Vždyť není zas tak těžké být hrdinou, když je v sázce jen váš život, ale co když se ocitnete tváří v tvář nepříteli, který má v rukou vaše blízké?

Autor pojal všechny hlavní postavy jako svébytné individuality, které se od sebe v mnohém odlišují, ale mají i hodně společného. Snad nejsympatičtější mezi nimi je princ Maram, jehož neustálé naříkání nad všelikým nepohodlím a útrapami cesty – hladem, zimou či nebezpečím ze strany zvířat i lidí, občas přímo vybízí ke smíchu nebo aspoň k pousmání. Když ale dojde na „lámání chleba“, ukáže se, že i v něm se skrývá pořádný kus hrdiny.

Vůdcem skupiny a tou nejdůležitější postavou je ale bezesporu Valašu Elehad. Je to hrdina pocházejí z rodu všech těch Aragornů, Berenů či Artušů. Pevný, ale zároveň citlivý, věrný sám sobě i svým přátelům a děsivý pro nepřátele, vynikající válečník, ale i zdatný a charismatický vůdce. Navíc je nadán valardou, čili schopností empatie, což je mu sice v bitvách spíše na škodu, ovšem jinak to z něj dělá mnohem chápavějšího a moudřejšího muže. Snad právě přemíra kladných vlastností je důvodem jeho poměrně značné nevěrohodnosti. Kolem sebe totiž mnoho takových lidí asi nepotkáte. To ale vůbec neznamená, že byste si ho nemohli oblíbit a držet mu všechny palce jako já.

Během cesty Devíti královstvími procházejí hrdinové mnoha zeměmi a potkávají přitom různé lidi. Setkávají se s přátelstvím a pomocnou rukou na těch nejneočekávanějších místech stejně jako se zradou, nenávistí či brutální zlobou a touhou po moci, jež ústí v potoky krve. Zindellův svět působí dojmem neobyčejně živoucího místa. Od Meše a Išky přes Wendruš a velkou Knihovnu v Khaišamu až po temnotou stiženou Sakai, všude se žije naplno, miluje, nenávidí, bojuje i umírá.

Samotný děj plyne pak poměrně rychlým tempem, a i přes jeho poměrně předvídatelný vývoj se kniha čte velmi dobře. To je ve značné míře způsobeno autorovým vypravěčským talentem i způsobem, jakým svůj text koncipoval. Dovedně střídá bojové akční pasáže s volnějšími, úsměvnějšími scénami, odlehčuje děj, ale v klíčových okamžicích dokáže i pořádně přitvrdit. K nejlepším scénám pak patří dozajista obléhání velké Knihovny v Khaišamu, ve které Knihovníci schraňují znalosti věků. Nenechte se ale zmást představou shrbených obrejličkovaných starců, tihle Knihovníci mají kromě knih v ruce i meče a umí s nimi zacházet po čertech dobře!

Devět království je velmi příjemná a chytlavá fantasy, která navíc vlastní příběh výpravy Valašu Elehada za Kamenem světla v jistém smyslu uzavírá. Autor si sice ponechává otevřenou bránu k dalším dílům, ale Věk draků a Devět království lze při troše snahy brát jako uzavřenou knihu. Rozhodně bych ji doporučil všem, kteří mají rádi epickou fantasy.

  • David Zindell: Devět království
  • vydal: Classic, Praha 2007
  • překlad: Josef Studený
  • obálka: Jan Patrik Krásný
  • 455 stran / 279 Kč
27. srpna 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Devět království

Devět království
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 251 Kč